Sağlık

Isıl İşlem Nedir? Zararlı mı?

07 Eylül 2017 - 05:39:53
Isıl işlem nedir? Zararlı mı?

Isıl işlem; hazır gıdaların kurutularak satışa hazır hale gelmesini sağlayan bir işlemdir.

Isıl İşlem Nedir, Ne Demek?

Genel olarak yiyeceklerin satışa hazır hale gelmesi için kurutulması gerekiyorsa ısıl işlem ile birlikte kuruma süresi minimuma indirilmiş oluyor. Bu doğrultuda kurutularak sunulan yiyeceklerin üretim merkezlerine kurulan sistemler gıdaların çok kısa süre içerisinde kurutulmasını sağlarken çok büyük bir verim kazanılmış oluyor. Üretim maksimum düzeye çıktığı için de üretici firmalar bu ürünlerin fiyatlarında indirime gidebiliyor. Sonrasında doğal ürünlerden çok daha uygun fiyatlara satılan bu yiyecekler daha fazla rağbet görmeye başlıyor. Ancak bayanlar bu konuda çok endişeli olurken kendileri ve aileleri için aldıkları bu yiyeceklerin zararlı olup olmadıkları konusunda fikir sahibi olmak istiyorlar. Birçok gıda konusunda uzman araştırmacı da bu konu üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor.

Isıl İşlem Ne İşe Yarar?

Teknolojinin ilerlemesi birçok farklı sektörü yakından ilgilendirirken gıda sektörü de bu alanlar arasında üst sıralarda yer alıyor. Geçmiş döneme göre üretilen yiyeceklerin birçoğunda teknolojinin ayrıcalıklarından faydalanılırken bu durum bazı kişiler için pek de hoş karşılanmıyor. Genel olarak insanları bu durumda yiyeceklerin doğallığının bozulduğu belirtirken bu imkanları kullanmayarak organik üretilen yiyecekler çok sayıda insan tarafından tercih ediliyor. Ancak günümüzde gelinen durumda bu yiyeceklerin oldukça pahalıya satılıyor olması insanların sisteme ayak uydurmasına ve teknolojiden faydalanarak yapay ortamlarda hazırlanan ürünleri satın almasına sebep oluyor. Son dönemde bu tarz işlemlerde arasında gösterilen ısıl işlem de bazı yiyeceklerin hazırlanmasında birçok firma tarafından kullanılıyor.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Ne Demek?

Araştırmalar bu işlemlerin son dönemde en çok sucuklar üzerinde kullanıldığını ortaya koyuyor. Bilindiği üzere sucuklar, etin kıyma haline getirildikten sonra farklı yapıdaki zarların içerisine doldurulması ile oluşuyor. Ancak bu oluşumdan sonra sucukların kullanılabilir hale gelmesi için kuruması gerekli oluyor. Aksi halde kişiler sucukları kesemezlerken rahat bir biçimde tüketilmesi de çok mümkün olmuyor. Bu doğrultuda yaklaşık olarak 1 ay boyunca kurutulan sucuklar kullanıcılarına sunulurken günün tüm öğünlerinde bu sucuklar rahatlıkla tercih edilebiliyor. Ancak bu işleme göre sucukların yalnızca 3-4 gün içerisinde hazır hale gelmesi sağlanıyor. Yapay ortamda kurutulan sucuklar hemen satışa sunulurken zamandan çok büyük bir kazanç elde edilmiş oluyor.

Isıl İşlem Zararlı mı?

Sucuklar üzerinde yapılan bu işlemlerde sucuğun içerisine ekstra olarak herhangi bir madde katılmadığından zararlı olarak gösterilebilecek bir durum da ortaya çıkmıyor. Yapılan araştırmalar bu işlemde kullanılan ışınların da insan sağlığı üzerinde herhangi bir zararı olmadığını belirtiyor. Ancak kişilerin ısıl işlemin uygulandığı ürünleri satın alırken dikkat ettikleri etmenlerden birisi olan lezzet konusunda bir garanti sunulmuyor. Araştırmalarda lezzet olarak da belirli bir farkın ortaya çıkmadığı söyleniyor olsa da bu konuda kesin bir kanıya varılamıyor. İnsanların tat alma duyularında farklılıklar olduğundan lezzet konusunda farklı fikirler ortaya atılabiliyor.

Isıl İşlemin Faydaları Nelerdir?

Herhangi bir yiyeceği alırken son kullanma tarihine bakan kişiler artık ısıl işlem görüp görmediği konusunda da paketin üzerinde yer alan bilgileri inceliyor. Ancak birçok kişi için bu işlemi görmesinin herhangi bir sorunu olmazken daha ekonomik olması da çok büyük bir avantaj olarak görülüyor. Bayanlar evleri için aldıkları gıdalarda lezzet konusunda büyük endişeler duymuyorlarsa ya da lezzet açısından da herhangi bir fark olmadığını düşünüyorlarsa bu işlemin uygulandığı ürünleri satın alabilirler. Ancak herhangi bir konuda riske girmek istemeyen kişiler araştırmalara tam olarak güven duymuyorlarsa doğal yollarla kurutulan ürünlere yönelmek durumundadır. Böylece daha rahat bir alışveriş yapacak olan kişilerin ödemeleri gereken ücretler yükselecek olsa da birçok kişi için bu oldukça doğru bir alışveriş olacaktır.

Yorumlar
Damla Çiçeck 05 Eylül 2017 - 16:18:06 Isıl işlem görmüş sucuk ne demek? Aldığım sucuğun üzerinde vardı merak ettim bende zararlı bişey mi acaba diye. Ama değil sanırımcevapla
Öznur Yamaner 07 Eylül 2017 - 09:21:34 Isıl işlem görmüş olan ürünlerin paketleri üzerinde en azından bu bilginin tüketiciye iletilmesi, ve tercihin tüketiciye bırakılması güzel bir durum. Özellikle sucuk gibi ürünlerde çok tercih edilen bir durum sanırım. Sağlık açısından ne kadar iyi ya da ne kadar kötü bu konu biraz muallakta kalmış. Daha ayrıntılı araştırıp ben de tercihimi ona göre belirleyeceğim diyebilirim. Önemli bir konuya değinilmiş...cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: