Sağlık

Kadınlarda Vajinal Tampon Neden ve Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

24 Ocak 2019 - 17:30:55
Kadınlarda tampon neden ve nasıl kullanılır? Ne işe yarar?

Vajinal tampon; kadınlarda adet kanının vajinadan akmasını engelleyen sıkıştırılmış pamuktur. Tampon vajinanın üst bölümüne yerleştirilmektedir.

Kadınlarda Vajinal Tampon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tampon; kadınlarda vajina içerisine yerleştirilen, adet kanını emecek şekilde özel ve hijyenik olarak hazırlanmış, dışarıya doğru sarkan bir ipi bulunan kullanımı kolay bir üründür. Tamponu ilk defa kullanacak olan kadınlar, vajinaya yerleştirilen bir ürün olması yönüyle tedirgin olabilirler. Heyecanlı ve gergin olmak kasların daha fazla kasılmasına sebep olacağından, tampon vajinaya yerleştirilirken derin bir nefes aldıktan sonra nazik hareketlerle tamponu yerleştirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Satın alacağınız tampon ürün kutularının içerisinde nasıl kullanılacağına dair detaylı bilgiler yer almaktadır. Bu talimatlar kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Kadınlarda Vajinal Tampon Kullanımı Zararlı Mıdır? Kimler Kullanamaz?

Vajinal tamponu bakire olanlar kullanmamalıdır. Bakire hanımlarda kızlık zarını bozacağı için sorun teşkil etmektedir. Bilinen bir vajinal enfeksiyonu olanların da tampon kullanmamaları uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kadınların tampon kullanmasının hiçbir zararı yoktur. Fakat bilinçli bir kullanıcı olmak oldukça önemlidir. Uzun zaman ve bilinçsiz kullanımlarda toksit şok sendromu adı verilen ve hayatı da tehdit edebilen bir rahatsızlığa neden olmaktadır. Tamponun 4-6 saatten daha fazla vajinada bekletilmemesi ve kullanımı esnasında talimatlara uyarak bilinçli bir kullanıcı olmak bu riskten uzak kalmaya yardımcı olacaktır. Kadınlar günlük hijyen ya da vajinal akıntılar için tamponu tercih etmemeli, günlük pedleri kullanmalıdır. Vajinal tamponların sadece adet döneminde kullanılması uygun görülmektedir.

Vajinal Tampon ile Havuza Girilir mi?

Uzmanlara en çok sorulan sorulardan birisi de vajinal tampon ile havuza ve denize girilip girilemeyeceği konusudur. Uzmanlar tampon kullanırken kadınların denize girebileceğini söylemektedir. Fakat tamponun doğru bir şekilde kullanıldığından emin olmak gerekir. Su sporlarıyla ilgilenen kadınlar için kurtarıcı niteliğe sahip olan tamponlar, yanlış kullanıldığı takdirde toksik şok sendromuna (TSS) neden olmaktadır. Kullanabileceğiniz en düşük emici tamponu kullanmanız ve havuza girdiyseniz değiştirme sürenizi 2 saatin altında tutmanız çok önemlidir. Hafif şiddetli adetlerde tampon yerine günlük pedleri tercih edin. Toksik şok sendromu ender görülen bir enfeksiyondur. Talimatlara uyularak kullanıldığında tampon adet döneminde kadınlar için büyük kurtarıcıdır. Kullanımına alıştıktan sonra da oldukça rahattır.

Vajinal Tampon Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

Kadınların regl dönemlerinde tercih ettikleri tamponlar eczanelerde ve büyük marketlerde satılmaktadır. Günümüzde online ürün satışı yapan internet sitelerinden de vajinal tampon sipariş etmek mümkündür. Doğru kullanıldığı takdirde tamponlar pedlere göre oldukça kullanışlı ve hijyeniktir. Terleme, pişik, kaşıntı gibi olumsuz etkilere sahip değildir. Ped kullandığınızda varlığını muhakkak hissedersiniz fakat tampon kullandığınızda daha rahat olursunuz. Tampon kullanımında enfeksiyon kapmamak için ürünü vajinaya doğru yerleştirmek oldukça önemlidir. Vajinal tamponlar farklı boyutlarda satılmaktadır. Kadınlarda tampon fiyatları, kutu içerisindeki vajinal tampon adedi ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Yorumlar
DERYA 24 Ocak 2019 - 17:40:55 Arkadaşlar daha önce hiç kullanmadım ama merak ettiğim birşey var. Vajinal tampon içeri kaçar mı? Yazın reglinin son günlerinde denize girmek istiyorum. Tampon kullansam çok iyi olacak ama biraz korkuyorum. Kullanımı nasıl olmalı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: