Bergamot nedir? Ne işe yarar? Bergamotun fayda ve zararları
Sağlık

Bergamot Nedir? Ne İşe Yarar? Bergamotun Fayda ve Zararları

07 Mart 2019 - 11:29:01

Bergamot, asıl vatanı Batı Hindistan olan, ülkemizde Adana, Mersin ve Hatay illerimizde yetiştirilen sedef otugiller familyasına ait hoş kokulu ve armuda benzeyen bir meyvedir.

Bergamot Nedir? Ne İşe Yarar?

Bergamot ağacı ılıman iklimi seven bir bitki türüdür. Bergamot meyveleri yaklaşık olarak 5-7 cm büyüklüğünde ve küre şeklindedir. Türkçede Bey Armudu olarak bilinen bu meyve Fransızcada bergamot olarak bilinmektedir. Narenciye türüne ait olan bu meyveler kapalı tohumlara sahiptir. Genel olarak yağ ve çay olarak kullanılmaktadır. Özellikle hoş kokusu sayesinde çayı çok fazla tercih edilmektedir. Pek çok hastalığa şifa olarak tüketilen bu bitki sinir ve depresyon gibi hastalıklara da iyi gelmektedir. Bergamot gerek yaprağı gerek çayı gerekse yağı bakımından pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikleri portakal ve mandalina ile benzerlik göstermektedir. Yapraklarını dökmeyen bir ağaçta yetişen bu meyveler ilaç ve parfüm sanayisi gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Aroması ve hoş kokusu sayesinde daha çok çaylara eklenerek kullanılmaktadır.

Bergamotun Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Bergamot bir ağaç türüdür. Hem meyveleri hem de yaprakları birçok hastalık için şifa kaynağı olmaktadır. Bergamot yağı depresyon için oldukça etkilidir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği sayesinde uykusuzluk gibi sorunların çözülmesine destek olur. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayan bu bitki aynı zamanda vücuttan toksin atılmasını da sağlamaktadır. Böylece mikropların ve zararlı maddelerin dışarı atılmasına destek olur. Antiseptik özelliği ve aroma terapi etkisi sayesinde stres gibi durumların yatıştırılmasına destek olur. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Vücuttan zararlı maddeleri atmasının yanı sıra aynı zamanda vücudu bu toksinlerde de korumaktadır. Hazımsızlık ve kabızlık gibi durumların giderilmesine yardımcı olur. Böylece kilo verme konusunda da destek olmaktadır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olmaktadır. Vücutta sağlamış olduğu arındırıcı etkisi onun bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda etkili olduğunu göstermektedir. Asıl olarak bakıldığında bergamot hem çay hem de yağ gibi hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın faydalı olmaktadır.

Bergamotun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Her ne kadar faydalı bir bitki olsa da bergamotun zararları da oluşabilmektedir. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki bergamot aşırı kullanıldığı zaman vücutta bazı yan etkilere yol açabilir. Eğer ki normal dozlarda kullanılırsa herhangi bir zararı ya da yan etkisi olmamaktadır. Aşırı kullanıldığı zaman rahim kasılması ve adet düzensizliği gibi durumlarda yol açabilmektedir. Hamile kadınların kullanım öncesinde doktorlarına mutlaka danışması gerekmektedir. Emziren anneler ise bebekleri ek gıdaya geçtiğinde ve daha az emdiğinde kullanması gerekmektedir ve kullanmadan önce doktordan bilgi almalıdırlar. Bergamotun zararlarının oluşmaması için 1 hafta kullanıp 1 hafta ara verilmesi gerekmektedir. Eğer ki az kullanmanıza rağmen vücudunuzda yen etki hissediyorsanız kullanmayı bırakıp uzman bir doktora gidiniz.

Bergamot Nasıl Kullanılır? Nasıl Bir Meyvedir?

Genel olarak siyah çayın içerisine katılarak kullanılan bergamot aynı zamanda farklı kullanım alanlarına da sahiptir. İlaç ve parfüm sanayisinde kullanılan bu meyve günlük hayatta da oldukça tercih edilmektedir. Bergamotlu çay hemen hemen birçok evde içilmektedir. Bu hoş kokulu ve leziz aromalı çayı hazırlamak için bergamotun kabuğunu, tohumunu ya da yapraklarını satın almalısınız. Tohumunu ya da yapraklarını 2 çay kaşığı, kabuğunu ise 1 çay kaşığı miktarında, 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine katarak demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Dilerseniz içine bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Yorumlar
Yelda Çelik 07 Mart 2019 - 11:40:43 Bergamot kokusu benim hep hoşuma gitmiştir. Nasıl bir meyvedir ve nasıl kurutulur diye araştırdığımda aktarlarda satıldığını gördüm. aldım ve çayların içerisine az miktarda atıyorum. Gerçekten hem tadı güzel oluyor hem de kokusu huzur veriyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: