Yaşam 03 Haziran 2021 - 19:01:23

Ayaklarda Yanma Hissi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Ayaklarda Yanma Hissi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Günlük yaşantı içerisinde kişinin hayatını olumlu olarak etkilemeyen ayaklarda yanma hissi bir tür sağlık sorunudur.

Ayaklarda Yanma Hissi Neden Olur?

Çoğu kişide meydana gelen bu sorun nöropati olarak bilinir. Bacaklarda bulunan sinir hasatı ile ilgili olabilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli hastalıkların varlığı ayak yanması durumuna yol açabilmektedir. Fakat ayak altı yanmaları genellikle diyabet rahatsızlığı ve vitamin, mineral eksikliği ile ilişkilendirilmektedir. Tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin yaşadığı sonuçlardan biridir. Ayaklarda meydana gelen bu sorunun tedavisinin gerçekleşmesi için çeşitli doğal ve tıbbi yöntemler uygulanmaktadır. Tedavinin uygulanabilmesi için rahatsızlığının sebebinin öğrenilmesi gerekir. Kişi kendi başına yaşadığı surumla ilgili teşhis koyamaz. Yapılması gereken sağlıklı davranış doktora başvurulması, doktor tarafından hastalığı teşhisi ve uygulanacak olan tedavi yöntemidir.

Ayak Yanması Neyin Belirtisidir?

Ayak tabanında meydana gelen yanmalar birçok kişinin ortak sorunlarından biridir. Ayakların taban bölgesinde meydana gelen sıcaklık hissinin varlığı ve karıncalanmalar bireyi her şekilde rahatsız etmektedir. Yapılan araştırmalar kapsamında ayak yapmalarının kadınlarda çok fazla görüldüğü anlaşılabilir. Genel olarak yanma hislerinin gündüz görüldüğü tahmin edilse de asıl yanmalar gece saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Birey uyuduğu süreç içerisinde ayak kısımlarında yanma ve sıcaklık hislerini deneyimlemektedir. Yaşanan rahatsızlık kişinin verimli ve kaliteli bir şekilde uyumasına engel olmaktadır. Bazı yanmaların nedeni olarak kilo oranın fazla olması, uzun zaman dilimleri ayakta durulması, çok fazla yürüyüş yapmak, kullanılan ayakkabının ayağı sıkması gibi faktörler gösterilebilir. Bu tür yanmalar kalıcı değildir. Bu faktörlerin dışında sigara, alkol kullanımı, B vitaminin eksik olması, kansızlık, sedef hastalığı, ayak mantarı enfeksiyonlarının olması, şeker hastalıkları ayaklardaki yanmaların nedeni olabilmektedir. Regl dönemlerinde kan kayıplarının fazla olması ayakta yanmalara neden olabilmektedir.

Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hastalığın sebepleri ve altındaki etkenlerin açığa çıkması için hekime muayene olunması şarttır. Hekim hastalığın hangi sebeplerden kaynaklandığını bildiği için tedavi yöntemini nedene göre belirleyebilir. Bazı zamanlarda rahatsızlığın oluşması uzun sürede ayakta olmak, aşırı yürümek gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayakta oluşan yanmaların uzun dönemlerden beri devam etmesi, kronik olması ciddi bir hastalık nedeni olabilir. Bu yüzden yaşanan durum hafife alınmamalı ve doktor kontrolü ihmal edilmemelidir. Zaman kişinin aleyhine işleyebilir.

Ayak Yanması Nasıl Geçer?

Yanmaların nedeni mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklı ise bu problem giderilebilir, kişinin kan değerlerine bakılabilir. Çorabın ve tercih edilen ayakkabının modeli, ayaklara uygun olması çok önemlidir. Bunun yanı sıra düzenli, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenilmesi gereklidir. Ayaklarda yanma hissi oluşmasının altında herhangi bir sağlık problemi yok ise kan vermenin yanmaları geçirdiği ifade edilmektedir. Kilo kaybetmek çözüm yöntemlerinden biridir. Kilo verildiği zaman ayaklara verilen yükün azaldığı görülebilir. Sürekli olarak ayakta durarak çalışmak zorunda kalan kişilerin ayaklarını belli aralıklar ile dinlendirmeleri ve temiz tutmaları tavsiye edilmektedir.

  • ayaklarda yanma hissi
  • ayaklardaki yanmaların nedeni
  • ayak yanması
Yorumlar
Deniz Seçkin Ayaklarda yanmaya hangi bölüm bakar? Bunun nedeni nedir? Neden kaynaklanır? Ayağımda hem yanma hem de batma oluyor. Bunun geçmesi için ne yapmalıyım? Doktora gitmem gerekiyor ama hangi bölüme gideceğim bilmiyorum. cevapla
yorum yaz
Aynı Sefa Yağı, Kremi ve Çayı Ne İşe Yarar?