Zayıflama 27 Ekim 2021 - 10:03:27

Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Keten tohumu; C, E ve K vitaminleri içeren, kalsiyum, bakır ve demir mineraller açısından zengin, tam bir magnezyum deposu olan ve aynı zamanda bol miktarda omge-3 yağ asitleri barındıran bir bitkidir.

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Lifli içeriği sayesinde keten tohumu; ağırlıklı olarak kilo vermek isteyenler ve vejetaryenlar tarafından tüketilen besin maddelerinden biridir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan bu tohum, bağırsak hareketlerini düzenlerken aynı zamanda iltihap giderici ve hemoroid önleyici etkilere sahiptir.

Keten tohumu yağı ya da kendisi vücutta depolanmış olan ve kiloya neden olan yağların parçalanarak atılmasını desteklemektedir. Tokluk etkisi meydana getirme özelliği ile de bilinen bu tohum, gün boyu kişinin açlık hissetmemesini sağlar ve bu özelliği ile kilo verme konusunda etkili olması ile bilinir.

Omega-3 yağ asidi ALA, liganlar ve lif bakımından zengin olan keten tohumu sağlık konusunda oldukça önemli faydalar sağlar. Birçok hastalıktan, özellikle de kanserden vücudu koruyan bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Minik kahverengi ya da altın renkli tohumlar olarak betimlenmektedir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Zengin keten tozu içeren diyet lifi sayesinde sindirimi güç olan besin ögelerinin sindirimini kolaylaştıran keten tohumu aynı zamanda sindirim sisteminin aşırı yorgunluğunu önler. Günde 1 kaşık keten tohumu sağlık açısından birçok olumlu etki sağlamaktadır. Sizler için bu tohumun yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • B12 eksikliği nedeniyle unutkanlık problemi yaşayan kişiler için faydalıdır.
 • İçeriğindeki omega-3 iç organları ve cildi iyileştirmektedir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve menopoz semptomlarını giderir.
 • Meme kanseri riskinini düşürülmesini sağlarken aynı zamanda tümör büyüklüğünün düşürülmesini sağlar. Ayrıca prostat kanserinin riskinin azalması için etkili olduğu söylenmektedir.
 • Diyabeti kontrol etmeye yardımcı olur. Çözünür ve çözünmeyen lif bakımından zengin olması sayesinde kan şekerinin kontrol altına alınmasını sağlar.
 • Kolesterolü dengeler ve iyi kolesterolün dengelenmesini kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar.
 • Cilt kusurlarını giderir ve cildin daha parlak, canlı olmasını sağlar.
 • Sindirim sistemi üzerindeki etkileri sayesinde kabızlığı giderir ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Genel sağlığın korunmasını sağlayan, enfeksiyon önlenmesine destek olan kahverengi keten tohumu faydaları içeriğinde vitamin ve mineraller sayesinde oldukça fazladır.

Keten Tohumu Kilo Verdirir mi? Zayıflatır mı?

Genel olarak keten tohumu zayıflama amacı ile kullanılmaktadır. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman sağlıklı zayıflama sağlamaktadır. Diyet lifi ve bitkisel protein içeren keten tohumu bu özelliği sayesinde tokluk etkisi meydana getirmektedir. İnsülin seviyesini sabit tutar ve kan şekerinin düşmesini önleyerek tatlı krizlerini engellemektedir.

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan keten tohumu aynı zamanda sindirim sisteminin kusursuz bir şekilde işlemesini sağlar. Ayrıca vücuttaki ödemi ve şişkinliği gidermektedir. Bu özelliği sayesinde kilo vermek amacı ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman etkili zayıflama sağlayan keten tohumunun kalorisi yüksektir. Porsiyon kontrollerinde bunun hesaba katılması gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı keten tohumunun kalorisi 45 kaloridir. Eğer gün içerisinde keten tohumu tüketirseniz diğer yağları çok fazla kullanmayınız.

Genel anlamda keten tohumu kullanımı sabah ve akşam olmak üzere aç karnına tüketilmelidir. 1 bardak su ile mideye hızlıca ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu bitkiyi salata içerisine de katabilirsiniz Eğer salata yerine yoğurt yemeyi tercih ederseniz, bir fincan keten tohumu yemeğinizle birlikte bir kase yoğurtla yiyebilirsiniz. Bu şekilde, kalsiyum bakımından zengin yoğurt ve keten tohumu, ihtiyacınızdan daha fazla kalsiyumu vücudunuza almanızı sağlarsınız.

Eğer kolesterol probleminiz varsa, bu bitkiyi sadece doymak için yemek isterseniz, tavada hafif ateşte yaklaşık 3 dakika boyunca kavurabilirsiniz. Bu şekilde bitkinin içeriğindeki yağ asitlerin bir kısmını serbest bırakacağı için yağ içeriği daha az olacaktır. Bu şekilde tüketirseniz daha az vücudunuza yağ almanızı sağlarsınız. Ama unutmayın ki vücudumuzun yapı taşı olan hücrelerimizin her birinde yağ bulunmaktadır. Bu nedenle vücudumuzun yağa da ihtiyacı vardır.

Keten Tohumu ile Zayıflayanlar ve Yorumlar

Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasına destek olarak sindirim sistemini düzenleyen keten tohumu ile zayıflayanlar dengeli beslenme ve spor ile desteklendiği zaman kalıcı oarak kilo vermeyi sağladığını belirtmektedir.

Yazımızın içeriğinde keten tohumu nasıl tüketilir ve kilo vermede etkisi nasıl olur sorularına yanıt verirken aynı zamanda faydalarına da değinmiş bulunmaktayız. Fakat aşırı tüketimde keten tohumu zararları söz konusu olabilir. Sindirim sorunlarına, hormonal problemlere ve cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Ayrıca prostat kanseri olanlar kullanmamalıdır.

 • keten tohumu ne işe yarar
 • günde 1 kaşık keten tohumu
 • kahverengi keten tohumu faydaları
 • keten tohumu kilo verdirir mi
 • keten tohumu zayıflama
 • keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır
 • keten tohumunun kalorisi
 • keten tohumu kullanımı
 • keten tohumu ile zayıflayanlar
 • keten tohumu nasıl tüketilir
Yorumlar
Gülin Coşkun Keten tohumu ile kilo verme sağlarmıyım? Genelde hep işe yaradığını söylüyor faydaları oluyomuş baya ama henüz denemedim. cevapla
Hacer Hiçyorulmaz Zayıflamak için keten tohumu gerçekten çok etkili. Ben doğumdan sonra çok kilo almıştım. bebeğim emmeyi kesince bu bitkiyi kullandım. Etkileri gerçekten oldu. Ben deneyin derim cevapla
emine kulaklı bu tohum gerçekten zayıflatırmı? acil zayıflamak istiyorum eğer işe yarıyorsa denemek istiyorum. Kullanan var mı? cevapla
yorum yaz
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Akciğer Ne Zaman Normale Döner?