Sağlık 05 Haziran 2021 - 13:34:55

Karabaş Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Karabaş Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Karabaş otu kurusundan elde edilen karabaş çayı psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar için kullanılan bir türdür.

Karabaş Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Lavanta otuyla aynı aileden gelen karabaş çayı Türkiye'de keşiş otu, yalancı lavanta, gargan olarak isimlendirilmektedir. Yalancı lavantanın Osmanlı zamanında kolera rahatsızlığının tedavi için ferman çıkartılmış ve birinci dünya savaşında mikrop öldürme amacı ile kullanılmıştır. Eski dönemlerde popüler olan bu bitki aynı zamanda günümüz şartlarında da kullanılmakta ve bitkinin özelliklerinden yararlanılmaktadır.

Karabaş Otu Nerede Yetişir?

Ait olduğu familyanın adı ballıbabagiller olarak tanımlanır. İngilizce dilinde French lavender, latince'de ise lavandula stoechas şeklinde belirtilmektedir. Türkiye'de çoğunlukla yetiştiği yerler Batı Anadolu bölgesindeki makiliklerdir. Kullanım alanları çok çeşitli olan bu bitki yetiştiricilikte kullanılır. Dünya genelinde en yaygın olduğu ter Orta Avrupa'dır. Çiçek açtığı aylar temmuz ve hazirandır. Çiçekleri tercihe göre kurutulmuş veya taze halde kullanılabilmektedir. Uçucu yağ taze çiçeklerden elde edilmekte ve bu yağın şifa veren özellikleri vardır. Bitkinin reçeli Ege ve Anadolu'daki bazı bölgelerde yapılmaktadır. Otun kurutulmuş hali ise çay olarak tüketilir.

Karabaş Çayının Faydaları Nelerdir?

Yalancı lavanta olarak bilinen karabaş çayının en yaygın yetiştirildiği yer Akdeniz Bölgesi'dir. Kokusu oldukça hoş olan yalancı lavantanın rengi mavi, yaprakları ise dikdörtgen ve mavi renktedir. Otun eski çağlarda ruh ve sinir rahatsızlıklarında kullanıldığı söylenebilir. Güneş çarpması, baş ağrısı gibi sağlık problemlerinde de kullanılır. Yalancı lavantanın ikinci dünya savaşı esnasında yaraların dezenfekte edilmesi ve yara tedavisinde kullanıldığı birçok kaynakta yer almaktadır. Demir, C, A, kalsiyum oranı fazla olan bitki sağlığa ciddi oranda katkıda bulunmaktadır. Vücudum hem dışına hem de içine faydası dokunmaktadır. Eski dönemlerde olduğu gibi bu bitkinin sinir ve ruh hastalıkları üzerinde olumlu etkilerinin olduğu gözlemlenmektedir. Saç sağlığı ve cilt sağlığında önemli bir yere sahip olan otun doğal koku yani parfüm özelliği bulunmaktadır.

Karabaş Çayının Cilde Faydaları Nelerdir?

Karabaş çayı cilde çeşitli fayda imkanları tanıyan ot ciltteki sorunları ortadan kaldırmaktadır. Cilde sağladığı faydalardan dolayı cilt bakımı ürünleri ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Akne tedavisi ve ciltte oluşan şişlik, kızarıklık gibi problemlere iyi gelmektedir. Egzama problemi üzerinde başarılı sonuçlara imza attığı yalancı lavanta otunun kaşıntıları rahatlatma özelliğinin olduğu ifade edilmektedir. Eski çağlarda yaraları dezenfekte amacı ile kullanılan otun yaraları hızlı bir şekilde iyileştirdiği ifade edilir. Cilt üzerinde oluşan kırışıklıklar karabaş otu sayesinde giderilmektedir. Cildin yaşlanmasını yavaşlattığı söylenir. Cilde iki ila üç damla karabaş yağının damlatılması ve bu yağ ile masaj yapılmasının çeşitli rahatsızlıklar üzerinde etkili olduğu rivayetler arasında bulunur. Ayrıca bitkinin kurutulmuş halinden çayı hazırlanmaktadır. Karabaş çayı zayıflamak ve birçok farklı amaç için kullanılmaktadır. Ruh ve sinir rahatsızlıkları için bu çay tüketilebilir. Fakat çay ile ilgili bilgileri doğrulamak ve kullanmak için öncellikle uzman hekime danışılması tavsiye edilmektedir.

  • karabaş çayı
  • karabaş yağı
  • karabaş çayı nedir
  • karabaş çayının faydaları
Yorumlar
Sinem Çelik Karabaş çayı nasıl demlenir? Karabaş kürünü tüketmek nelere iyi gelir? Baş ağrısı problemlerim için bu çayı önerdiler kullanmak istiyorum ama etkisini görür müyüm bilemedim. Kullananlar var mı? İşe yarar mı? cevapla
yorum yaz
İngiltere Diyeti Nedir? İngiliz Diyeti Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır?