Adet belirtileri nelerdir?
Sağlık

Adet Belirtileri Nelerdir?

03 Kasım 2017 - 17:58:18

Adet belirtileri nedir sorusunun çeşitli cevapları olduğu için adetin tek bir çeşit belirtisi olmadığı söylenebilir.

aronya çayı

Adet Nedir? Adet Dönemi Nedir?

Menstrual döngünün parçası olan adet dönemi sadece bayanların yaşadığı bir süreçtir. Dolayısı ile bu sorunun cevabı sadece kadınları ilgilendirmektedir. Adet döneminin açıklaması kadınların vajina bölgesinde birkaç gün kanama meydana gelmesi olarak açıklanabilir. Vajinada oluşan kanamanın süresi kişinin vücuduna göre değiştiği için her kadının kanama gün sayısı aynı değildir. Çoğu kadında adet dönemi tahmini olarak yirmi sekiz gün aralığında meydana gelir. Vücut yapısından kaynaklı olarak bazı kadınlar bu süreyi yirmi dört ila otuz beş günde yaşayabilmektedir.

Adet Dönemi Ne Zaman Başlar?

Genç kızların adet dönemi ergenlik döneminin başlaması ile meydana gelir. Genel olarak ergenlik çağındaki kızlar sekiz ila on dört yaş aralığında adet olabilirler. Fakat tahmini olan süre çoğunlukla on bir olarak ifade edilir. Kadın menopoz dönemine girinceye kadar adet dönemini yaşamaktadır. Kadınların menopoza girme zamanı kırklı yaşların sonuyla ellili yaşların ortasıdır. Elli bir yaş ise ortalama menopoz yaşıdır.

Adet Döneminde Doktora Gidilir mi?

Kişi adet döneminde şiddetli derecede fiziksel ağrılar yaşadığı ve adet belirtileri kişinin hayatı zor bir noktaya soktuğu zaman hekime başvurmak gerekebilir. Yaşanan adet belirtileri uzun bir zaman devam ettiğinde mutlaka doktora gitmek gerekir. Genel olarak hekim tiroid hormon testi ya da hamilelik testi yapabilir. Tiroid bezlerinin düzgün çalışması sağlık açısından önemli olduğu için şiddetli belirtilerin olması halinde çeşitli testlerin yapılması olağandır.

Adet Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Adet sürecinin oluşmasında fiziksel belirtiler yer almaktadır. Kas ağrılarının oluşması, baş ağrısı, şişkinlik, halsizlik, kramp, eklem ağrıları, stres, kilo alma hali, kabızlık, ishal, göğüs bölgesinde tıkanıklık gibi durumlar fiziksel belirtiler olarak karşımıza çıkar. Adet döneminde kadınların ruh halleri değişir. Salgılanan hormonların etkisiyle davranış ve ruh halinin değişmesi normaldir.

Adet Döneminde Kadınların Ruh Hali Nasıl Olur?

Adet dönemindeki kadın ani olarak üzülebilir, mutlu olabilir ya da stresten dolayı ağlayabilir. Kişi ruh halinde dalgalanma, agrasif davranış halini yaşama, sinirli ruh haline sahip olma gibi etkenleri yaşayabilmektedir. Hal böyle olunca adet dönemindeki kadının arkadaş çevresi, aile ve eş ile anlaşamaması gündeme gelir. Bu tarz davranışta ve ruh halinde meydana gelen değişimler adet belirtileri arasında yer almaktadır. Ruh hali ve davranışı değişen kadının daha şiddetli bir aşamaya gelmesi mümkündür. Şiddetli şekilde oluşan belirtiler davranış bozukluklarına kadar gidebilmektedir. Meydana gelen adet belirtilerinin tamamı adetin ilk üç gününde sonlanmaktadır.

Adet Öncesi Vücuttaki Değişiklikler Nelerdir?

Kronik bağırsak rahatsızlıkları, migren, alerjik rahatsızlıklar, astım, sinir bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Kişi adeti yaklaşmaya yakın vücudunda şişkinlik hissedebilir bu tarz belirtiler kadının depresyon halinde olmasına neden olabilmektedir. Adet belirtileri nedir sorusunun görüldüğü üzere fiziksel ve ruhsal olmak üzere çeşitli etkileri mevcuttur. Adet belirtileri kimi kadınlarda oldukça kendini gösterse de bazı kadınlarda bu belirtiler daha az olur. Vücut sağlığı için son derece önemli olan bu döngünün düzenli olması kişinin sağlıklı olduğunun bir göstergesidir.

aronya çayı

Yorumlar
Deniz Karaman 03 Kasım 2017 - 18:08:18 Adet belirtileri olmasan adet olunur mu? Ben her ay genel olarak belirtileri yaşamadan çok rahat bir şekilde adet oluyorum. Arkadaşlarımın karnı ağrıyor filan ama benim hiç böyle problemlerim olmuyor. Hangisi normal?cevapla
Linet Zeki 12 Eylül 2018 - 14:46:32 Adet belirtileri adetten kaç gün başlar? Benim genelde tam 1 hafta önceden başlıyor. Kendimi hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak vücudumda farklı değişimler meydana geliyor. Bu normal birşey mi yoksa doktora gitmeli miyim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı