Göz çevresinde morluk neden olur? Nasıl geçer?
Yaşam

Göz Çevresinde Morluk Neden Olur? Nasıl Geçer?

17 Ekim 2017 - 11:41:18

Göz çevresinde morluk olan kişilerin genellikle yorgun veya uykusuz olduğu tahmin edilirken bu rahatsızlığın farklı nedenleri olabilir.

Göz Çevresinde Oluşan Morluklar

Göz çevresinin mor olması genetik faktörlerden kaynaklı olduğu gibi uykusuzluk ve yorgunluktan dolayı da olabilir. Çoğu insan göz çevresinin mor olmasından rahatsızdır. Göz altındaki morluklar kalıtsal kaynaklı, göz yapısından dolayı veya yaşın etkisinden kaynaklı olarak göz çevresinde morluklar meydana gelebilir. Göz çevresi morlukları çözümsüz olmadığı için kişinin bu durumu dert etmesi stres yaratır. Koyu renkli halkaların geçmesi için çeşitli çözümler mevcuttur, lakin öncelikle rahatsızlığın sebebini bilmek kişiye aydınlatıcı bir yol çizebilir.

Göz Çevresinde Morluk Nedenleri Nelerdir?

  • İç kısma doğru çökük bir şekilde göz yapısı olan kişilerin kemik yapısından kaynaklı olarak göz çevresi morarabilir. Hal böyle olunca göz altları ve çevresi normal halinde daha koyu renkte görünür. Bu aşamada kadınlar genel olarak kapatıcı kullanarak geçici çözüm üretebilirler.
  • Vücudun su tutması, damarların şişmesine yol açtığı için göz altları çabuk morarır. Bunun önüne geçmek için gün içinde en az 2 litre su içmek gerekir.İhtiyacı olan suyu almayan vücut su toplar.
  • Bütün bu etkenlerin dışında yaşlılık süreci, hamilelik ve regl dönemi, kişinin yaşam tarzı ve benzeri durumlar göz altlarının mor olmasına neden olmaktadır.

Uykusuzlık Göz Altı Morluğu Yapar mı?

Uykusuzluk göz çevresinin morarma sebeplerinden biridir. Sağlığı yüksek oranda etkileyen uykunun yeterli düzeyde ve verimli bir şekilde alınması gerekir. Uykusunu yeteri düzeyde almayan kişi birçok olumsuz durum yaşayabilir. Bu olumsuz durumların biri göz altlarının morarmasıdır. Uykusuzluk sorunu morluklardan ziyade gözlerin altında torbaların oluşmasına dahi neden olabilir.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Güneş ışınlarına yoğun şekilde maruz kalan kişilerin göz altlarındaki melanin oranı artmaktadır. Melanin vücuttaki bazı bölgeleri güneş ışınlarının zararlı etkisinden koruyan pigmentler olarak tanımlanabilir. Melanin pigmentler güneşin altındayken bronzlaşmayı desteklemektedir. Güneşli havalarda güneş gözlüğünü ihmal etmemek morlukların oluşmasına engel olur. Sinüzit, alerji ve benzeri rahatsızlıklar göz çevresinde morluklara yol açmaktadır. Astım hastası olan kişiler alerjiden rahatsız olduğu için bu insanların göz altları çabuk morarmaktadır. Gözleri sıklıkla ovuşturmak, göz bölgesine özenli davranmamak göz morluklarının oluşmasına zemin hazırlar. Kötü ve düzensiz beslenme vücuda zarar verdiği gibi göz bölgesini de ciddi anlamda olumsuz etkiler. Dengeli ve sağlıklı beslenme vücudun tamamı için önemlidir. Kanı gerekli besinler almayan bir kişinin göz çevresinin kararması, morlukların oluşması mümkündür.

Göz Altı Morlukları İçin Çözüm Önerileri

Göz çevresindeki morlukların geçmesi için doğal kürler kullanılabilir. Bir adet salatalığı halka şeklinde doğrayarak göz altlarında on dakika bekletebilirsiniz. Salatalık gibi patates de göz morluklarına faydası olan sebzeler arasında yer alır. Bir adet patatesi halka şeklinde doğrayın ve süte batırarak on dakika göz altlarınızda bekleterek morluklardan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar
Çisem Ünal 11 Ekim 2017 - 18:01:03 Beyaz tenliyim ve kansız olduğum için gözlerimin çevresinde morluklar oluşuyor. Bunu doğal bir yöntemler naısl geçirebilirim?cevapla
Irmak Güldalı 01 Eylül 2018 - 12:04:38 Göz altı morlukları tedavisini yaptırmak istiyorum. Gözlerimin çevresi ve altı morarıyor. Beyaz tenli biri olduğum için fazlaca dikkat çekiyor. Doğal bir tedavi yöntemi varsa onu denemek istiyorum ya da farklı metodlar deneyeceğim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: