Kalsiyum diyeti nasıl yapılır? Kalsiyum diyeti ile zayıflama yöntemi
Diyet

Kalsiyum Diyeti Nasıl Yapılır? Kalsiyum Diyeti ile Zayıflama Yöntemi

05 Haziran 2018 - 13:44:54

Kalsiyum diyeti ile uzun zamandır kilo vermeyen insanların zayıfladığı ve inceldiği zayıflama yöntemidir.

Kalsiyum Diyeti Nedir? Ne İşe Yarar?

Diyet aracılığı ile yağları yakmak mümkündür. Yağ yakma özelliği olan diyetin bir hafta içinde bir buçuk kilo yirmi günde ise beş kilo verdirdiği ifade edilmektedir. Tüketilen gıdanın bol seviyede kalsiyum içermesi, kilo alma korkusunu saf dışı bırakmaktadır. Yağ içermeyen süt bol bol tüketiliyor ise zayıflamak mümkündür. Yüksek seviyede kalsiyum barındıran beslenme programlarının zayıflattığı birçok araştırmada belirtilmektedir. Yapılan araştırmalar kalsiyum diyeti uygulamasının zayıflama özelliği barındırdığı ifade eder.

Kalsiyum Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyeti bilinçsiz ve kontrolsüz olarak uygulamak sonuç vermediği gibi vücudu tehlikeye atar. Diyetin işe yarar hale gelebilmesi için öncelikle sağlık testi yaptırılır ve diyet hakkında diyetisyenden bilgi alınır. Uzman diyetisyen diyetin uygulanmasında herhangi bir sakınca görmüyor ise diyet uygulanabilir hale gelir. Yapılan bir araştırmada yüksek kalsiyum ve düşük kalori içeren diyet ile düşük kalsiyum ve kalori içeren program denekler üzerinde uygulanmıştır. Sonuca göre yüksek kalsiyum içeren diyetin denendiği grubun daha çok zayıfladığı gözlemlenmiştir.

Kalsiyum Diyeti ile Zayıflama Yöntemi

Vücut aracılığı ile sentezlenen kalsitiriol hormonu kalsiyum tarafından dengelenir. Ayrıca vücuttaki yağların depolanma durumunu azaltmaktadır. Özellikle az yağ içeren süt ürünlerinin kullanılması önerilir. Gün içinde tavsiye edilen oran üç bardak süttür. Az yağ içeren beslenme programlarında ve kalori kısıtlamasının orta seviyede olduğu diyet türlerinde üç bardak süt içilebilir. Fakat süt dışında peynir, yoğurt ve ayran tüketmek yağ yakımını hızlandırmaktadır. Gün içinde kalsiyum ihtiyacının karşılanabilmesi için bin miligram kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Kalsiyum ihtiyacı emzirme ve hamilelik süreçlerinde ise bin beş yüz ila iki bin miligrama çıkmaktadır. Ispanak, süt, brokoli, yoğurt, ceviz, ayran, badem, peynir, kuru baklagiller, hamsi, somon balığı ve sardalya en önemli kalsiyum depolarıdır.

Kalsiyum Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Kalsiyum diyetine kısmi anlamda vejetaryen diyeti denilmektedir. Diyetin içeriğinde yumurta, et, balık ve tavuk bulunmamaktadır. Fakat protein içeren yoğurt ve süt ürünleri bulunur. Temel ihtiyaç olarak karbonhidrat gereksinimi meyve, ekmek ve sebzeden alınır. Sağlıklı beslenmek isteyen kişi kalsiyum diyeti yöntemini haftada iki gün yapabilmektedir. Bunun yanı sıra ağır şekilde beslenilen bir günün ardından bu diyet uygulanabilir. Geri kalan günlerde ise kontrollü olacak şekilde balık, tavuk ve et tüketilebilir. Bu şekilde diyetin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Kalsiyum Diyetinde Neler Yenmelir?

Açlık hissedildiği zaman çantada olması tavsiye edilen kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir. Bu besinler on adet badem, dört adet ceviz, dört adet kuru kayısı, iki yemek kaşığı beyaz leblebidir. Açlık hissedildiğinde bu sağlıklı atıştırmalıklardan yardım alınabilir. Abur cubur yiyerek hem sağlıksız beslenmek hem de kilo almak yerine kalsiyum diyeti ile zayıflama sürecini gerçeğe dönüştürmek mümkündür.

Yorumlar
Hilal Kızılkaya 05 Haziran 2018 - 13:54:54 Kalsiyum diyeti ile kaç kilo verilir? Bu diyetin listesinde hangi yiyecekler var? Nasıl yapılması gerekiyor? Nasıl tüketilir? Yapanlar var mı? Zayıflatıyor mu gerçekten? Ben denemek istiyorum ama listeyi nasıl hazırlamam gerekiyor acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: