Sağlık 06 Haziran 2021 - 08:50:07

Ani Görme Kaybı Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Ani Görme Kaybı Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Ani görme kaybı; kişinin 5-10 saniye kadar görme yetisini yitirmesi olarak nitelendirilen ve geçici olarak tanımlanan, soluk, silik ya da görüş alanının kararması şeklinde ifade edilen bir hastalıktır. Yazımızın içeriğinde ani görme kaybı nedenlerine değinirken aynı zamande belirtileri ve tedavisi hakkında da detaylı bilgiler vereceğiz.

Ani Görme Kaybı Nedenleri Nelerdir?

Tedavi edilmediği zaman kalıcı görme kaybına neden olabilecek ani görme kaybının sebepleri şu şekildedir:

Retinal arter tıkanıklığı: Göze kan taşıyan retinal arterlerin tıkanması sonucunda meydana gelen damarsak problemler, ani görme kaybına neden olabilir. Hastanın retinasına kan akışı sağlayan damarlar kapandığı zaman retina tabakasının kan akışında azalma veya kesilme sorunu yaşanır. Bu durum zaman içerisinde gözlerde doku ölümü meydana getirir. Bunun sonucunda ise kalıcı görme kaybı meydana gelebilir. Bu tarz bir durumun gerçekleşmemesi için ani görme kaybı kısa süreli de olsa asla ihmal edilmemelidir. Bu tarz bir durum meydana geldiği zaman göze müdahale edilip, damar kısa süre içerisinde açılırsa, herhangi bir işlev ya da doku bozukluğu meydana gelmeden iyileşme sağlanabilir.

Retinal ven tıkanıklığı: Görme kayıplarının en önemli sebeplerinden biridir. Genel olarak yaşlanmaya bağlı olarak ve diyabetik retinopati hastalığından sonra görülmektedir. Çok sık karşılaşılan bir retinal damar hastalığıdır. Göz arkasında meydana gelen kanamalar ile kendini gösteren bu duruma hızlı bir şekilde müdahale edildiği zaman iyileşme sağlanabilir. Bu hastaların devamlı olarak kalp, damar, tansiyon ve arter tıkanıklık durumlarını takip etmeleri gerekir. Bununla birlikte kan pıhtılaşmasını önlemek için kan sulandırıcı ilaçlar da gerekmektedir.

Akut vire tıkanmaları: Genel olarak diyabet ve hipertansiyon hastalarının yaşadığı bu problem, retina damarlarında ya da gözün jel kısmında yani vitrede kanama oluşması ile kendini göstermektedir.

Retina dekolmanı: Bu durum retina tabakasına birtakım sebeplere bağlı olarak gelişen yırtılma, ayrılma olarak tanımlanmaktadır. Ani görme kaybı meydana getirebilen bu durum genel olarak hastalık makula bölgesine geldiği zaman farke dilmektedir. Bununla birlikte göz içi kanamalar ve göz yaralanmaları da görme kaybı meydana getirebilir.

Hızlı kilo kaybı: Şok diyetler ile hızlı bir şekilde kilo verenler, ideal vücut ölçülerine ulaşmak için birtakım takviye ürün kullanan kişiler bu durumla karşı karşıya kalabilirler. Metabolizmada meydana gelen değişiklik, görme sinirinin beslenememesine neden olur. İleri yaşlarda meydana gelebilecek olan bu görme kaybı aynı zamanda genç yaşlarda da oluşabilir.

Geçici görme kaybı bu sebeplerin yanı sıra sahte alkol olarak tanımlanan etil alkolün tüketilmesine dayalı olarak da gerçekleşebilir. Hatta bu durum kalıcı olarak da meydana gelebilir.

Ani Görme Kaybının Belirtileri Nelerdir?

Birtakım sebeplere bağlı olarak meydana gelen ani görme kaybı 5-10 saniye sürebildiği gibi aynı zamanda daha uzun da meydana gelebilmektedir. Meydana gelen görme kaybı, tüm görüş alanının kapsayarak ortam ışığı kapatılmış gibi karanlık olabileceği gibi silik ya da soluk görme biçiminde de meydana gelebilir. Genel olarak tek gözde meydana gelmesine rağmen iki gözde de oluşabilir. Ayrıca kalıcı da olabilir. Bundan dolayı mutlaka en kısa sürede uzman bir doktora başvurulması gerekir. Bazen ani görme kayıpları bazı beyin hastalıklarının belirtisi olabilmektedir.

Ani Görme Kaybı Tedavisi Var mı?

Erken teşhis görme yetisinin geri kazandırılması için oldukça önemlidir. Genel olarak ilaç ya da lazer tedavileri ile görme yetisi tekrardan geri kazandırılmaktadır. Ani görme kaybı tedavisinde, bu durumun altına yatan göz damarlarındaki problemlerin ve kalp-damar gibi sistemsel rahatsızlıkların erken teşhis edilmesi önemlidir. Bazı durumlarda ani görme kaybı birtakım hastalıklara bağlı olarak gelişir. Bunun için bu hastalıkların tedavisi de önemlidir.

Ani Görme Kaybı ve Baş Ağrısı

Bazı insanlarda görma kaybının yanı sıra baş ağrıları da meydana gelebilir. Bu durumun birçok sebebi olabilir. Ani görme kaybı ve baş ağrısı hipofiz bezinde meydana gelmiş olan bir tümörden kaynaklanabilir. Bununla birlikte göz migreni olan kişilerde gözlerde kamaşma, sinek uçuşmaları ve baş ağrısı meydana gelebilir. Eğer ki bu tarz durumları sık sık yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz. Altında yatan önemli bir hastalık olabilir.

  • ani görme kaybı
  • ani görme kaybı nedenleri
  • ani görme kaybının sebepleri
  • geçici görme kaybı
  • ani görme kaybının belirtileri
  • ani görme kaybı tedavisi
  • ani görme kaybı ve baş ağrısı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Karabuğday Zayıflatır mı? Karabuğday Diyeti Kaç Gün Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?