Sağlık 12 Kasım 2021 - 11:00:50

Parantez Bacak Nedir? Egzersizle Düzelir mi? Tedavisi ve Estetiği Fiyatları Nedir?

Parantez Bacak Nedir? Egzersizle Düzelir mi? Tedavisi ve Estetiği Fiyatları Nedir?

Parantez bacak; alt bacakta diz bölgesinin altının O ya da X şeklinde olması ile tanımlanan, bacaklar yan yana kapatıldığında ara boşluk olması durumu ile karakterize olan bir durumdur.

Parantez Bacak Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bacakların topuk hizasından birleştirilmesi sonrasında bozuk bir görünümün oluşması olarak tanımlanan parantez bacak; çarpık ya da aralıklı bacak görünümü olarak ifade edilmektedir. Çarpık bacak, O bacak, C bacak gibi farklı isimlerle de bilinmektedir. O bacak ve parantez bacak genu verum olarak isimlendirilir. X bacak ise genu valgum şeklinde ifade edilir.

Parantez bacakların en önemli belirtisi, bacaklar arasında boşluk olmasıdır. Ayakları yan yana bitiştirerek ayakta durulduğu zaman, ayakları tamamen yan yana olan kişilerin normal şartlarda bacaklarının da tamamen birbirine temas etmesi ve düz bir biçimde durması gerekir. Ancak bacakların arasında bir boşluk bulunuyorsa bu parantez bacak rahatsızlığının olduğunun bir göstergesidir.

Bacaklar arasında görülen açıklığın miktarı da hastalık üzerinde etkilidir. Uzmanlar ile görüşüldüğünde kemiklerde eğrilik miktarı ölçülerek hastalık konusunda daha kesin rakamlara ulaşılacaktır. Eğrilik, hangi seviyede olursa olsun rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

Parantez Bacak Egzersizle Düzelir mi?

doğuştan meydana gelen ya da D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilen parantez bacak, bacaklarda kemik eğriliğinin olması ya da yağ dağılımının dengesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Parantez bacak düzeltme konusunda egzersizler kemik eğriliğinin giderilmesi ya da yağ dokusunun dengelenmesini sağlamadığı için bu şekilde iyileşme sağlanamamaktadır.

Kadınlarda çarpık bacak sık rastlanan bir durumdur. Bu görünümün düzeltilmesi için ise birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Evde çarpık bacak düzeltme konusunda uygulanabilecek bilimsel ya da farklı bir yöntem bulunmamaktadır.

Parantez Bacak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığın tedavisinde farklı seçenekler ortaya çıkmaktadır. Protez yöntemi, yağ enjeksiyonu uygulamaları ve dolgu işlemleri uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Parantez bacak ameliyatı ile bacakların görünümünde tam iyileşme sağlanabilmektedir.

Protez uygulamalar kalıcı uygulamalardır. Genel anestezi ile yapılır ve ameliyat sonrasında belli bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Belirli bir yaşın üzerinde kemiklere yapılan müdahaleler oldukça zorlayıcı olabildiğinde doktorlar tarafından önerilmemektedir. Parantez bacak düzeltme aleti ise doktor kontrolünde uygulanmalıdır ve etki görülmesi konusunda kesin sonuç bulunmamaktadır.

Parantez Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonları ve dolgu uygulamaları parantez bacak estetiği olarak nitelendirilmektedir. Yağ enjeksiyonu uygulamasında, işlemden geçirilen yağ bazı durumlar kök hücre ile zenginleştirilir ve bacaktaki boş alalara uygulanır. Dolgu işleminde ise hazır halde bulunan dolgu paketleri boş alanlara uygulanır.

Uygulanan tedavi yöntemleri arasında dolgu işlemi en hızlı olandır. Fakat enfeksiyon kapma riski yüksek olduğundan kafalarda soru işareti bırakmaktadır. Yağ enjeksiyonu uygulamaları da hızlı, pratik ve iyileşme süreci kolay olan uygulamalardır. Fakat yağ enjeksiyonu zaman içerisine eriyeceği için birkaç seans daha gerekli olabilir.

Parantez Bacak Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Parantez bacak rahatsızlığı için yapılan tedavilerin ya da estetik müdahalelerin fiyatları benzer düzeylerde olmaktadır. Uygulanan yöntem ve hastaneye göre fiyatta değişiklikler olabilmektedir. Parantez bacak ameliyatı olanlar sonuçlardan oldukça memnun kalmaktadır.

Eğer ameliyatsız bacak estetiği yaptırmak isterseniz dolgu ve yağ enjeksiyonu yöntemlerinde de yararlanabilirsiniz. Bacaklarda çarpıklık olması çoğu insanı psikolojik olarak etkiler. Eğer bu konuda sıkıntılar yaşıyorsanız uzman bir doktora danışmanız faydalı olacaktır.

  • parantez bacak
  • parantez bacak estetiği
  • parantez bacak nasıl anlaşılır
  • parantez bacak tedavisi
  • parantez bacak fiyatları
Yorumlar
Tuğçe Velibeyoğlu Bacaklarım parantez olduğu için etek giyerken çekiniyorum. Nasıl giyinmem gerekiyor? cevapla
Savaş aydın Parantez bacaklı erkekle nasıl giyinmeli? Gençken uzun yıllar futbol oynamıştım. Bu nedenle bacaklarımda bu tarz bir sorun var. Ameliyat ya da estetikten korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor? Nasıl gizleyebilirim? cevapla
yorum yaz
Nomofobi Nedir, Ne Demek? Belirtileri ve Tedavisi