Biberiye nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?
Sağlık

Biberiye Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

19 Ağustos 2017 - 00:18:00

Küçük çalılar ve gruplar halinde yetişen biberiye bitkisi yaprak dökmeyen bir bitki türüdür. Bu bitkinin latincesi Rosmarinus officinalis'dir.

Biberiye Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuş dili olarak da bilinen biberiye bitkisi ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasındandır. Bitkinin kökleri Karadeniz Bölgesi'ndeki çam ağalarına benzemekle birlikte, yerli toprakları Akdeniz'dir. Ülkemizde çay ve baharat olarak tüketilmektedir.

Biberiye Ne İşe Yarar?

Biberiye faydaları arasında bitkilerinin yaprakları ile yapılan çayı, sindirim sistemi sorunları, kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunları olanları olan kişiler tüketir. Çayının faydalarından bahsedecek ilk şey hafızayı kuvvetlendirmesidir. Bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Ayrıca bu bitki vücuda canlılık kazandırır. Toplar damarlarda tıkanmayı önlemeye yardımcı olur. Migren ve şiddetli baş ağrılarını ve piskolojik olarak da gerginliği hafifletir. Astım ve bronşitlere karşı faydalıdır. Kansızlık için de kullanılır. Bu bitkinin yağı romatizma için de faydalıdır.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ağrıyan yer birkaç damla biberiye yağı ile masaj yapılırsa, romatizma ağrısını da hafifletir. Bu bitkinin, yaprakları ve çiçekleri şifa olarak kullanılır. Cilt bakımında da kullanılan bu bitki, cilde elastikiyet ve sıkılık kazandırır. Bu ot etkili bir diüretiktir. Vücuttaki ödemin atılmasında önemlidir. Kadınların regl dönemlerindeki şişkinliklerinde atılmasına yardımcı olur. Bu otsu bitki diüretik olduğu kadar vücudun terlemesine de yardımcı olur. Böylece; yağ yakmayı hızlandırır. Zayıflama ve kilo verme alanında da bu özelliği ile önemli etkisi vardır.

Biberiye Nasıl Tüketilir? Nasıl Kullanılır?

Peki, bu doğal ve faydalı bitki nasıl tüketilmelidir? Bir litre su biberiye ve kekik yağı ile karıştırılarak cilde uygulanırsa cildi temizler ve yumuşatır. Burun bölgesi için de faydalıdır. Burkulmuş eklemlere ve cilt yaralarına uygulandığında faydalı olabilir. Genel olarak bu bitkinin yaprakları tüketilir ancak nadir de olsa sürgünleri de kullanılır. Sürgünlerden de çay, tentür, doğal ilaçlar, baharatlar ve eterik yağlar üretirler. Bu bitki mükemmel bir güzellik ürünüdür. Eğer merhem haline getirilirse çok iyi bir güzellik ürünü olarak kullanılır. Bu şekilde; cildi güzelleştirmek ve kırışıklığı ortadan kaldırmak için vücuda uygulanır. Bu bitkinin kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri 2 gram olacak şekilde bir kapta 20 dakika kaynatılırsa karın ağrısı, mide ve barsak gazına iyi gelir. Kadınların regl dönemlerinde bitkisel geciktirici olarak kullanılabilir. Bu bitki belirli miktar su ile kaynatılıp saçlar bu çayla yıkanılırsa saçların uzamasını sağlar. Ayrıca saç dökülmesinde de etkilidir. Banyo yaparken bu suyla durulanılırsa vücudunuzun da güzelleşmesini sağlar.

Biberiye Ne Kadar Tüketilir?

Biberiye oldukça keskin bir bitki olduğundan önerilen miktarlar dışında kullanılmaması önerilir. Bunun dışında hamilelik dönemlerinde ve emziren kadınların bu bitkinin çayını kullanmamaları önerilir, ancak herhangi bir yan etkisi yoktur. Baharat olarak salatalarda ya da yemeklerde kullanılmasında bir sorun yoktur. Bu tedbirler biberiye yağının kullanımında oldukça önemlidir. Çünkü karın, bağırsak ve böbrek sorunlarına neden olabileceğinden doktorunuza danışarak kullanmanız önemlidir. Bunun dışında çay olarak bile olsa; ciddi alerjik reaksiyonlara ve sara (epilepsi) krizlerine neden olabileceğinden, tüketiminde aşırıya kaçınılmaması kesinlikle önerilmektedir.

Yorumlar
filiz bayrak 16 Ağustos 2017 - 16:05:03 Biberiye yağının faydaları nelerdir nerelerde kullanılır? Ağrıların kesilmesi için etkili olduğunu duydum ama hiç denemedim. Benim romatizmam var bunun için ilaç alıyorum. Eğer ki bu yağ geçiriyorsa denemek istiyorum.cevapla
Nezahat Kılıç 19 Ağustos 2017 - 13:40:33 Biberiye yağı selülit için etkili olur mu? Bacaklarımın arkasında selülit problemi var. Görünüm olarak beni çok rahatsız ediyor. Doğal bir yöntem arıyorum etkisi olur mu acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: