İştahı ne kapatır? İştahı azaltma yolları
Sağlık

İştahı Ne Kapatır? İştahı Azaltma Yolları

06 Mart 2019 - 22:53:01

İştahı kapatmak için doğru besinlerin tüketilmesi, tok kalmaya yardımcı olarak daha az yemek yemeyi sağlamaktadır.

İştah Kapatmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Fazla kilo sorunlarının en büyük nedenleri biri iştahtır. İştahın açık olması daha fazla yemek yemeye ve buna bağlı olarak daha fazla kalori almaya neden olmaktadır. İştahı azaltan yiyecekler tüketmek gün içerisinde hem daha az yemek yemeye hem de vitamin ve mineral eksikliğinin oluşmamasına yardımcı olmaktadır. İştahı kesmek demek yemek yemeyi tamamen bırakmak anlamına gelmemektedir. Gerektiği kadar tüketerek sağlıklı bir şekilde beslenmek demektir. İştahı kapatmak için öncelikle sağlıklı, az kalorili, sık sık ve yağsız beslenmek gerekmektedir.

İştahı Ne Kapatır? İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

İştahı kapatan ve azalmasını sağlayan birçok yiyecek ve içecek bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Yeşil çay: Antioksidan açısından zengin olması ile bilinen yeşil çay midede tokluk hissi meydana getirir ve daha az yemek tüketmeyi sağlar. Metabolizma hızının yükselmesine destek olan bu doğal bitki çayı aynı zamanda vücuttaki zararlı maddelerin de dışarı atılmasını sağlayarak bağışıklığın güçlenmesi üzerine olumlu etkiler meydana getirir.
  • Kuruyemiş: Sık sık tüketilen kuruyemişlerin içerisinde krom isimli bir bileşen vardır. Krom midede tokluk hissi meydana getirmektedir. Özellikle fındık, ceviz ve ay çekirdeği gibi kuruyemişlerde krom mineraline rastlanmaktadır. Bunlar midede tokluk hissi meydana getirmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken aşırı tüketim yapılmamasıdır. Çünkü kuruyemişler yağlıdır.
  • Kırmızı et: Bildiğimiz gibi kırmızı et sağlıklı bir vücut için olmazsa olmaz gıdaların başında gelmektedir. İçerisinde bulunan protein tokluk hissi meydana getirmektedir. Uzun süre tokluk hissi yaratan bu gıda aynı zamanda metabolizma üzerinde de dengeleyici etki sağlamaktadır.
  • Muz: İçeriğinde bulunan aminoasit ve proteinler muzu meyveler arasında en fazla tokluk hissi yaratan besin konumuna getirmiştir. 1 adet muz tüketildiğinde uzun süreli tokluk hissi meydana gelmektedir. Bu nedenle özellikle diyetlerde oldukça tercih edilmektedir.
  • Yulaf ezmesi: Bu besin tokluk hissini meydana getirme konusunda oldukça etkilidir. Lifli yapısı sayesinde midede doluluk hissi yaratır ve daha az tüketmeye teşvik eder. Aynı zamanda bağırsaklar için de faydalıdır.
  • Yumurta: İçerisindeki protein ve aminoasitler sayesinde uzun süre tok kalmaya yardımcı olan bir başka besin kaynağı yumurtadır. Yumurtanın 1 adeti günlük aminoasit ihtiyacını karşılamaktadır. Kolesterol açısından yüksek değerlere sahip olduğundan aşırı tüketilmemelidir. Yumurta aynı zamanda sindirime de destek olmaktadır.

İştahı Azaltma Yolları Nelerdir?

İştahı azaltmak ve kontrol altında almak için sık sık ve az olacak şekilde yemek yemek gerekmektedir. Ağır yemekler ve öğünler iştahı azaltmak yerine daha fazla acıkmaya neden olabilir. İştahı azaltmanın yollarından bir diğeri uykudur. Vücut enerjisi azaldığında daha fazla yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Uyumak hem enerji toplamanıza hem de iştahınızı kontrol etmenize destek olmaktadır. su içmek iştah açısından oldukça önemlidir. Midede doygunluk ve tokluk hissi meydana getiren su aynı zamanda vücudunuzun yenilenmesine de destek olmaktadır. Yemeklerden önce 1 bardak su içerek daha az tüketebilirsiniz.

Yorumlar
Dilber Acar 06 Mart 2019 - 23:03:01 İştahım çok açık ve nasıl azaltacağımı bilmiyorum. Kendimi yemek yemeden bir türlü alamıyorum. Bu yüzden kilo da alıyorum. İştahı kesmenin ve kapatmanın yolları hakkında okuduklarımı uygulamayı planlıyorum. Burada bahsedilen besinleri seviyorum. Nasıl tüketmem gerekiyor nelerde dikkat edilmeli?cevapla
Hülya Yiğit 08 Mart 2019 - 12:07:35 Arkadaşlar iştahımı nasıl kesebilirim diye araştırıyorum. İştahım çok açık ve sürekli yemek yeme isteğim oluşuyor. Önceden böyle değildi son zamanlarda çok açıldı. Kontrol altına almak için atıştırmalık olarak neler yiyebilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: