Sağlık 29 Aralık 2021 - 14:57:30

Adet Belirtileri ile Hamilelik Belirtisi Arasındaki Farklar

Adet Belirtileri ile Hamilelik Belirtisi Arasındaki Farklar

Adet belirtileri, her ay tekrarlayan menstrual kanamaları kapsarken, hamilelik belirtileri bu yumurtanın döllenmesinin oluşması sonrasında menstrual dönemin oluşmaması anlamına gelmektedir.

Hamilelik Döneminde Vücuttaki Değişiklikler

Hamile kalan kadın ilk günden itibaren vücudunda değişiklikler oluşmaya başlamaktadır. Beden vücuda yeni bir can aldığı zaman onu geliştirmek ve büyütmek için eskisinden farklı tepkiler vermeye başlar. Fakat kişi bu değişiklikleri hemen fark edemeyebilir. Çoğu kadın hamile kaldığı zaman ilk üç ay içerisinde var olan değişiklikleri hissetmediği için hamile olma olasılığını düşünmemektedir.

Gebelik gerçekleştiği zaman vücutta normalin üstünde östrojen ve progesteron hormonunun salgılanması gerçekleşmektedir. Bunun sonrasında vücutta mide bulantısı, baş dönmesi yaşayabilmektedir. Vücutta şişkinlik ve memelerde hassasiyet söz konusu olabilir.

Hamilelikte ilk fark edilmesi gereken değişiklik adet düzenidir. Kişinin adet dönemi her zaman olan tarihte gerçekleşmiyor ise hamilelik belirtisinin olduğu varsayılabilir. Vücut bu belirtiler ile ilgili çeşitli ipuçları vermektedir.

En Basit Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Adet zamanı tahmin edilen tarih aralığından sonra meydana gelebilmektedir. Değişen adet periyodu bahsedilen gebelik belirtileri içerisinde olabilir. Kişi her zaman yaşadığı adet kanamasından farklı bir deneyim yaşayabilir. Adetin miktarı, meydana gelen sancılar, zamanı gibi etkenler bu belirtileri kapsamaktadır.

Göğüslerin değişmesi en belirgin değişimlerden biridir. Kişinin memesinin dolgun bir hale gelmesi, göğsün uç kısmının koyu bir renk alması ve göğsün baş kısmının karıncalanması gibi sonuçlar hamilelik belirtilerini desteklemektedir. Ayrıca karın bölgesinin alt kısmı dolgunlaşır, şişer ya da hassas bir hale gelebilir.

Kişinin vücut yapısına göre kusma veya bulantılar gerçekleşebilir. Hamile olan kişi çok yorgun ya da halsiz hissedebilmekte ve normalden daha fazla uyumaktadır. Bazı kadınlarda baş dönmesi meydana gelmektedir. Ayrıca daha kısa sürelerde idrara çıkma isteği oluşabilir.

Gebelik meydana geldiği zaman kadının vajina salgısı artış göstermektedir. Kişi vücudunda bu tür değişiklikleri hissettiği zaman gebe olma ihtimali yüksektir. Fakat bunlar yüzde yüz hamilelik belirtileri değildir. Bazı sağlık sorunlarında buna benzer belirtiler oluşabildiği için kişi hamile olup almadığını testler aracılığı ile net olarak öğrenebilir.

Regl Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İlk defa ergenliğe giren ve adet olan kişinin vücudunda bazı değişiklikler meydana gelir. Göğüsleri hassaslaşır ve sertleşir. Adet dönemi yaklaştığı zaman her kadının göğüsleri biraz sertleşir ve hassas bir hale gelir. Vücut su tuttuğu için vücutta şişkinlik oluşur. Kişi normal kilosunda bir ila iki kilo fazla görünür.

İştahın normalden daha fazla artması, tatlı krizleri gibi etkenler adet belirtileridir. Rahim bölgesinde baskının yaşanması olağandır. Eklem ve kasların ağrıması muhtemeldir. Sivilce, sırt ağrısı ve düşük enerji hali görülmektedir. Mide bulantısı ve konsantrasyon eksikliği yaşanabilir.

Adet döneminde huzursuz bir ruh halinin söz konusu olabilir. Depresyonda gibi mutsuzluk ve gerginlik belirtileri adet dönemine yaklaşıldığını gösterir. Baş ağrısı ve terleme gibi bedensel olarak reaksiyonların görülme ihtimali vardır. Kişinin kan kaybettiği için halsizlik ve yorgunluk yaşayabilir. Adet döneminde kadının gergin olması veya tatlı ihtiyacının artması belirtiler arasında yer alır.

Hamilelik ile Adet Belirtileri Nasıl Ayırt Edilir?

Adet belirtileri ile hamilelik belirtisi arasında birçok fark bulunmaktadır. Hamile kalındığında adet olma durumu sona erer ve birçok kadın bunu adet gecikmesi olarak algılayabilir. Daha önce hamilelik yaşamamış kişilerin bu aradaki farkı anlaması bazen zor olabilir.

Adet gününden birkaç gün önce meydana gelen leke ve az miktarda kanamalar döllenmenin belirtileri olabilmektedir. Bazı durumlarda adet sancısı sanılan sancılar erken hamilelik belirtisi olabilir. Kesin olarak emin olmak için doktora gitmek ve test yaptırmak gerekmektedir.

Adet ve Gebelik Belirtileri Aynı mı?

Bilindiği gibi bu iki durum da yumurtalıklardan gelişen bir durumdur. Bundan dolayı belirtiler de benzerlik saptanabilir. Memelerde hassaslık olması, ruh halinde ani değişimler görülmesi, şişkinlik, sık sık idrara çıkma hem gebelik hem de adet döneminde görülebilen semptomlardır.

Aralarında benzerlik bulunan adet ve gebelik belirtileri farkı için eczaneden bir gebelik testi alıp uygulayabilirsiniz. Eğer gebelik şüphenüz varsa, adet belirtileriniz hamilelik belirtileri de olabilmektedir.

  • adet belirtileri ve hamilelik belirtileri aynı mıdır
  • adet belirtileri ve hamilelik belirtileri arasındaki fark
  • adet belirtileri hamilelik belirtisi olabilirmi
  • adet belirtileri
Yorumlar
Sena Bayraktar Adet belirtileri ve hamilelik belirtileri aynı mıdır? Arasındaki fark nedir? Bu iki konuyu gerçekten merak ediyorum. Vücut adet olurken kendini hamile olacakmış gibi hazırlıyormuş. Haliyle insan belirtiler aynı mı acaba diye düşünmeden yapamıyor. cevapla
Saadet Kaplan ben bu ay adet olmayı beklerken hamile olduğumu öğrendim. Gerçekten şoktayım aslında anne olmak istiyorum ama psikolojik olarak hazır mıyım bilmiyorum. Adet olmam gereken zaman geçince test yaptım hamile olduğumu öğrendim adet ile gebelik belirtileri arasında çok ince bir çizgi var galiba ben o çizgiyi kaçırdım :)
ceylan solmaz adet beklerken hamile olanlardan biri olarak kesinlikle gebelik için kan testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Çünkü diğer yöntemler her ne kadar fikir verse de kan testi gibi kesinlik taşımıyor sonra çok büyük bir sürprizle karşılaşıyorsunuz gerçi benim için çok güzel bir haber oldu ama herkes bebek istemeyebiliyor. Hamilelik ile adet belirtilerini karıştırmamak için kan testi şart ;) cevapla
serpil koçak son adetin üzerinden bir hayli zaman geçti adetten farklı bir akıntı geliyor ama adet mi gebelik mi anlayamadım. Aslında çocuk olsun istiyoruz ama heveslenmekte istemiyorum. Regl akıntısı ile gebelik akıntısı arasında nasıl bir var? adet mi hamilelik mi nasıl anlarım? cevapla
Meltem Ayaz adet olmam gerekiyordu birkaç gün geçti hala adet olmadım çok hafif kahverengi bir akıntı geldi acaba bu adet belirtisimi hamilelik belirtisimi bunu nasıl anlayabilirim? daha önce hiç böyle olmamıştı evliyim korunmuyoruz çocuk istiyoruz ama hamile değilsem boşuna umutlanmak istemiyorum cevapla
Yasemin Demirci Adet belirtileri ile gebelik belirtileri benzer mi? Bu ay adet henüz olmadım ama belirtileri var. Hamile olabilir miyim diye aklıma geldi. Bu iki durum belirtileri aynı mıdır? Adetken vücutta ve göğüslerde oluşan şişilikler hamilelikte de aynı şekilde olur mu? cevapla
Mevlüde Benimde 3 günüm geçti ama hamilelik ve adet belirtilerini bir türlü ayırt edemiyorum cevapla
yorum yaz
Turner Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi