Sağlık06 Ocak 2020 - 17:31:46

Gözde Sinek Uçuşmasına Bitkisel Çözüm Tedavisi

Gözde Sinek Uçuşmasına Bitkisel Çözüm Tedavisi

Herhangi bir noktaya bakarken gözlerimizin önünde yabancı cisimler uçuşuyormuş gibi geliyorsa bu durum gözde sinek uçuşması olarak isimlendirilir ve tedavisi olan bir durumdur.

Gözde Sinek Uçuşması Nedir?

Gözlerimiz uyku halimizin dışında sürekli olarak çalışmakta ve hareket etmektedir. Bu durum da gözlerde son derece ciddi bir şekilde yorulmalara sebep olur. Bu yorulmalar uzun vadede çeşitli göz hastalıklarını tetiklerken gözde sinek uçuşması da bunlardan birisidir. Bu sorunun tam olarak bir hastalık gibi algılanması çok doğru değildir. İnsanların tamamına yakınında görülen bir durumdur. İnsanlar doğum anlarında bu sorunu yaşamamalarına rağmen belirli bir süre sonrasında bunlar oluşmaya başlar. Özellikle insanlar gökyüzüne ya da açık renkli bir zemine baktıklarında bunları görebilirler.

Gözde Sinek Uçuşması Neden Olur?

Gözün yapısı yuvarlaktır ve içerisinde özel bir sıvı bulunur. Bu sıvı yumurta akı kıvamındadır ve gözün iç kısmını tamamen doldurmaktadır. Bu sıvı vitreus olarak isimlendirilirken çok ince liflere sahip bir yapıdadır. Bu lifler, çok ince bir yapıda olmasının yanı sıra çok muntazam bir şekilde dizilmiştir. Bu sebeple de göze şeffaflık kazandırmaktadır. Bu sayede de gözler etrafı olabildiğince berrak bir şekilde görebilir. Ancak bazı durumlar sebebiyle bu liflerin yapısı bozulmaya başlar. Bu durumda da lifler kalınlaşıp görülebilir bir hale gelir. Bu durum da insanın gözünün önünde siyah çizgiler görmesine ya da diğer bir ardıyla gözde sinek uçuşması durumuna sebep olmaktadır.

Gözde Sinek Uçuşması Tedavisi Nasıldır?

Bu rahatsızlık genel olarak insanların günlük hayatlarında zorlanmasına sebep olmamaktadır. Bu sebeple de herhangi bir tedavisinin geliştiği tam olarak söylenemez. Ancak bazı durumlarda insanları psikolojik açıdan zorladığı için ya da gerçekten de artık görüşünü engellemeye başladığı için tedavisi yapılabilir. Vitrektomi ismi verilen ameliyat ile birlikte bu lifler temizlenir. Fakat ameliyat ile hastalığın tedavisi oldukça riskli bir durumdur. İnsanlar retina yırtılmaları ya da katarakt oluşumu gibi riskleri barındırır. Bu sebeple de insanların çok fazla zorlanmadan bu tedavileri uygulamaması önerilir.

Gözde Sinek Uçuşması İçin Bitkisel Çözüm Nedir?

Bu sorunda ameliyat ile çözüm denenirse riskli olacağından insanlar bitkisel seçenekler ile birlikte rahatsızlığı belirli oranda azaltmak isterler. Bu aşamada elma sirkesi bir numaraları seçenek olacaktır. 1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi ile yarım bardak kadar ılık suyu birbirine karıştıran kişiler sonrasında pamuğu bu karışıma banmalıdır. Ardından 30 dakika kadar bu pamukların göz kapağının üzerinde bekletilmesi gerekir. Günde 1-2 defa gerçekleştirilen bu işlem gözde sinek uçuşması problemlerini belirli ölçüde ortadan kaldıracaktır. Buna ek olarak Omega-3 alımı ve yanında dengeli beslenme de sorunun belirli oranda ortadan kalkmasında katkı sağlamaktadır. Doğru adımlar atıldığında ortadan kalkabilen gözde sinek uçuşması sorunu aslında birçok kişinin yaşadığı ancak farkında dahi olmadığı göz rahatsızlıklarından birisidir.

Yorumlar
Sevil ÇetinGözde sinek uçuşması son zamanlarda bende de ortaya çıkan bir rahatsızlık. Bunun için doktora gittim. Bazı tedavi yöntemleri uyguladı. Azalmalar başladı ama bu durum farklı nedenlere bağlı da oluşabiliyormuş. O yüzden ihmal etmemek gerek.cevapla
yorum yaz
Uykusuzluğun Zararları Nelerdir? Çözümü ve Tedavisi Nasıl Olur?