Sağlık 12 Kasım 2021 - 10:05:40

Nevüs Aldırma (Ben Aldırma) Operasyonu Ne Kadar Sürer? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Nevüs Aldırma (Ben Aldırma) Operasyonu Ne Kadar Sürer? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Nevüs aldırma; vücudun belli bölgelerinde çıkan benlerin alınması ve bu oluşumlardan kurtulmayı sağlayan bir işlemdir.

Ben Nedir? Nasıl Oluşur?

Doğuştan ve sonradan oluşum bakımından iki kategoride incelenen benler; cilde rengini veren melanin pigmentinin yoğunluk miktarında artış olması sonrasında ortaya çıkan lezyonlardır. Genel olarak yüz bölgesinde görülürken aynı zamanda kol, sırt bacak gibi vücudun hemen her bölgesinde görülebilmektedir.

İyi huylu olan benlerin yanı sıra ilerleyen zamanlarda kötüye dönenleri de bulunmaktadır. Benler doğuştan meydana gelebileceği gibi aynı zamanda oluşumunda ve çoğalmasında güneşin Uv ışınlarının da etkisi olduğu belirtilmektedir. Rengi gitgide koyulaşan, şekli farklılaşan ya da morarmaya dönen benlerin mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Lazerle ben aldırma tekniğinin yanı sıra cerrahi operasyonlar ile bu lezyonlardan kurtulmak mümkündür. Yazımızın devamında nevüs aldırma konusunda birtakım bilgiler sunacağız.

Lazerle Ben Aldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Bazen vücutta 1-2 tane bazense birden fazla olan benler çoğu insandan estetik kaygısı oluşturmaktadır. Ayrıca sonradan tehlikeli olan benler de bulunmaktadır. Bu tarz durumlar için nevüs aldırma operasyonu uygulanmaktadır.

İyi huylu benler için genelde lazerle ben aldırma operasyonu uygulanmaktadır. Küçük ya da nokta şeklinde olan benler bu uygulama ile tek seansta giderilmektedir. Uygulama sırasında lokal anestezi yapılır ve hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir. Oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir ve bu sayede birden fazla benin alınması mümkün olur.

İşlem sonrasında cilt yüzeyinde kahverengi pullanma görülebilir. 3-5 gün içerisinde bu pullanma gider ve yerini hafif kızarıklığa bırakır. Lazerle ben aldırma sonrası iz kalmamaktadır. Meydana gelen kızarıklık en geç 6 ay içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Eğer benler çok büyükse sonrasında vücutta su çiçeğine benzer izler kalabilmektedir. Cilt yüzey,inde kabarık halde bulunan ya da tamamen cilt seviyesinde olan benler bu yöntem ile giderilebilmektedir. Tek seanste 20-30 kadar ben alınabilmektedir. Ben aldırma yaş sınırı bulunmamaktadır. İşlem uygulanırken hareketsiz kalabilecek herkese uygulanabilmektedir.

Nevüs Aldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Benlerden kurtulmak için uygulanan bir başka yöntem ameliyat ile ben aldırma işlemidir. Bu lazerle ben aldırmaya göre daha farklı gerçekleşmektedir. Deriden alınması istenen benin büyüklüğünün iki katı çapında bir kesi yapılır. Alt dokular ile birlikte benin kökü temizlenir. Daha sonra ise kesilen yer tekrardan dikilir.

Ben aldırma operasyonu sonrasında 4gün boyunca pansuman yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde işlem yapılan bölgeye su değmemesi gerekir. Dikişler genel olarak 1-2 hafta sonrasında çıkarılır. Bu süre benin büyüklüğüne ve yapısına göre değişebilir. Doktorun önereceği jel ve kremler ile izin daha da azalması sağlanabilir.

Ben Aldırma Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Tıbbi açıdan oldukça kolay bir ameliyat olan ben aldırma operasyonlarında süre ameliyatların tamamına yakınında 1 saati aşmamaktadır. Eğer söz konusu aldırma operasyonunda çok fazla sayıda ben varsa ve tamamının aldırılması isteniyorsa bu durumda gerekli olan süre 1 saati aşabilmektedir.

Uzman doktorlar her durumda nevüs aldırma operasyonlarını gerçekleştirebilir. Bu işlemlerde yaş ya da benin yapısı çok büyük farklılıklar yaratmamaktadır.

Nevüs Aldırma Sonrası Kanama Olur mu? İz Kalır mı?

Ameliyattan sonra hastalarda ağrı ya da sızı gibi etmenler ortaya çıkmazken bazen ben aldırma sonrasında kanamalar görülebilir. Ama bunlar oldukça hafif gerçekleşir. Ayrıca hastaların yara bölgesinin iltihap kapmasının engellenmesi gereklidir.

Ben Aldırmak Kanser Yapar mı?

Pek çok kişiye uygulanan ben aldırma kanser etkisi meydana getiren bir uygulama değildir. Bu operasyonlar ile ilerleyen zamanlarda kansere dönüşebilecek olan benlerin tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Bununla birlikte kanserli benlerin alınması da bir sorun yaratmamaktadır.

Bazı durumlarda estetik açıdan alınması tercih edilen benler bazı durumlarda sağlık açısından zorunlu hale gelmektedir. Bazı benler derinin çok üstünde olur ve sürekli takılır yaralanır. Sizi rahatsız eden lezyonlar için uzman bir hekime danışmanız bu benlerden kurtulmanızı sağlar.

Nevüs Aldırma Ameliyatı Riskleri ve Fiyatı

Uygulanan yönteme ve benlerin çokluğuna ben aldırma ameliyatı fiyatı değişkenlik göstermektedir. Ben aldırma operasyonunun tehlikeli olup olmadığı konusunda da çok sayıda soru gelmektedir. Uzman doktorlar bu operasyonun hiçbir risk taşımadığı görüşünde hemfikir olurken insanlar arasında konuşulan benlerin alınmasından sonra kansere dönmesi konusunda hiçbir tıbbi dayanak bulunmamaktadır.

Bazı benler kanser hücresi olabildiğinden bu etkileri gösterir ancak bu benler alınmadan önce yapılan testlerde bu bilgiler ortaya çıkmaktadır. Bunun sonrasında farklı bir tedavi ile kanser hücreleri alınır. Ancak normal benlerin kanser hücresine dönme ihtimali yoktur. Ben aldırma işlemi ile kalıcı olarak bu oluşumlardan kurtulmak mümkündür. Tamamen bu benlerden kurtulan kişiler estetik açıdan daha güzel bir görünüme kavuşurken sağlık açısından da en ufak bir sorun yaşamazlar.

  • nevüs aldırma
  • ben aldırma
  • nevüs aldırma fiyatları
  • ben aldırma ne kadar sürer
Yorumlar
Nergis Tekin Yüzümde çok ben bunlar nasıl gider ne yapmam gerekiyor? cevapla
Hande Sever Nevüs aldırma fiyatları ne kadar? Ameliyatı nasıl yapılıyor? Kollarımda doğuştan benler var. Biraz fazla olduğu için aldırmak istiyorum. Ben aldırmanın bir yan etkisi ya da zararı olur mu? Ameliyatla mı alınıyor direkt olarak? cevapla
yorum yaz
Leblebi Kilo Aldırır mı? Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?