Sağlık

Kadınlarda 30 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

24 Ocak 2019 - 13:40:41
Kadınlarda 30 yaş sendromu nasıl atlatılır?

30 yaş sendromu; stresli ve sıkıntılı dönemler yaşatan, sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülebilen bir sendromdur.

Kadınlarda 30 Yaş Sendromu Nedir?

Kadınlarda orta yaş bunalımı, 30 yaşına gelmeden başlayabildiği gibi 30'lu yaşların ortasında da ortaya çıkabilen bir sendromdur. Bu sendromdan en fazla etkilenen kişilerin kalabalık şehirlerde yaşayan kadınların olduğu bilinmektedir. Bu yaşlarda kadınlarda ruhsal olarak bazı değişiklikler gözlemlenmektedir. 30 yaş çoğu kadın için kritik bir süreçtir. Bu süreçte kadınların kaygıları günden güne daha da artmaktadır. Belli bir sosyal statüye ya da maddi rahatlığa sahip olamayan kadınlarda depresif süreçlerinin daha uzun sürdüğü görülmüştür.

Kadınlarda 30 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

"30 yaş sendromu nasıl atlatılır?" sorusuna verilebilecek en doğru yanıt kadınların işe kendilerini sevmekle başlamalarıdır. Kadınlar kendilerini her halükarda sevmeye başladıklarında yaşlarını çok da önemsememeyi öğreneceklerdir. Bu sendromun girdabına kapıldığını hisseden kadınlar, sosyal hayatlarını daha aktif hale getirmelidir. Böylelikle takıntı haline getirdikleri yaş sorunsalını sosyal çevrelerinin desteğiyle daha kolay bir şekilde aşabilmeleri mümkündür. Daha fazla kitap okumak ya da güncel olayları daha yakından takip etmek de kadınların sendromlarını hafif bir geçişle atlatmalarına yardımcı olmaktadır. Bireylerin kendilerini daha objektif değerlendirebilmeleri, sorunlarının derinlerine inerek boğulma hissi yaşamamaları için farklı yerler keşfetmeleri oldukça etkilidir. Seyahat planları yapmak hem sosyal yaşantılarını hem de psikolojik süreçlerini olumlu etkileyecektir. Yeni insanlarla dostluk kurmak ve sohbet ortamlarını genişletmek kişilerin psikolojik sıkıntı ve sendrom yaşadıkları süreçleri renklendirebilmeleri için harika bir fırsattır. En önemlisi, bu süreci sorunsuz bir şekilde atlatmak için uzman desteği almak kişilere kendilerini çok daha iyi hissettirmektedir. Her birey psikolojik alanda destek almanın utanılacak bir şey olmadığını bilmelidir.

30 Yaş Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Bu sendrom kimi insanlarda hafif yaşanırken, bazılarındaysa ağır etkilere sebep olmaktadır. 30 yaş sendromunun belirtileri arasında en çok görüleni, kişinin yaşını küçülterek ya da buçuklu olacak şekilde ifade etmesidir. Özellikle şehirde yaşayan bireylerde görülmektedir. Eğitim süreciyle beraber kariyer hedefi belirleyen bireyler, zamanın nasıl geçtiğini anlamayarak geç kalmışlık psikolojisine girerek sendromun etkisine kapılmaktadırlar. Bunun yanı sıra kendini beğenmeme, başarısız olduğunu düşünme gibi olumsuz fikirler de açığa çıkmaktadır. Bu sendrom işinden memnun olmayan ya da işsiz olan, düzen problemi yaşayan ve ergenlik psikolojisinden çıkamamış kişilerde oluşmaktadır. Uzmanlara göre beden yaşı 30 olduğu halde, ruh hali olarak ergenlik alameti taşıyan kişilerde bu sendrom çok daha ağır geçmektedir.

30 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer?

Uzmanlar bu sendromun her kadın için geçerli olmayacağını belirtmiştir. Her kadının psikoloji durumu farklıdır. Kimi kadınlar için bu dönem ergenlik krizi gibi şiddetli yaşanırken kimi kadınlardaysa bu sendroma hiç rastlanmamaktadır. Orta yaş bunalımı 30'lu yaşlarda başlayıp 45 yaşında son bulmaktadır. Kadınlarda 30 yaş sendromu uzman desteği alınarak daha çabuk atlatılabilmektedir.

Yorumlar
Ezgi Sapan 24 Ocak 2019 - 13:50:41 30 yaş sendromu hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebiliyor. Ne kadar sürer bu konuda çok fazla bilgim yok ama genelde kırklı yaşların ortasında kadar devam edebiliyormuş. Bundan kurtulmak için ne yapmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: