Sağlık 07 Haziran 2021 - 10:03:07

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer, Nasıl Gider?

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer, Nasıl Gider?

Sivilce kızarıklığı; sivilcelerin patlatılması ya da sıkılması sonrasında gelişen lekeler olarak isimlendirilmektedir. Sivilce kızarıklıklığı için birtakım yöntemlere yer vereceğimiz bu yazımızın içerisinde aynı zamanda bu kızarıklıkları kapatmak için de önerilerde bulunacağız.

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Çok az kişinin hayatında hiç yaşamadığı, birçok kişinin ise gerek ergenlik gerekse sonraki dönemde yaşadığı sivilce ve sivilce kızarıklığı sorunu, genel olarak iltihaplı olan sivilcelerin sıkılması ve patlatılması ile meydana gelen ve uzun süre yüzde kırmızı bir leke olarak kalan durum şeklinde ifade edilmektedir. Genel olarak sivilcelere asla dokunulmaması ve sıkılmaması gerekir. Bu durum sivilcelerin daha fazla yayılmasına neden olur. Meyana gelen kızarıklık göze çarpan bir yerde ise oldukça moral bozucu olur. Sivilce kızarıklığı için çözüm önerileri şu şekildedir:

Buz koymak: İltihabın azalmasını sağlamak ve kızarıklığı hafifletmek için temiz ve pamuklu bir bezin içerisine birkaç tane buz koyup, sivilce kızarıklığının olduğu bölgeye uygulayınız. Bunu yaptığınızda sivilce üzerine çok fazla baskı uygulamayınız. Bu sivilcenin patlamasına neden olur. Sonrasında ise enfeksiyonun yayılmasına sebebiyet verir. Kan dolaşımının artmasını sağlayan bu uygulama şişlik ve kızarıklık gibi oluşumları gidermektedir.

Aspirin uygulamak: Salisilik asit içeren aspirin, iltihabı baskılar ve anti-enflamatuar etkiler meydana getirir. Aspirin ile suyu karıştırıp bir macun elde ediniz. Kulak çubuğu ile birlikte iltihaplı bölgeye hafif bir şekilde uygulayınız. Sonrasında kurumasını bekleyiniz. Kuruduktan sonra yıkayıp, durulayınız.

Diş macunu: Diş macunlarının içerisinde silis maddesi bulunmaktadır. Gece uyumadan önce sivilceye diş macunu sürmek, kızarıklığı hafifletir. Gece sürüp sabaha kadar kalmasını sağlayınız. Fakat mentol ya da florür içeren ürünleri kullanmayınız. Bu diş macunları kızarıklığın yayılmasına neden olur ve sivilceleri daha kötü bir hale getirir.

Limon suyu: Bakterilerin giderilmesini sağlayan sitrik asit içeren limon suyu, kızarıklığı giderir ve cilt renginin açılmasını sağlar. Pamuğun üzerine 1-2 damla limon suyu sıkıp, sivilce olan bölgeye hafif dokunuşlar ile sürünüz. Gece sürüp sabaha kadar bekletiniz.

Eğer sivilce kızarıklığına evde çözüm meydana getirmek istiyorsanız, bu yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Fakat öncesinde uzman dermatolog desteği almayı unutmayınız.

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Gider?

Cilt üzerinde kötü bir görünüm oluşturduğu zaman çoğu zaman birtakım makyaj malzemeleri ile kapatılan sivilce kızarıklıkları daha sonra daha kötü bir hal aldığı için doğal çözümlerden yararlanmak gerekmektedir. Sivilce kızarıklığı için sabun kullanımı sağlanabilir. Özellikler doğal içerikli çay ağacı sabunu sivilcenin hem şişliğini hem de kızarıklığını alır. Sivilce kızarıklığı için karbonat ve limon suyu karışımından yararlanabilirsiniz. 1 çay kaşığı karbonat ile yarım limon suyunu karıştırınız. Daha sonra bunu kızarık olan bölgeye uygulayınız. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız.

Göz damlası sivilce kızarıklığı için etkili olan bir başka yöntemdir. Pamuklu bir beze göz damlası damlatıp buzdolabında 3-5 dakika bekletiniz. Daha sonra kızarık ve iltihap bulunan bölgeye bezi hafifçe uygulayınız. Bu yöntem sayesinde sivilce hızlı bir şekilde iyileşecektir. Sivilce kızarıklığı için ürünler değişiklik göstermektedir. Cildiniz için iyi gelen yöntemi uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Sivilce Kızarıklığı İçin Maske Tarifi

Cildinizdeki sivilcelerden kaynaklı kızarıklıkları gidermek istiyorsanız sizler için sivilce kızarıklığı en çabuk nasıl geçer sorusuna yanıt vermek için şu maske tarifini belirtebiliriz:

Malzemeler: Rendelenmiş elma, 1 çay kaşığı süzme bal.

Hazırlanışı: Bir elmayı rendeleyiniz ve 1 çay kaşığı bal ekleyip cam bir kavanoza koyup, karıştırınız. Sonrasında kızarıklığın üzerine sürünüz. Ayrıca tüm cilde de sürülebilir. Bu maske ciltte 1 saat durması gerekir. Bu süre sonrasında cildinizi ılık su ile yıkayınız.

Sivilce Kızarıklıklarına Ne İyi Gelir?

Genel olarak birçok kişide görülen akne kızarıklığı için doğal yöntemler tercih edilmektedir. Ayrıca sivilce kızarıklıkları için krem önerileri de vardır. Cildinizde çok fazla akne varsa ve kızarık duruyorsa, bunun için öncesinde uzman bir doktora gidiniz. Doktorun önerdiği ilaç ya da kremleri kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Cildiniz çok hassassa eğer doğal yöntemleri uygulamadan önce de doktor görüşü alınız.

  • sivilce kızarıklığı
  • sivilce kızarıklığı nasıl geçer
  • sivilce kızarıklığı için çözüm
  • sivilce kızarıklığına evde çözüm
  • sivilce kızarıklığı nasıl gider
  • sivilce kızarıklığı için sabun
  • sivilce kızarıklığı için karbonat
  • göz damları sivilce kızarıklığı
  • sivilce kızarıklığı için ürünler
  • sivilce kızarıklığı için maske
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ökse Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Türkiye'de Nerede Yetişir?