Sağlık

Kepekten Kurtulmanın Kesin ve Bitkisel Çözümleri

22 Şubat 2020 - 08:50:07
Kepekten Kurtulmanın Kesin ve Bitkisel Çözümleri

Her yaşta görülebilen kepek problemi; saç derisinin kuruması ve pul pul dökülmesi sonucunda meydana gelen hem kadınlarda hem de erkeklerde oluşabilen bir saç rahatsızlığıdır.

Kepekten Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Saç derisinin en üst tabakası kuruyup dökülmeye başladığı zaman kepeklenme problemli meydana gelmektedir. Bu tabaka sürekli soyulma halindedir. Çünkü cilt kendini yenilemektedir. Bu açıda değerlendirildiği zaman kepek aslında herkes oluşabilen bir durum olarak nitelendirilebilmektedir. Saç derisinde oluşabilen bazı rahatsızlıklar, saçlarını az tarayanlar, düzgün bir şekilde yıkamamak, beslenme düzenindeki dengesizlikler ve stres gibi etkiler saç derisinde soyulma meydana getirebilir ve bu da kepek sorununu oluşturabilir.

Eğer saçlarınızda kepek problemi varsa, öncelikle bir uzmana görünmelisiniz. Çünkü bu durumun nedeni bir hastalık olabilir. Örneğin seboreik dermatit olarak adlandırılan kulağın arkasını, kaşları ve burnun kenarlarını etkileyen, bununla birlikte saç derisinde de kepek sorunu meydana getirebilmektedir. Saçlarınızı her gün sabah ve akşam saç derisini tahriş etmeden tararsanız kepek problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Saçlarınızı düzgünce yıkamaya özen gösteriniz. Eğer saçlar yeterli şekilde yıkanmazsa yağ ve deri hücreleri kafa derisinde birikir. Bu durum kepek probleminin oluşmasına neden olur. Aşırı şampuanlayarak yıkamak da iyi değildir. Saç derisinde kuruluk oluşturur. Saçlarınıza ve kendinize iyi baktığınızda kepek problemleri meydana gelmez.

Kepekten Kurtulmanın Kesin Yolları Nelerdir?

Saçlarınızda kepek problemi varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa öncelikle uzman bir doktora gitmelisiniz. Doktorunuz gerekli gördüğü taktirde sizlere ilaç ile tedavi sağlayabilecektir. Kesin çözüm için kepek probleminin kaynağını bulmak gerekmektedir. Eğer ki hormonal bir problemlerden ötürü kepek oluşmuyorsa ya da saç derisinde ciddi bir rahatsızlık söz konusu değilse doğal bazı yöntemler ile bu problemden kurtulmak mümkün olacaktır.

Saç derisindeki fazla yağı dengeleyen doğal şampuanlar kullanmak kepek probleminin çözülmesine yardımcı olabilmektedir. Peeling etkili şampuanlar yağlı saçlar için faydalıdır. Eğer ki saçlarınızda kepekten yağdan değil kuruluktan oluşuyorsa o zaman paraben ve selenyum barındırmayan şampuanların kullanılması gerekmektedir. Fön, maşa ya da saç düzleştirmeye yarayan yüksek ısılı aletlerden kaçınmalısınız. Bunlar saçların kurumasına neden olarak kepek problemi meydana getirirler.

Kepekten Kurtulmak İçin Bitkisel Çözümler

Kepekten kurtulmak için uygulanan bitkisel çözümlerin başında elma ve üzüm sirkesi gelmektedir. Her ikisi de saçtaki kepeği ortadan kaldırma konusunda faydalıdır. Ilık suyu içerisine bir miktar sirke koyup karıştırınız. Saçlarınızı yıkayınız ve ardından sirkeli su ile durulayınız. Bu doğal yöntem sayesinde kepek problemlerinden tamamen kurtulabilirsiniz. Saçlarınız için kullanacağınız bir başka yöntem zeytinyağıdır. Saçları besleyen doğal zeytinyağı, aynı zamanda kepeklenme problemlerinin de önüne geçmektedir. Saf de doğal zeytinyağını saçınıza sürüp yaklaşık olarak 2-3 saat bekletip yıkadığınızda kepeklenmenin azaldığını görebilirsiniz.

Kepek Problemi Nasıl Geçer?

Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ile kepeği önlemek mümkündür. Çam terebentin yağı, karbonat, yoğurt, aloe vera, ve birtakım bitkisel yağlar kepeği önlemeye yardımcı olmaktadır. Kepek stres gibi insanı içten etkileyen faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Sebebine göre çözüm yaratmak daha faydalı olacaktır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: