Yaşam

Kalça Terlemesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

05 Haziran 2018 - 10:54:42
Kalça terlemesi nedir? Neden olur? Nasıl geçer?

Kalça terlemesi birçok kişinin şikayet ettiği, bölgesel olarak terleme çeşidi ve alanlarından biridir.

Kalça Terlemesi Nedir? Nasıl Olur?

Koyu kıvamda olan kokulu bir şekilde ter salgılayan bezler genel itibari ile popo, koltuk altı ve genital alanlarda yer almaktadır. Vücut fonksiyonlarının sağlanabilmesi için kalça terlemesi gereklidir. Koku olarak rahatsız edici olmasına rağmen buharlaşma aracılığı ile ter uçmakta ve vücudun soğuk olmasına destek sağlamaktadır. Vücut ısısı ısı düzenleme alanı aracılığıyla kontrol edilmektedir. Bu işlem sayesinde cilt düzenlenir ve ter atılır.

Kalça Terlemesi Neden Olur?

Kalça terlemesinin vücut sıcaklığına duyarlı olduğu söylenemez. İnsan vücudunun otuz altı ve otuz altı buçuk derece ölçülerinde çalışmaya uygun olduğu ifade edilir. Dolayısı ile vücut sıcaklığının sabit kalması çok önemlidir. Vücut sıcaklığında meydana gelen artış ve düşüşlerin olması sitem, mekanizma ve organı etkiler. Meydana gelen ısı değişikliği yüzünden sistem ve organlar etkilendiği için devre dışı kalmaktadır. Bütün bu gerekçelerden kaynaklı terlemenin gerçekleşebilmesi için çeşitli etkenlerin olması gerekir. Vücut olması gereken ısı seviyesini aştığı zaman vücutta bulunan termostat sistemi devreye girer.

Terleme Nasıl Meydana Gelir?

Vücuttaki termostat görevini sinir sistemi üstlenir. Ciltten alınan datayı çabuk olarak tiroit bezlerine gönderen sinir sistemi terleme sürecini başlatmaktadır. Vücudun ısınması ile terlemesi doğru orantılıdır. Vücudun ısısı ne kadar fazla olursa terleme de o kadar fazladır. Bu yüzden terlemeyi engellemek bazen zararlı sonuçlara yol açabilir. Spor yaparken terlemek olması gereken sağlıklı bir süreçtir. Spordan dolayı metabolizma hızlanır ve kas dokusu bu sürece eşlik eder. Vücutta meydana gelen ısı artışına göre vücudun soğuması gerekir. Soğumanın gerçekleşmesi için ise terleme meydana gelmektedir. Kişi kalça terlemesi durumunu ortadan kaldırmak istiyorsa terlemenin hangi sebepten kaynaklandığını bilmek gerekir.

Kalça Terlemesi Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Olur?

Temizlik insan hayatında çok önemli bir faktördür. Banyo esnasında yapılan temizliğin önemi fazladır. Poponun üstünde tüy problemi var ise popo üstünün devamlı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra tüylenmeler için lazer tedavisi yapılabilir. Vücutta bulunan yağ oranının fazlası kalçada toplanmaktadır. Bu yüzden baharatlı ve yağlı yiyecek, içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Aşırı kilolu olmak büyük bir sorundur. Aşırı yağlanmalar olduğu için sağlıklı olarak kilo verilmesi tavsiye edilir. Kıyafetlerin kumaşının naylon olması terlemelere yol açar. Bu yüzden giyilen kıyafetin pamuk içermesi sağlıklıdır. Kalça egzersizlerinin normalden fazla saat yapılması terlemeleri arttırabilmektedir. Yapılan egzersiz saati ve harekete bu konuda önemli bir rol oynar. Kafein oranı fazla olan kola, kahve gibi içecekler ve alkol tüketmek kalça terlemesi sebepleri arasında gösterilir. Bu tür içeceklerin azaltılması ve dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Her gün düzenli olarak vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda su içmek ter probleminin azalmasına yardım etmektedir.

Yorumlar
Nil Sarıoğlu 05 Haziran 2018 - 11:04:42 Aşırı kalça terlemenin tedavisi var mı? Nasıl geçer? Nasıl önlenebilir? Gün içerisinde çok fazla yorulmasam bile kalça bölgemde terleme oluyor. Biraz kilo fazlam var bundan kaynaklanıyor olabilir diyorum ama nedenini bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: