Sağlık03 Kasım 2020 - 20:48:41

Aids nedir? Nasıl bulaşır? Aids'li kadın nasıl anlaşılır?

Aids nedir? Nasıl bulaşır? Aids'li kadın nasıl anlaşılır?

Kadın ve erkekler için en zor sağlık problemlerinden biri olan aids nasıl bulaşır kişiler tarafından bilinmesi gereken bir konudur.

Aids Nedir, Ne Demek?

HIV ismindeki virüsün oluşturduğu emzirme, kan yolu, cinsel ilişki ve doğum yolu ile karşı tarafa bulaşan hastalığa aids denir. Bu virüs insan vücuduna girdiği zaman hastalıklara karşı direnmeye sahip olan bağışıklık sistemini yok etmektedir. Virüs bağışıklık sistemini ortadan kaldırdığı zaman insan vücudu hastalıklara açık bir hale gelir. Kişi çok kolay bir şekilde hasta olduğu için vücudun hastalıklara karşı direnmesi imkansız bir hale gelir. Kişinin vücudunda HIV virüsünün olması bireyin hiv virüsü kaptığı anlamına gelmemektedir. Erkek ve kadında rastlanabilen bu virüsün her yaş aralığında görülmesi mümkündür. Fakat bireye bulaştığını anlamak için kan testi yaptırmak gereklidir. Bu hastalığın kişide olup olmadığını anlamanın başka bir yolu yoktur.

Aids Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle aids tahmini olarak virüs bulaştıktan on yıl sonra meydana gelmektedir. Virüs vücuda girdiği zaman kan hücrelerine zarar verdiği için bu hücreler yok olmaktadır. Hücrelerin yok olması ile vücuttaki savunma mekanizması zaman içerisinde azalmakta ve kişinin hastalığa yakalanma riski her geçen gün artış göstermektedir. Belirtileri arasında öksürük, ateş yükselmesi, ishal, iştah kaybı, terleme, akciğer hastalık çeşitleri, vücutta yara ve uçukların oluşması, gece boyunca terlemeler vardır. Bu belirtilerinin tamamının yaşanmasına gerek yoktur. Kişide bu belirtilerin birkaç tanesi olduğu zaman doktora başvurmak gerekir.

Aids Virüsü Nasıl Bulaşır?

  • Bu hastalığın 3 çeşit bulaşma hali bulunmaktadır. Bunlardan ilki kanında virüs olan kişiler ile cinsel ilişkiye girmektir. (oral, normal veya anal yollardan) Kişi korunmadan ilişkiye giriyor ise HIV virüsünün sağlıklı kişiye bulaşması kaçınılmazdır.
  • HIV virüsünü taşıyan kişi hamile ise bu virüs doğum ya da hamilelik süresi içerisinde bebeğe bulaşmaktadır.
  • Son madde ise HIV virüsü taşıyan ve aidsli olan kişi organ nakli ve kan yolu ile hastalığı sağlıklı kişiye bulaştırır.
Aidsten Koruma Yolları Nelerdir?
  • Sağlıklı kişi cinsel ilişki esnasında kesinlikle korunmalıdır. Her insanın bu hastalığa yakalanma riski olduğu için cinsel ilişkide koruyucu kılıf önem taşır.
  • Prezervatif kullanmaya önem vermeyen kişiler bu alışkanlığını değiştirerek prezervatif kullanmalıdırlar.
  • Kişi güvenli bir cinsel ilişki yaşamak istiyorsa sağlık gerekliliklerine uyması gerektiğinin farkında olmalıdır. Bu süreçler için hekime başvurmak tavsiye edilmektedir.
  • Bu virüsün en kolay bulaşma yollarından biri kan nakli olduğu için kişinin aids testi yapılmamış olan kanı kullanmaması gerekir. Bu aşamalarda gidilen hastane ve sağlık personelinin tutumu önemlidir.
Hiv Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Hijyenik hale getirilmemiş ve kullanılmış olan jilet, cerrahi alet ve şırıngaların kullanılmaması çok önemlidir. Ayrıca hiv virüsü nedir, bu sorunun cevabının toplum tarafından bilinmesi sağlık için önemlidir. Aids oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmak için gerekli önlemleri almalı ve dikkat edilmelidir. Öldürücü sonuçları olabilen bir hastalıktır.

Yorumlar
Güler ÇakmakAids nasıl bulaşır korunmak için ne yapmak gerekiyor? Her geçen yıl bu hastalığın görülme oranları artıyormuş. Öldürücü bir hastalık olması gerçekten çok kötü. Tedavisi var mı? Hastalığın geçmesi ve iyileşme görülmesi mümkün mü acaba?cevapla
Özlem DuranHiv virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Hiv hastalığının tedavisi nasıl yapılıyor? Asıl adı aids diye biliyorum ve gerçekten kötü sonuçlara yol açabildiğini biliyorum. Bu virüs sadece cinsel yolla mı bulaşır? Başka nelere dikkat etmek gerekir?cevapla
yorum yaz
Goji Krem Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Kullananlar, Kullanımı ve Şikayetler