Sağlık 24 Eylül 2021 - 08:50:56

Hpv Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Aşısı ve Testi

Hpv Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Aşısı ve Testi

HPV; cinsel yolla buluşan ve genital bölgede siğil oluşumuna, rahim ağzı kanseri gibi rahatsızlıkların meydana gelmesine sebebiyet verebilen bir hastalıktır.

Hpv Nedir? Nasıl Bulaşır?

Enfeksiyon kapma sonucunda hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelebilen, genital bölgede karna bahar görümünde, bir ya da birden fazla bölgede meydana gelen, başı toplu iğne şeklinde olan ağrısız ve sert kistler şeklinde nitelendirilen HPV, bazen çok sayıda bazen de daha büyük şekilde karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Ülkemizde son zamanlarda artış gösteren bu rahatsızlık hem erkeklerde hem de kadınlarda sık sık görülmektedir.

Human papillorna Virüs olarak tanımlanan HPV virüsü, siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna sebebiyet veren bir virüs çeşidi olarak nitelendirilmektedir. Bu virüs vücuda bir defa enfekte olduğu zaman hücrelerin içerisine yerleşir ve dönem dönem tekrarlar. Ara sıra çıkan birtakım enfeksiyonların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Genel olarak genital bölgede görülen ve cinsel yolla bulaşma gösteren bu virüs aynı zamanda cinsel ilişki dışında da farklı şekillerde bulaşma gösterebilmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilen bu virüs erkekte ise penis kanserine sebebiyet verebilmektedir. Çoğu zaman virüsün taşıyıcılığı erkeklerde daha fazla olur ve bu nedenle cinsel ilişki sırasında korunma gerekmektedir.

Hpv Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Bu virüsün kuluçka süresi çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Bulaşma gerçekleştikten sonra 2 ay ile 6 yıl arasında bir kuluçka dönemi oluşmaktadır. Kadında ve erkekte genital bölgede meydana gelen siğiller ile kendisi gösteren bu enfeksiyon, aynı zamanda büyüklüklerinde değişkenlik gösteren kondilom lezyonları da meydana getirebilmektedir. Bazı kişilerde 2 ay içerisinde virüs belirti verip ortaya çıkabildiği gibi 6 yıl sonra da oluşabilmektedir. Oral seks sonucunda ağıza bulaşabilen HPV virüsü ayrıca ilişki sırasında makata da bulaşabilmektedir. Ortaya çıkan siğiller zaman içerisinde karına, kasıklara ya da makat bölgesine doğru ilerleme ve çoğalma oluşturabilmektedir. Cinsel ilişki sırasında kullanılan prezervatif tam koruyucu olmayabilmektedir. Çok eşlilik, erken yaşta cinsel ilişki yaşamak ve güvenli olmayan cinsel ilişkilerin yaşanması bu virüsün yayılımını ve virüse bağlı gelişen kanser vakalarının artması gibi durumları beraberinde getirmektedir.

Hpv Virüsü Aşısı Nedir?

Koruyucu özelliğe sahip olan HPV virüsü aşısı tedavi edici özellikte değildir. Eğer vücudunuzda şuan HPV enfeksiyonu varsa aşı olmak virüsün giderilmesini sağlamaz. Fakat diğer türlere karşı koruyucu etki meydana getirir. Yaklaşık olarak 200 tane HPV virüs çeşidi bulunmaktadır. Bu virüslerin birçoğu ciddi problemlere yol açmazken, bazıları oldukça önemli hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bu aşı sadece virüse karşı koruyucu olmaktadır.

Hpv Tedavisi ve Testi Nasıl Olur?

Bu virüsü vücuttan atacak bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. HPV testi sonucunda virüs tanısı konulduktan sonra ancak siğillerin yok edilmesi ile tedavi uygulanmaktadır. Birtakım kremlerin kullanılması, kriyoterapi yöntemi, siğillerin elektrik akımı ile yakılması olarak isimlendirilen elektrokoterizasyon yöntemi ve birtakım cerrahi operasyonlar ile iyileşme sağlanmaktadır.

  • hpv
  • hpv nedir
  • hpv virüsü
  • hpv virüsünün belirtileri
  • hpv virüsü aşısı
  • hpv tedavisi
  • hpv testi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kekik Kürü Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kaç Gün Kullanılır?