Sağlık 28 Eylül 2021 - 14:40:27

Ceviz Zarı Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Ceviz Zarı Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Ceviz zarı çayı; tam bir şifa deposu olarak betimlenen, akciğer sağlığını iyileştirmek ve öksürüğü gidermek için etkili olan bir kürdür.

Ceviz Zarı Çayı Nedir?

Cevizin en az kendisi kadar faydalı olan ceviz zarından elde edilen ceviz zarı çayı, akciğerlerin temizlenmesini sağlarken beraberinde sağlıklı bir şekilde nefes almayı sağlayan bir karışımdır. Cevizi kırdığınız zaman görünen perde görünümülü kabuklar asıl olarak akciğeri andırmaktadır. Birçok kişi cevizi kırdıktan sonra dışındaki sert kabukları ve aynı zaman içerisindeki ince kabukları da atmaktadır. Fakat şifa sağlayan bu iç kabuklar ile kür niteliğinde bir bitki çayı yapıp içtiğinizde akciğerin temizlenmesi konusunda etki görebilirsiniz.

Ceviz zarı çayı, aynı zamanda ceviz perdesi olarak da bilinen cevizin iç tarafında yer alan kabuk şeklindeki yapılardan elde edilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan ceviz gibi bu çay da aynı şekilde vücut için pek çok fayda sağlamaktadır.

Ceviz Zarı Çayı Ne İşe Yarar?

Akciğer sağlığını olumlu yönde etkileyen ceviz zarı çayı, asıl olarak öksürüğün kesilmesini sağlara. Havaların soğuması ile birlikte genel anlamda grip ve nezle gibi hastalıklar çok fazla görülmektedir. Bu hastalıklar öksürüğü beraberinde getirirken solunum güçlüğü de yaratır. Ceviz perdesi çayı, öksürüğün giderilmesi için etkili olmaktadır.

Kan temizleyici özelliği bulunan ve vücuttaki toksin maddelerin giderilmesine yardımcı olan ceviz zarı çayı, aynı zamanda zararlı ve yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Astım hastalığı olanlar için faydalıdır. İyi bir balgam söktürücü olan bu doğal içerikli çay, bağışıklığı güçlendirir. Vücuttaki mikropları öldürür ve arındırıcı etki oluşturur.

Ceviz Perdesi Çayı Nasıl Yapılır?

İçeriği sayesinde ceviz zarı öksürük iyileştirici etkisi için sıklıkla tercih edilmektedir. Ceviz tükettikten sonra içerisindeki kabukları atmayınız. Ceviz zarı suyu için yaklaşık olarak 1 fincan kadar suyu kaynatınız. Daha sonra içerisine 1 tutam ceviz zarı atınız. Yaklaşık olarak 2-3 dakika, suyun rengi değişene kadar bekleyiniz. Daha sonra süzerek tüketiniz. Bu suyu her gün içebilirsiniz.

Doğal içeriği ile balgam söktüren bu çay aynı zamanda geçmeyen öksürük sorunları için de tercih edilmektedir. Eğer kronik bir hastalığınız yoksa ve soğuk algınlığından kaynaklanan bir öksürük, balgam, sorunu varsa ceviz zarını kaynatıp içmek faydalı olacaktır.

Ceviz Zarı Çayı Hamilelikte Kullanımı Nasıl Olur?

Emziren anneler ve hamile kadınlar için ceviz suyu önerilmektedir. Gebelikte fazla kilo alımını önlediği söylenmektedir. Ceviz zarı çayı bebeklere verilir mi diye soruyorsanız eğer, belli bir yaşın üzerindeki çocuklara az miktarda verilebilir. Anne sütü emen çocuklar, annenin tüketmesi ile bu kürdeki vitamin ve mineralleri alabilmektedir.

Aşırı miktarda tüketildiği zaman vücuda zarar veren ceviz perdesi çayı zayıflatır mı diye merak ediyorsanız yağ yakıcı etkisi olmadığından bahsedebiliriz. Her ne şekilde olursa olsun kullanım öncesinde doktora danışılmalıdır. Özellikle kronik hastalığı olan kişiler ve gebeler bu konuda çok dikkatli olmalıdır.

  • ceviz zarı çayı
  • ceviz zarı çayı nedir
  • ceviz zarı çayı ne işe yarar
  • ceviz perdesi çayı
  • ceviz zarı öksürük
  • ceviz zarı suyu
  • ceviz zarını kaynatıp içmek
  • ceviz zarı çayı hamilelikte kullanımı
  • ceviz zarı çayı bebeklere verilir mi
  • ceviz perdesi çayı zayıflatır mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kulak Tıkanıklığı Neden Olur? Nasıl Geçer?