Sağlık 06 Mart 2021 - 02:14:11

Tatlı Badem Yağı Saça Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Tatlı Badem Yağı Saça Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Saç ve cilt bakımında kullanılan tatlı badem yağı içerdiği vitaminler sayesinde saç yapısı güçlendirir ve cilde nemlilik kazandırır. Günlük hayatta sıkça kullanılan bu bitkisel her alanda kullanılarak insan sağlığı için tercih edilmektedir.

Tatlı Badem Yağı Nedir?

Badem kuruyemiş olarak tüketilen yemişlerden biridir. Çeşitli işlemlerden geçirilerek bademin özü olan yağı alınır. Tatlı badem ve acı badem yağı olmak üzere iki çeşidi bulunur. Genel olarak vücut bakımlarında tatlı badem yağı tercih edilir. İçerisinde A ve K vitaminleri yüksek miktarda bulunur. Çeşitli yağ asitlerini de içerisinde barındırdığından özellikle cilt bakımında kırışıklık giderici ve çatlak giderici olarak kullanılmaktadır. Bu yağ özellikle saç bakımında saçın güçlenmesini ve daha kısa sürede uzamasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra saça parlaklık verdiğinden özel saç bakım yağlarının içeriğinde de kullanılmaktadır.

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Vücut bakımlarında sıkça tercih edilen tatlı badem yağı saç bakımının da vazgeçilmez bitkisel yağlarından biridir. Bu yağ özellikle kuru saçların nemlendirilmesinde kullanılmaktadır. Kuru saça sahip olanlar düzenli olarak bu yağ ile saça bakım yaptığında bir süre sonra saçtaki kuruluk giderilmiş olur. İçerdiği A ve K vitaminleri saç köklerinde saçın hızlı uzamasını ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Saç uzatırken kullanılan bu yağ saçların daha kalın ve canlı olmasını sağlar. Düzenli olarak kullanımı saçlarda hacim arttırıcı olarak da tercih edilebilir. Ayrıca kuru saçta kuruluktan dolayı meydana gelen saç karışıklıklarını da önler. Yumuşak ve daha parlak saçlar için saça uygulanan maskeler içerisine ilave edildiğinde bir süre sonra saçlarda gözle görülür bir fark yaratır. Saçların daha sağlıklı çıkması için tercih edilerek saç köklerinin de beslenmesi kolaylaşır. Saç bakımı için uygulanan diğer maskeler ya da şampuan içerisine ilave edilen tatlı badem yağı saç köklerinin sağlıklı olması için kullanılabilmektedir.

Tatlı Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Normal rutinde saç bakımı yapanlar için bu yağın da ilave edilmesi saça daha yoğun bir bakım yapılmasına yardımcı olacaktır. Saçlara dipten uca doğru uygulanan yağ birkaç saat saçta bekletildikten sonra yıkama işlemi yapılır. İlk uygulamada bile fark yaratan bu yağ bakımı saçlarda elektriklenmeyi de engelleyecektir. Diğer bitkisel yağlar ile karıştırılarak da uygulanabilen bu saç bakımı özellikle biberiye yağı, nane yağı, kayısı çekirdeği yağı ve çam terebentin yağı ile karıştırılıp maske şeklinde uygulanabilmektedir. Haftada bir kez uygulanan bu yöntem sayesinde saçlar daha canlı ve parlak bir görünüm elde edecektir. Tatlı badem yağı kullanılırken diğer bitkisel yağlar ile karıştırılması da saçtaki diğer sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olarak saça bakım sağlayacaktır.

  • tatlı badem yağı
  • tatlı badem yağı nedir
  • tatlı badem yağı nasıl kullanılır
Yorumlar
Çiğdem Şentürk Tatlı badem yağının saça faydaları nelerdir? Saçı uzatır mı? Bide saçların gürleşmesini sağlar mı? Önceden saçlarım çok gürdü ama sonradan döküldü. Şimdi bu yağı kullansam ne gibi faydaları olur? cevapla
Eray Karataş Tatlı badem yağı sakala uygulandığı zaman saç ile aynı etkiyi yapar mı? Sakallarımın gür çıkması ve hızlı uzaması için kullanmayı düşünüyorum. Nasıl ve ne kadar kullanmak gerekiyor bunları da tam bilmiyorum. sürdükten sonra ne zaman yıkamalı? cevapla
yorum yaz
Domatesin Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?