Sağlık 11 Kasım 2021 - 17:17:01

Isıl İşlem Nedir? Zararlı mı? Hangi Amaçla Yapılır?

Isıl İşlem Nedir? Zararlı mı? Hangi Amaçla Yapılır?

Isıl işlem; besinlerin doğal olarak değil fabrikasyon yöntemi ile kurutularak satışa hazır hale gelmesini sağlayan bir işlemdir.

Isıl İşlem Nedir, Ne Demek?

Kurutularak satışa hazır hale gelmesi gereken besinlerin daha kısa sürede kurutulması için uygulanan ısıl işlem; gıdaların daha kısa bir süre içerisinde satışa uygun hale gelmesini sağlamaktadır. Kurutularak sunulan yiyeceklerin üretim merkezlerine kurulan sistemler, gıdaların çok kısa süre içerisinde kurutulmasını sağlarken çok büyük bir verim kazanılmış oluyor.

Daha fazla üretim ile arzı karşılayabilmek amacı ile uygulanan ısıl işlem uygulaması, gıdaların doğal üretim sürecinin dışında satışa sunulması anlamına gelmektedir. Gıdada ısıl işlem hakkında örnek verecek olursak; bir sucuğun satışa hazır hale gelmesi için 20-30 gün gerekebilir. Fakat ısıl işlem yöntemi ile bu ürünlerde fırınlardan birkaç gün içerisinde kurutulur ve satılabilir.

Isıl İşlem Hangi Amaçla Yapılır?

Teknolojinin ilerlemesi birçok farklı sektörü yakından ilgilendirirken gıda sektörü de bu alanlar arasında üst sıralarda yer alıyor. Geçmiş yıllara göre üretilen yiyeceklerin birçoğunda teknolojinin ayrıcalıklarından faydalanılmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi ısıl işlemdir.

Yiyeceklerin organik halinin bozulması ve doğallığının kaybedilmesi gibi birtakım sonuçlara yol açması bakımından çok önerilmese de, artan tüketim ihtiyaçlarının daha kısa sürede karşılanması için gereklidir. Pek çok firma tarafından kullanılan ısıl işlem, yiyeceklerin hem daha uygun fiyatlara satılmasını hem de daha kısa süre içerisinde raflarda yerini almasını sağlamaktadır.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Ne Demek?

Yapılan bazı araştırmalar ısıl işlemin en çok sucuklar üzerinde kullanıldığını ortaya koyuyor. Bilindiği üzere sucuklar, etin kıyma haline getirildikten sonra farklı yapıdaki zarların içerisine doldurulması ile oluşuyor. Ancak bu oluşumdan sonra sucukların kullanılabilir hale gelmesi için kuruması gerekli oluyor.

Bu doğrultuda yaklaşık olarak 1 ay boyunca kurutulan sucuklar kullanıcılarına sunulmaktadır. Ancak ısıl işlem görmüş sucuk göre yalnızca 3-4 gün içerisinde tüketime hazır hale gelmektedir. Yapay ortamda kurutulan sucuklar hemen satışa sunulurken zamandan çok büyük bir kazanç elde edilmiş oluyor.

Isıl İşlem Zararlı mı?

Çoğunlukla sucuklar üzerinde yapılan bu işlemlerde sucuğun içerisine ekstra olarak herhangi bir madde katılmadığından zararlı olarak gösterilebilecek bir durum da ortaya çıkmadığı belirtilmektedir. Fakat ürünün olgunlaşma dönemine ısı ile müdahale edilmesi söz konusu olduğundan çok fazla önerilmemektedir.

Fermente edilmiş gıdaların tüketilmesinin daha sağlıklı olacağı belirtilmektedir. Isıl işlem gören besinler doğal probiyotik etki göstermemektedir. Ayrıca tatlarında da değişkenlik görülebilmektedir. Besin değerlerinde azalma meydana getiren bu işlem olduğu için ısıl işlem görmüş gıda çok tavsiye edilmemektedir.

  • ısıl işlem
  • ısıl işlem görmüş ne demek
  • ısıl işlem nedir
  • ısıl işlem zararlı mı
Yorumlar
Damla Çiçeck Isıl işlem görmüş sucuk ne demek? Aldığım sucuğun üzerinde vardı merak ettim bende zararlı bişey mi acaba diye. Ama değil sanırım cevapla
Öznur Yamaner Isıl işlem görmüş olan ürünlerin paketleri üzerinde en azından bu bilginin tüketiciye iletilmesi, ve tercihin tüketiciye bırakılması güzel bir durum. Özellikle sucuk gibi ürünlerde çok tercih edilen bir durum sanırım. Sağlık açısından ne kadar iyi ya da ne kadar kötü bu konu biraz muallakta kalmış. Daha ayrıntılı araştırıp ben de tercihimi ona göre belirleyeceğim diyebilirim. Önemli bir konuya değinilmiş... cevapla
yorum yaz
Hematit Taşı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Anlaşılır?