Yaşam 06 Ocak 2021 - 21:22:47

Gözyaşının Sağ ve Sol Gözden Akmasının Anlamı Nedir?

Gözyaşının Sağ ve Sol Gözden Akmasının Anlamı Nedir?

Birçok farklı duygusal olay sebebiyle insanların gözünden göz yaşı akabilir. Bazı kaynaklarda gözyaşının sağ ve sol gözden akmasının anlamı farklı olarak nitelendirilmektedir.

Göz Yaşı Nedir? Neden Oluşur?

İnsanların farklı sebeplerden dolayı gözlerinden akmaya başlayan tuzlu su gözyaşı olarak isimlendirilmektedir. Birçok farklı sebepten dolayı insanlarda gözyaşı oluşumu gözlemlenebilmektedir. Bu yaşlar, göz kapağı ile göz yuvası arasında bulunan bezler tarafından üretilir ve sonrasında gözden yanaklara doğru salınır. Genel olarak bu olay vücudun fiziksel ya da duygusal bir olaya karşı gösterdiği tepki durumudur. Yaşanan olayların beyin tarafından değerlendirilmesi sonrasında gerekli uyarılar yapılır ve göz kapaklarının birkaç defa kapanması sonrasında burada biriken yaşlar akmaya başlar.

Göz Yaşının Sağ ve Sol Gözden Akması Ne Demek?

Gözyaşının gözlerden yanaklara doğru süzülmesi anında bazen sol göz bazen sağ göz kullanılır. Burada seçim insanlara bırakılmaz ve vücut otomatik olarak gelen emirlere tepki vermektedir. Son dönemde bazı kaynaklarda gözyaşının yalnızca sağ gözden akması durumunda mutluluktan, yalnızca sol gözden akması durumunda ise üzüntüden aktığı söylenmektedir. Ancak bu tamamen bir şehir efsanesidir ve gerçeği yansıtmaz. Çoğu zaman insanların her iki gözünde de yaş akar. Yaşlar tek taraflı dahi aksa aynı merkezden kontrol edildiği için bir duyguyu temsil etmemektedir. Beyinden göz yaşı bezlerini uyaran nokta tektir ve beyinden gelen emir her iki bezde de hemen işleme konmaya başlar. Mutluluk ya da üzüntü gibi duygular yaşandığında aynı şekilde uyarı bu bölgelere gelmektedir.

Ağlamak Zararlı mıdır? Yan Etkisi Var mıdır?

İnsanlar ağladıklarında gözlerinde kızarma, şişme ya da benzeri olumsuz belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu durum insanların ağlamanın göze son derece zararlı bir durum olduğunu düşündürür. Ancak araştırmalar gözyaşı dökmenin göz için zararlı olmadığını göstermektedir. Birçok kişi fazla ağlandığında artık gözde sıvı kalmayacağını ve bu durumda da gözün hareket kabiliyetinde düşüşler olacağını belirtmektedir. Fakat bu doğru değildir. Gözün içerisinde yer alan sıvıyı kontrol eden mekanizma gözyaşı bezlerinden tamamen farklıdır. Çok fazla ağlayan kişilerin gözlerinde bir problem genelde yaşanmaz. Ancak psikolojik olarak son derece zorlu bir süreç olabilmektedir.

Ağlamanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ağlamak fiziksel olarak görülen bir durum olsa da insan vücudunda psikolojiyi derinden etkilemektedir. Araştırmalara göre ağlamak insan vücudunda birçok farklı fayda gösterir. Üzerlerinde yer alan stresten kurtulmak isteyen kişiler bunun için ağlarlarsa büyük oranda streslerini atacaklardır. Gözyaşını düzenli olarak döken kişilerde kalp sıkışması çok daha az miktarda gerçekleşmektedir. Ayrıca bu kişiler uyku problemleri de yaşamadan çok da ha sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam ederler. Gözyaşının sağ ve sol gözden akmasının anlamı yoktur ve fiziksel açıdan tamamen sıradan bir olay olarak gösterilmektedir.

  • gözyaşının sağ ve sol gözden akması
  • gözyaşı nedir
  • ağlamak zararlı mıdır
  • ağlamanın faydaları
Yorumlar
Deniz Ahmetoğlu İlk göz yaşının sağdan akması mutluluk nedenli olduğuna dair bir yazı görmüştüm. Aslında bunun bilimsel olarak bir varlığı yokmuş. Yani aslında göz yaşının oluşması beynin bir noktasındaki üzüntü ya da mutluluk gibi duyguların oluşmasından kaynaklanıyormuş. cevapla
yorum yaz
B1 Vitamini Eksikliğinin ve Fazlalığının Belirtileri