Tekrarlayan düşükler (gebelik kayıpları) neden olur?
Sağlık

Tekrarlayan Düşükler (Gebelik Kayıpları) Neden Olur?

03 Kasım 2017 - 02:45:34

Gebelik süreci son derece zorlu ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönem birçok farklı etmenden ciddi biçimde etkilenirken bu etmenlerin anne adaylarında düşük yapmak gibi sonuçlar yaratabilir.

Düşük Ne Zaman Gerçekleşir?

Genel olarak 20. haftadan önce gerçekleşen düşük durumda gebelik sonlanmaktadır. Gebeliğin sürecine göre düşük olmasından sonra küçük bir operasyona da ihtiyaç duyulabilir. Düşük tekrarlanması durumunda ise çiftlerin uzman doktorlara gözükmesi gerekir. Genel olarak 3 defa tekrarlanan düşüklerde tıp alanı bu durumu düşük tekrarlaması olarak nitelendirilir. İlk düşük sıklıkla görülebilirken ikinci düşük durumu da belirli rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Tekrarlayan Düşük Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar tekrarlayan düşük için 9 farklı sebebin olduğunu ortaya koymaktadır. İlk olarak bağışıklık sistemi rahatsızlıkları düşüğe sebep vermektedir. Vücudun gebeliğe karşı bağışıklık göstermesi ve özel salgıların salgılanması bebeğe zarar verirken bu durum düşüğe sebep olabilir. İkinci sebep olarak pıhtılaşma problemi gösterilir. Eğer bayanlarda kanın pıhtılaşması gibi durumlar söz konusu oluyorsa bu durum damar tıkanıklığına sebep olabilir. Bu durum bebeğin beslenememesi ve gelişmemesi durumunu ortaya çıkarır. Bu da düşüğe sebep olur. Hormonal ve anatomik nedenler de diğer sebepler olarak gösterilebilir. Belirli hormonların gereğinden çok fazla ya da çok az salgılanması gebeliği sonlandırabilir. Buna ek olarak anatomik sorunlarda genelde bayanların rahim genişliklerinin yeterli olmaması ya da çeşitli rahim yapısı sorunları gösterilmektedir.

Düşük Neden Olur? Nasıl Olur?

Çevresel faktörler ve beslenme de düşük üzerinde etkili olan durumlardır. Yaşadıkları bölgedeki havanın kirliliği dahi bayanlarda düşük problemine sebep olabilmektedir. Bu aşamada gebelik döneminde sigara ve alkol kullanımı da çok ciddi bir şekilde düşüğü tetikleyen etmenlerdir. Alırı kahve tüketimi de gebeliği sonlandırabilir. Kafein sebebiyle bu durum gerçekleşirken kontrollü bir şekilde kahve tüketilmesi gerekmektedir. Son olarak annelerin sahip oldukları hastalıklar da düşük oluşumuna sebep olabilmektedir. Özellikle diğer sebepleri tetikleyen hastalıklar her zaman düşük üzerinde çok etkili olan rahatsızlıklardır.

Düşüğü Tetikleyen Şeyler Nelerdir?

Düşük oluşumunu etkileyen iki faktör bulunur. Bunlardan ilki daha önce düşük olup olmamasıdır. Bir sonraki gebelik döneminde düşük yapma ihtimali her zaman daha yüksek olacaktır. İlk düşükten sonraki gebelikte %15, ikinci düşükten sonraki gebelikte %24, üçüncü düşükten sonraki gebelikte %30 ve dördüncü düşükten sonraki gebelikte %40 ile %50 arasında olmaktadır. Bayanların yaşı da düşük problemi üzerinde etkilidir. 30 yaş altındaki bayanlarda %7 ile %15 arasında risk bulunmaktadır. 30-34 yaş arasında %8-21, 35-39 yaş arası %17-28, 40 yaş üzerinde ise %34 ile %52 arasında değişen riskler oluşmaktadır. Düşük problemlerini yaşayan bayanların bu etmenleri de göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Yorumlar
Pınar Kiraz 03 Kasım 2017 - 02:55:34 Tekrarlayan düşüklerde kurtarıcı yöntemler nelerdir? Daha önce bir düşük yaptım ve şuan2 aylık hamileyim tekrar düşük olmasından korkuyorum. Doktor tehlikesi var diyor sürekli dinleniyorum filan ama başka yöntemler var mı ne yapmak gerekiyor?cevapla
Meral Hızarcıoğlu 12 Eylül 2018 - 12:00:26 Daha önce bir kere düşük yaptım ve ondan sonra henüz hiç hamile kalmadım. Yaklaşık olarak 1 seneyi tamamlamak üzereyim. Tekrarlar mı acaba diye biraz endişelerim var. Düşük nasıl engellenir? Belirtilerini yaşadığımda anlamıştım ama artık çok geçti.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: