Yaşam 06 Mart 2021 - 09:04:21

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Olur? Yapımı, Tarifi, Faydaları ve Zararları

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Olur? Yapımı, Tarifi, Faydaları ve Zararları

Muhteşem kahve kültürümüz içerisinde sütlü Türk kahvesi çok önemli bir yer tutarken yapımı da son derece kolaydır.

Sütlü Türk Kahvesi Tarifi Nedir?

Sütlü Türk kahvesi hazırlamak için ilk olarak malzemelerin tam olarak bulunması gerekir. Kahve içilirken genelde en az 2 kişi olduğundan tarifler iki kişilik verilmektedir. Bunun yanı sıra kahvelerin tarifleri sade, orta ya da şekerli olarak değişiklik gösterir. En fazla tüketilen türü orta olduğundan tariflerde bu seçenek tercih edilir. Diğer seçeneklerde de yalnızca şeker miktarı değişecektir. Bu tarif için 2 kahve fincanı kadar süt, 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1 tatlı kaşığı şeker gerekli olmaktadır. Sunumda su ve lokum ikram edilebileceğinden isteyenler bu malzemeleri de hazır hale getirebilirler.

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

İlk olarak süt cezveye konularak ateşin üzerine alınır. Sonrasında bunun üzerine kahve şeker eklenir. Bunun ardından kahve en iyi biçimde karıştırılırken sonrasında kendi kendine pişmeye bırakılır. Bu aşamada altının kısık olması son derece önemlidir. Türk kahvesi yaparken yapım süresinin uzaması ile birlikte lezzet de artacaktır. Bu sebeple de kısık ateşte uzun süre pişirilmesi gerekmektedir. Kısık ateşte pişirilen kahvenin köpükleri oluşmaya başlarsa bu durumda köpükler eşit miktarda fincanlara pay edilmeye başlanır. Sonrasında kaynamaya başlaması ile birlikte servise hazır olduğu anlaşılır. Bu durumda fincanlara koyulmaya başlanan sütlü türk kahvesi hazır hale gelmiş olur. Sonrasında lokum ve su ile birlikte servis edilirken muhteşem bir lezzet ortaya çıkacaktır.

Sütlü Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Türk kahvesinin faydaları sürekli olarak farklı yayın organlarından insanlara aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra sütün de insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Bu sebeple de sütlü Türk kahvesi çok faydalı bir ürün olarak gösterilebilir. Süt tüketimi kemiklerin daha sağlam bir hal almasına yardımcı olurken cildin daha parlak ve düzenli olmasına yardımcı olmaktadır. Birçok araştırma kalp sağlığına karşı da olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır. Bunların yanı sıra Türk kahvesi tüketimi kişilerin yorgunluğunun üzerinden atılmasında yardımcı olurken zayıflamak isteyenler için de doğru bir araçtır.

Sütlü Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Aşırı tüketimi sebebiyle kişiler gereğinden fazla kafein almış olabilirler. Bu durum vücutları için çok olumlu bir durum oluşturmaz. Özellikle hamile ya da emziren bayanların bu aşamada çok dikkatli olması gerekmektedir. Kolesterolü yükselttiği durumlar da olabildiğinden bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin daha dikkatli bir biçimde tüketimlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Son olarak bazı kişilerde çarpıntıya sebep olabilir. Ancak bu durumların tamamı kahveyi çok yüksek miktarda tüketen kişilerde ortaya çıkar. Özenle yapılan sütlü türk kahvesi, muhteşem bir lezzete sahip olurken tüketen kişiler için de oldukça faydalı bir hale gelecektir.

  • sütlü türk kahvesi
  • sütlü türk kahvesi tarifi
  • sütlü türk kahvesi nasıl yapılır
Yorumlar
Merve Turan Sütlü türk kahvesi nasıl pişirilir? İçerisine sütü ve kahveyi ne kadar atmak gerekir? Normalde kahve sindirimi hızlandırıyor ama sütlü türk kahvesi kilo yapar mı? Kalorisi ne kadar? Faydaları ve zararları nelerdir? cevapla
Ezgi Aktürk Sütlü Türk kahvesi yapan makinelerden almak gerekiyor aslında. Bu kahveyi yapmanın püf noktaları var. Eğer ki biliyorsanız tadı çok güzel oluyor. Bilmiyorsanız sütü ya da kahvesi biraz fazla kaçabiliyor. Orta şekerli olanını çok severim:) cevapla
yorum yaz
Paprika Chili Balsam Zayıflatırmı? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları