Sağlık 29 Aralık 2021 - 13:41:32

Zayıflamanın Yolları

Zayıflamanın Yolları

Zayıflamanın yolları; vücutta kas oranının artırılması ile sağlanır ve bunun için protein bakımından zengin beslenmek, spor yapmak, yağ yakıcı kürlerden yararlanmak gerekirken aynı zamanda yağ aldırma operasyonları ile de gerçekleşmesi mümkündür.

Vücut Neden Kilo Alır?

Günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu fazla kilolar beraberinde obezite ve birçok hastalığı birlikte getirmektedir. Farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelen bu kilolar hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiler üzerinde hastalıklara yol açmaktadır. Zayıflamanın yolları her geçen gün yükselen ve gelişen teknolojisi sayesinde çeşitlenmektedir.

Sağlıklı her vücut kilo almaya meyilli olmaktadır. Gün içerisinde tüketilen besinler vücutta belli bir kiloya dönüşmektedir. Bu durum oldukça olağanken bunun fazlası sorun olmaktadır. Gün içerisinde alınan kalori miktarları enerji olarak harcanmadığından bunlar yağa dönüşür ve sonrasında vücuda zarar vermeye başlar. Teknoloji her ne kadar gelişse de bunun artısı kadar eksisi de olmaktadır.

Günümüzde uzun çalışma saatleri birçok insanın kilo almasına neden olmaktadır. Az hareket ve beraberinde gelen düzensiz beslenme aşırı kilo alımına yol açmaktadır. Bunların haricinde bir rahatsızlık nedeniyle hormonlarda meydana gelen bozukluklar da kiloya neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan ilaçlar ve genetik birtakım faktörler kilo almaya neden olan etmenler arasındadır.

Sağlıklı Zayıflama Nasıl Olmalı?

Sağlıklı zayıflamak için öncelikle kilo almanıza neden olan etmeni bulmanız gerekmektedir. Birçok insan "su içsem yarıyor" ya da "bir şey yemesem bile kilo alıyorum" tarzında cümleler kurmaktadırlar. Dengeli beslenmeye rağmen kilo almanın nedeni bir sağlık problemi olabilir. Metabolizmanın düzenli çalışmasını engelleyen bir sağlık problemi kilo almaya neden olabilir.

Sağlıklı bir kişinin günlük düzenli beslenmesi ve egzersiz yapması sonucunda kilo verememesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Eğer kilo tüm bunlara rağmen kilo vermekte zorluk çekiyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Sağlıklı kilo vermenin bir diğer yolu ise her diyet yöntemini değil size en uygun olan programı uygulamanızdır. Her insanın vücudu farklı çalışır. Bu nedenle kendiniz için uygun bir yöntem seçmelisiniz.

Su İçmek Zayıflatır mı?

Her bireyin günde 2 litre su içmesi gerekmektedir. Metabolizmanın sağlıklı ve düzenli çalışması için su oldukça önemli ve gereklidir. Gün içerisinde suyu bir anda değil farklı farklı zamanlarda içmeniz gerekmektedir. Bir anda 1 litre su içmek değil yavaş yavaş yudum yudum günün farklı saatlerinde su tüketmek sizin için sağlıklı olacaktır.

Su fazla içildiği zaman midede tokluk hissi yaratmaktadır. Eğer tokluk hissi ve metabolizmanın hızlı çalışmasını istiyorsanız gün içerisinde yaklaşık olarak 2.5 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Su zayıflatma etkisinin yanında aynı zamanda vücuttaki toksinlerin ve mikropların dışarı atılmasına da yardımcı olur. Bu özelliği ile bağışıklığın güçlenmesine de yardımcı olur.

Şeker Kilo Yapar mı?

Beyaz, saf şeker vücut için herhangi bir yararı bulunmamaktadır. Ayrıca vücudun yağ depolamasına da neden olmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde en çok içilen çay ve kahve gibi içeceklerinizde beyaz şeker kullanmayı tamamen bırakmalısınız.

Zayıflamanın yöntemleri anca doğru şekilde beslenme ile gerçekleşir. Bunun için tatlı yeme alışkanlıklarınızı azaltınız ve kendiniz için esmer şekerlerden yapabileceğiniz sütlü tatlıları tüketmeye özen gösteriniz. Böylece günlük şeker ihtiyacını bu şekilde karşılayabilirsiniz ve tatlı krizlerini engellemiş olursunuz.

Kilo Vermek İçin Nasıl Beslenmek Gerekiyor?

Kilo vermek için kalorisi düşük besinler tüketmek gerekmektedir. Bu konuda özellikle beyaz pirinç ve beyaz unu hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Bu iki yiyecek kalori açısından oldukça zengindir. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilerin tüketmesi uygun değildir.

Genel anlamda sağlıklı kilo vermek için asıl önemli olan gün içinde alınan kalori miktarının sınırlandırılması ve azaltılmasıdır. Bu nedenle karbonhidrat tüketiminin azaltılması gerekmektedir. Karbonhidratlar kan şekerinde dalgalanmalara neden olur. Bu da kısa süre içerisinde acıkmaya neden olur. Karbonhidrat alımını azaltarak günlük almış olduğunu kalori miktarını dengeleyebilir ve kilo vermek için önemli bir adım atabilirsiniz.

Karbonhidrat direkt olarak kiloya neden olurken protein ise enerji sağlamaktadır. Bu nedenle kilo vermek için karbonhidratı azaltırken proteini arttırmak sağlıklı olacaktır. Protein alımını düzenli olarak yapmak vücut direncinin artmasını sağlar ve gün boyu zinde olmaya yardımcı olur.

Kilo verirken beslenmenizde dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir nokta meyve ve sebze tüketimidir. Bu gıdalar içerisinde barındırmış oldukları vitamin ve mineraller sayesinde hem kiloya neden olmazlar hem de sindirim sisteminin dengeli çalışmasına yardımcı olarak kilo vermenize katkıda bulunurlar.

Aç Kalmak Kilo Verdirir mi?

Kilo verme sürecinde yapılan hataların en başında aç kalmak gelmektedir. Şu bir gerçek ki aç kalmaz kilo verdirmez. Metabolizmanın çalışması için mutlaka yemek yemek gerekmektedir. Kilo verme sürecinde 3 ana 3 ara öğün olarak yemek yenilmesi gerekmektedir. Fakat yenilen yemeklerin kalorisine dikkat edilmelidir. Aç kalmak vücudun enerjisini düşürmektedir. Diyet süresinde amaç vücudu yormak değil yenilenmesini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda diyet sırasında düzenli olarak beslenmek ve aç kalmamak gereklidir.

Kalıcı ve sağlıklı zayıflamak için bir anda değil yavaş yavaş zayıflamak gerekmektedir. Bunun için az az tüketerek yavaş bir şekilde vücudunuz için ideal olan kiloya kavuşmanız gerekmektedir. Kilo vermenin temelinde az ve sık sık beslenmek vardır. Aç kalmamak ve bunun yanı sıra tıka basa doymamak gerekmektedir. Çünkü mide ne kadar büyüse o kadar yeme ihtiyacı hisseder. Maksat yavaş bir şekilde midenin küçülmesini sağlamak ve doyma hissi yaratmaktır.

Kilo Vermek İçin Sabahları Ne Yenmeli?

Sağlıklı vücudun sırrı sabah yapılan sağlıklı bir kahvaltıdır. Kilo vermek için hazırlamış olduğunuz programlarda sabah kahvaltısını mutlaka önemsemelisiniz. Kahvaltılarda yumurta, beyaz peynir ve zeytin yemeyi ihmal etmeyiniz. Beyaz ekmek yerine buğday ekmeği tüketmeye özen gösteriniz.

Sabah kahvaltıdan önce 1 bardak limonlu ılık su içmek metabolizmanızı hızlandıracaktır. Limon antioksidan deposudur ve vücudun asit oranını düzenler. Ayrıca vitamin ve mineral açısından da çok zengindir. Limonlu su içtikten yaklaşık olarak yarım saat sonra kahvaltı yapmanız sağlıklı olacaktır. Böylece güne oldukça enerjik başlayacaksınız.

Kilo Vermek İçin Tüyolar ve İpuçları

Eğer fazla kilolarınızda şikayetçiyseniz zayıflamanın en etkili yollarından şöyle bahsedebiliriz:

  • Sağlıklı bir beden için sağlıklı yağlar tüketilmelidir. Tereyağı ve zeytinyağı bu konuda oldukça bilinen yağlardır. D vitamini açısından zengin olan bu yağları gün içerisinde yeterli miktarda tüketmek kilo vermeniz için size yardımcı olacaktır.
  • Kilo verme sürecinde protein alımı oldukça önemlidir. Protein eksikliği vücutta yağ depolanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle önerilen miktarda et ve balık tüketerek vücudunuz için gerekli olan protein alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu gıdalar vücut tarafından zor sindirildiği için tokluk hissi yaratır ve uzun süre yemek yeme ihtiyacı hissetmezsiniz.
  • Midenizde tokluk hissi yaratan gıdalar tüketmek gün içerisinde daha az yemek yemenizi sağlar. Bu da vücutta yağ oluşumunun gerçekleşmesini engeller. Lifli gıdalar ve sulu besinler tüketmek midede tokluk hissi yaratır. Fakat bu besinleri aşırı miktarda tüketmemek gerekmemektedir. Kilo verme sürecinde her besini aşırı tüketmekten kaçınınız.
  • Kalsiyum vücut için oldukça önemli bir mineraldir. Bu nedenle yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Metabolizmanın çalışma hızını ve yağ yakma hızını hızlandıran kalsiyum kilo verme süresinde kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Doğal, sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız eğer; zayıflamanın kolay yollarından yararlanabilirsiniz. Aç kalmadan zayıflama sağlayarak kısa süre içerisinde ideal vücut ölçülerine sahip olabilir.

Kilo Vermek Zor mudur? Yöntemleri Nelerdir?

Kilo vermek bilinenin aksine aslında kolay bir süreçtir. İradenizi kontrol ettiğiniz sürece sağlıklı bir şekilde kilo vermek kaçınılmaz olacaktır. Kilo verirken uygulayacağınız programların size özel olması bu noktada çok önemlidir. Herkesin metabolizması ve sindirim sistemi farklı çalıştığı için kullanılan programın kişiye özel olması gerekmektedir. Zayıflamanın yolları hem basit hem pratiktir. Siz isteyin yeter!

  • zayıflamanın yolları
  • kilo vermenin yolları maddeler halinde
  • sağlıklı zayıflamak için öneriler
  • zayıflamanın yolları nelerdir
Yorumlar
Zuhal Avcı Sağlıklı zayıflamanın sırları nelerdir? Ben kilo vermek istiyorum ve bunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini istiyorum. Doğumda aldığımı kiloları veremedim yaklaşık olarak 10 kilo fazlam var. Bebeğim emiyor ve 5 aylık. Bunun için nasıl bir diyet uygulamam gerekiyor? cevapla
Demet Özdemir Neden kilo alıyorum ve neden zayıflayamıyorum hiç anlamıyorum. Boğazına çok düşkün biri değilim. Düzenli besleniyorum. Ama göbek bölgemdeki fazla yağlardan bir türlü kurtulamıyorum. Kalorisi yüksek olan yiyeceklerden uzak durmaya da çalışıyorum ama çok mümkün olmuyor. Özellikle çikolatadan vazgeçemiyorum ve sanırım bu yüzden kilo alıyorum. Zayıflamak için bazı yöntem uygulamayı düşünüyorum. cevapla
yorum yaz
Formda Kalmanın ve Kiloyu Korumanın Yolları