Süt yapan ve anne sütünü arttıran besinler, meyveler, çaylar ve yiyecekler
Sağlık

Süt Yapan ve Anne Sütünü Arttıran Besinler, Meyveler, Çaylar ve Yiyecekler

02 Kasım 2017 - 23:55:18

Anne sütü bebek için oldukça besleyicidr ve bu nedenle anneler süt yapan besinler tüketmek ve çocuklarının besin ihtiyacını karşılamak isterler.

Anne Sütünün Önemi Nedir?

Bebek sahibi olmak, bir bayanın yaşayabileceği en büyük mucizelerden birisi olurken sürekli olarak onunla vakit geçirmek ve beraber yaşamak da edineceği en üst düzey tecrübedir. Bu sebeple anneler bebeklerinin her şeyiyle ilgilenirken en küçük bir rahatsızlığında ya da olumsuz durumda müdahale etmek isteyecektir. Günümüzde toplumun gelişmesi ve bilinçlenmesi ile birlikte artık bebekler çok daha iyi bir şekilde yetiştirilirken bu aşamada annelere de büyük görevler düşmektedir. Anne sütü bu görevler arasında en önemlilerinden birisi olurken bayanların beslenmesine dikkat etmesi ve sütünü en iyi kalitede tutması gerekmektedir. Ancak bu şekilde bebekleri düzenli kilo alarak büyüyebilir. Aksi halde bebekler kilo almıyorsa bu durumda hastaneye giderek uzman doktorlara görüşmek en doğrusudur. Bazı durumlarda bebeğin yeteri kadar emmeme durumu ortaya çıkarken bazen bayanların sütü yeterli olmamaktadır. Bu durumda da bayanda sütü arttıran gıdalara yönelim gösterilirken bu gıdalar ciddi etkiler yaratarak süt miktarlarını arttırmaktadır.

Süt Yapan Gıdalar Nelerdir?

Katı gıdalar arasında havuç çok büyük etkiler yaratmaktadır. Bu doğrultuda havucu pişirmeden çiğ olarak tüketmek en iyi etkiyi sağlamasını sağlamaktadır. Genel olarak kabuğunun çok ince bir tabaka şeklinde soyulması acı tadın ortadan kaybolmasını sağlarken sonrasında direkt olarak tüketilebilmektedir. İsteyen bayanlar yoğun bir biçimde salataya katarak da havucu en iyi şekilde kullanabilir. İçeriğinde çok yüksek oranda demir bulunan yulaf da süt üretimine olumlu katkı sağlamaktadır. Buna ek olarak bayanların vücudundaki hormonları da etkileyen yulaf bu yolla da süt üretimini tetiklemektedir.

Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

Her ne kadar lezzeti birçok kişi tarafından sevilmiyor olsa da çok yararlı olan yulaf belirli karışımlar ile rahatlıkla tüketilebilmektedir. Bu katı gıdaların yanı sıra arpa, ceviz, badem ve sarımsak da kadınlarda sütü arttıran katı gıdalar olarak sıralanmaktadır. Bu gıdalar arasında badem ve ceviz direkt olarak tüketilebilirken arpa ve sarımsağın yemeklere katılması şeklinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu gıdaları düzenli olarak hayatlarına sokan bayanların süt konusunda hiçbir sorunu ortaya çıkmamaktadır.

Süt Yapan İçecekler Nelerdir?

Kadınlarda süt yapan ve miktarını artıran içeceklerin başında su geliyor. Her gün düzenli olarak su tüketimi bayanların süt miktarını çok ciddi biçimde artırırken vücuda çok sayıda ekstra fayda da gösteriyor. Bunun yanı sıra bitki çayları da oldukça etkili olabiliyor. Özellikle rezene çayı bu aşamada havuç ile aynı etkiyi gösterirken süt miktarında çok ciddi bir biçimde artış meydana getiriyor. Bunun yanı sıra dereotu da kadınlarda süt miktarını arttıran ürünler arasında yer alıyor. Dereotunu direkt olarak tüketirken salatalara katabilen bayanlar kaynatarak çayını da hazırlayabiliyorlar. Bu yöntemle birlikte süt miktarları istenen düzeylere gelirken bebeklerin en güzel şekilde beslenmesi ve normal bir tempoda gelişmesi sağlanıyor.

Yorumlar
Gülten Bozkurt 03 Kasım 2017 - 00:05:18 Doğum yapalı 1o gün oldu bebeğim emmeye çok istekli ama sütüm biraz az gibi sanki. Arttırmak için ne yapmam gerekiyor? Hangi yiyecekler sütün artmasını sağlar? Günde yaklaşık 2 litre su tüketiyorum zaten ama başka ne içip yemeliyim?cevapla
Dilek Yelis 12 Eylül 2018 - 11:55:59 Bebeğim henüz 5 aylık olmadı ek besine geçmediğimiz için sadece benim sütümle besleniyor. Son birkaç haftadır sütümde biraz azalma olduğunda karnı doysun diye mama veriyorum. Sütü arttıran şeyler nelerdir? Neler yersem sütüm daha fazla olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: