Sağlık 05 Ağustos 2021 - 08:50:09

Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı Soyulması Kaç Günde Geçer?

Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı Soyulması Kaç Günde Geçer?

Cilt soyulması; yaz aylarında güneşe gereğinden fazla maruz kalınması sonucunda cildin zarar görmesi ve derinin kendini yenilemek için soyulması şeklinde ortaya çıkan bir durumdur.

Cilt Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Hava sıcaklıklarının artması ve yaz aylarının gelmesi ile birlikte güneşin etkisi daha fazla artmakla birlikte cildimiz oldukça zarar görmektedir. Özellikle tatildeyken deniz suyunun tuzu ve güneşin zararlı UV ışınlarının bir araya gelmesi ile birlikte ciltte pul pul dökülmeler, soyulmalar ve kuruluk meydana gelmektedir. Uzmanlar güneş yanığının bu konuda oldukça önemli bir etken olduğunu belirtmektedir. Pek çok kişi bronz bir tene sahip olmak isterken farkında olmadan cildine zarar vermektedir. Güneşe fazla maruz kalmak cilt kanseri gibi risklerin ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Güneş yanığı cilt soyulmalarının önemli etmenleri arasında yer alırken aynı zamanda sert ve soğuk iklime maruz kalmak, birtakım zararlı cilt ürünlerinin kullanılması, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarının oluşması, bağışıklık sisteminin güçsüz olması, ilaçların, kimyasalların ya da dermatitlerin yan etkileri cilt soyulması meydana getirebilmektedir.

Zeytinyağı cilt soyulması için doğal ve etkili bir yöntemdir. Kuru ve soyulan bir cilde sahipseniz, nemlendirici etkisi oldukça fazla olan zeytinyağını kullanabilirsiniz. Cilt üzerine dairesel hareket ile zeytinyağı sürmek cildin nem dengesinin sağlanmasına destek olur. Cildi besleyen yağ asitleri içeren bu doğal yağ sayesinde soyulma problemlerini önleyebilirsiniz.

Cilt Soyulması Nasıl Geçer?

Soyulan cildin beslenmesini sağlayan salatalık, içerisinde yer alan yüksek oranda su sayesinde nemlendirici bir etki sunmaktadır. 1 adet salatalığı rendeleyip ezin ve yüz bölgesine güzelce uygulayınız. Yaklaşık olarak 15-20 dakika bekleyip ardından yıkayınız. Günde 2 kere bu yöntemi uygulayarak cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Soğuk bir duş almak güneş nedeniyle soyulan cildin yatışmasını sağlayabilmektedir. Soğuk duş sayesinde 1 hafta içerisinde soyulma etkisi ortan kalkabilmektedir. Ayrıca 1-3 hafta boyunca peeling uygulamamanız gerekmektedir. Çünkü peeling uygulamaları cildin soyulmasını arttıracaktır. Eğer ki kabuklanma meydana geldiyse herhangi bir elle müdahalede bulunmayın. Cildinizi sadece nemlendirin.

Güneş Yanığı Soyulması Kaç Günde Geçer?

Güneşin zararlı ışınların maruz kalan ve yanan cilt yaklaşık olarak 3 gün sonra pul pul dökülerek soyulmaya başlar. Bunun sonrasında ciltte soyulma birkaç gün daha devam etmektedir. Hafif yaanıklarda cilt kendini yeniler ve birkaç gün içerisinde soyulma gösterebilir. Orta dereceli yanıklar genel olarak daha şiddetli seyretmektedir. Bu yanıkların tamamen iyileşmesi 1 hafta kadar sürmektedir. bu süre sonrasında cilt birkaç gün daha soyulma gösterebilir. Şiddetli güneş yanıkları oldukça sancılı ve ağrılıdır. Kesinlikle doktor tedavisi gerekir. Tamamen iyileşmesi yaklaşık olarak 2 hafta almaktadır.

Güneş Yanığı Kızarıklığı ve Acısı Ne Kadar Sürer?

Genel olarak yanığın derecesine göre acının süresi değişkenlik göstermektedir. Güneş yanığı kızarıklığı 2-6 saat arasında kendini göstermektedir. İlk 24 saat içerisinde zirve yapar ve sonrasında azalmaya başlar. Şiddetli yanıklarda bu durum daha fazla zaman alır. Ağrı ve acı ise genel olarak 48 saat boyunca etkili olur. Cilt üzerine soğuk kompresler uygulamak ve ağrı kesiciler kullanmak faydalı olabilmektedir.

  • cilt soyulması
  • cilt soyulmasına ne iyi gelir
  • cilt soyulması nasıl geçer
  • güneş yanığı soyulması
  • ciltte soyulma
  • güneş yanığı kızarıklığı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Squat Nasıl Yapılır? Squat Kalça Büyütür Mü, Küçültür mü?