Adet belirtileri ile hamilelik belirtisi arasındaki farklar
Sağlık

Adet Belirtileri ile Hamilelik Belirtisi Arasındaki Farklar

03 Kasım 2017 - 15:07:54

Kadınlar için büyük önem taşıyan adet belirtileri ve hamilelik belirtileri arasında çeşitli farklar mevcuttur.

Hamilelik Döneminde Vücuttaki Değişiklikler

Hamile kalan kadın ilk günden itibaren vücudunda değişiklikler oluşmaya başlamaktadır. Beden vücuda yeni bir can aldığı zaman onu geliştirmek ve büyütmek için eskisinden farklı tepkiler vermeye başlar. Fakat kişi bu değişiklikleri hemen fark edemeyebilir. Çoğu kadın hamile kaldığı zaman ilk üç ay içerisinde var olan değişiklikleri hissetmediği için hamile olma olasılığını düşünmemektedir. Hali hazırda değişen vücut mide bulantısı, baş dönmesi yaşayabilmektedir. İlk fark edilmesi gereken değişiklik adet düzenidir. Kişinin adet dönemi her zaman olan tarihte gerçekleşmiyor ise hamilelik belirtisinin olduğu varsayılabilir. Vücut bu belirtiler ile ilgili çeşitli ipuçları vermektedir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

  • Adet zamanı tahmin edilen tarih aralığından sonra meydana gelebilmektedir. Değişen adet periyodu bahsedilen belirtiler içerisinde olabilir.
  • Kişi her zaman yaşadığı adet kanamasından farklı bir deneyim yaşayabilir. Adetin miktarı, meydana gelen sancılar, zamanı gibi etkenler bu belirtileri kapsamaktadır.
  • Göğüslerin değişmesi en belirgin değişimlerden biridir. Kişinin memesinin dolgun bir hale gelmesi, göğsün uç kısmının koyu bir renk alması ve göğsün baş kısmının karıncalanması gibi sonuçlar hamilelik belirtilerini desteklemektedir.
  • Karın bölgesinin alt kısmı dolgunlaşır, şişer ya da hassas bir hale gelebilir.

Gebelik Nasıl Anlaşılır? Nasıl Başlar?

Kişinin vücut yapısında göre kusma veya bulantılar gerçekleşebilir. Hamile olan kişi çok yorgun ya da halsiz hissedebilmekte ve normalden daha fazla uyumaktadır. Bazı kadınlarda baş dönmesi meydana gelmektedir. Kişi daha kısa sürelerde idrara çıkmak isteyebilir. Kadının vajina salgısı artış göstermektedir. Kişi vücudunda bu tür değişiklikleri hissettiği zaman gebe olma ihtimali yüksektir. Fakat kişinin hamile olduğu ile alakalı kesin bir yargıya varılamaz. Bazı sağlık sorunlarında buna benzer belirtiler oluşabildiği için kişi hamile olup almadığını testler aracılığı ile net olarak öğrenebilir.

Adet Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
  • İlk defa ergenliğe giren ve adet olan kişinin vücudunda bazı değişiklikler meydana gelir. Göğüsleri hassaslaşır ve sertleşir.
  • Adet dönemi yaklaştığı zaman her kadının göğüsleri biraz sertleşir ve hassas bir hale gelir. Vücut su tuttuğu için vücutta şişkinlik oluşur. Kişi normal kilosunda bir ila iki kilo fazla görünür.
  • İştahın normalden daha fazla artması, tatlı krizleri gibi etkenler adet belirtileridir.
  • Rahim bölgesinde baskının yaşanması olağandır. Eklem ve kasların ağrıması muhtemeldir.
  • Sivilce, sırt ağrısı ve düşük enerji hali görülmektedir.
  • Mide bulantısı ve konsantrasyon eksikliği yaşanabilir.
Adet Döneminde Kadınların Psikolojisi Nasıl Olur?

Huzursuz bir ruh halinin olması, depresyonda gibi mutsuzluk ve gerginlik belirtileri adet dönemine yaklaşıldığını gösterir. Baş ağrısı ve terleme gibi bedensel olarak reaksiyonların görülme ihtimali vardır. Kişinin kan kaybettiği için halsizlik ve yorgunluk yaşayabilir. Adet döneminde kadının gergin olması veya tatlı ihtiyacının artması belirtiler arasında yer alır.

Hamilelik ile Adet Belirtileri Nasıl Ayırt Edilir?

Adet belirtileri ile hamilelik belirtisi arasında birçok fark bulunmaktadır. Hamile kalındığında adet olma durumu sona ere ve birçok kadın bunu adet gecikmesi olarak algılayabilir. Bu tarz belirtiler fark ettiğinizde mutlaka bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar
Sena Bayraktar 03 Kasım 2017 - 15:17:54 Adet belirtileri ve hamilelik belirtileri aynı mıdır? Arasındaki fark nedir? Bu iki konuyu gerçekten merak ediyorum. Vücut adet olurken kendini hamile olacakmış gibi hazırlıyormuş. Haliyle insan belirtiler aynı mı acaba diye düşünmeden yapamıyor.cevapla
Saadet Kaplan 29 Ağustos 2018 - 19:32:28 ben bu ay adet olmayı beklerken hamile olduğumu öğrendim. Gerçekten şoktayım aslında anne olmak istiyorum ama psikolojik olarak hazır mıyım bilmiyorum. Adet olmam gereken zaman geçince test yaptım hamile olduğumu öğrendim adet ile gebelik belirtileri arasında çok ince bir çizgi var galiba ben o çizgiyi kaçırdım :)
ceylan solmaz 24 Ocak 2018 - 16:21:32 adet beklerken hamile olanlardan biri olarak kesinlikle gebelik için kan testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Çünkü diğer yöntemler her ne kadar fikir verse de kan testi gibi kesinlik taşımıyor sonra çok büyük bir sürprizle karşılaşıyorsunuz gerçi benim için çok güzel bir haber oldu ama herkes bebek istemeyebiliyor. Hamilelik ile adet belirtilerini karıştırmamak için kan testi şart ;)cevapla
serpil koçak 05 Mart 2018 - 16:18:45 son adetin üzerinden bir hayli zaman geçti adetten farklı bir akıntı geliyor ama adet mi gebelik mi anlayamadım. Aslında çocuk olsun istiyoruz ama heveslenmekte istemiyorum. Regl akıntısı ile gebelik akıntısı arasında nasıl bir var? adet mi hamilelik mi nasıl anlarım?cevapla
Meltem Ayaz 14 Mart 2018 - 21:03:26 adet olmam gerekiyordu birkaç gün geçti hala adet olmadım çok hafif kahverengi bir akıntı geldi acaba bu adet belirtisimi hamilelik belirtisimi bunu nasıl anlayabilirim? daha önce hiç böyle olmamıştı evliyim korunmuyoruz çocuk istiyoruz ama hamile değilsem boşuna umutlanmak istemiyorumcevapla
Yasemin Demirci 20 Mart 2018 - 14:55:53 Adet belirtileri ile gebelik belirtileri benzer mi? Bu ay adet henüz olmadım ama belirtileri var. Hamile olabilir miyim diye aklıma geldi. Bu iki durum belirtileri aynı mıdır? Adetken vücutta ve göğüslerde oluşan şişilikler hamilelikte de aynı şekilde olur mu?cevapla
Mevlüde 21 Haziran 2018 - 02:04:37 Benimde 3 günüm geçti ama hamilelik ve adet belirtilerini bir türlü ayırt edemiyorum cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: