Sağlık 29 Aralık 2021 - 12:51:26

Süt Yapan ve Anne Sütünü Arttıran Besinler, Meyveler, Çaylar ve Yiyecekler

Süt Yapan ve Anne Sütünü Arttıran Besinler, Meyveler, Çaylar ve Yiyecekler

Süt yapan besinler; bebek için oldukça besleyici olan sütün kalitesini artırırken aynı zamanda hem annenin hem de bebeğin sağlığını destekleyen meyveler, çaylar ve diğer yiyeceklerdir.

Süt Yapan Gıdalar Nelerdir?

Anne sütü bebek için oldukça besleyicidir ve bu nedenle annelerin süt yapan besinler tüketmesi ve bu şekilde çocuklarının ihtiyacı olan vitamin ve mineralin karşılanmasını sağlaması gerekmektedir. anne sütünün artması için protein bakımından zengin beslenmek gerekir. ayrıca bol su tüketilmesi, meyve ve sebze tüketiminin sağlanması gerekir.

Süt arttırıcı gıdalar arasında havuç çok büyük etkiler yaratmaktadır. Bu doğrultuda havucu pişirmeden çiğ olarak tüketmek en iyi etkiyi sağlamasını sağlamaktadır. Genel olarak kabuğunun çok ince bir tabaka şeklinde soyulması acı tadın ortadan kaybolmasını sağlarken sonrasında direkt olarak tüketilebilmektedir. İsteğe göre yoğun bir biçimde salataya katarak da havucu en iyi şekilde tüketebilirsiniz.

İçeriğinde çok yüksek oranda demir bulunan yulaf da süt üretimine olumlu katkı sağlamaktadır. Buna ek olarak bayanların vücudundaki hormonları da etkileyen yulaf bu yolla da süt üretimini tetiklemektedir. Kuru incir, ısırgan otu, rezene, fesleğen, nane, bulgur ve susam gibi gıdalar da anne sütü arttırıcı besinler arasında yerini almaktadır.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Günlük hayatta dengeli ve düzenli beslenmek, asıl olarak anne sütünün artış göstermesi için en önemli etkendir. Sindirim sistemini dengeleyen, hazmı kolaylaştıran besinler tüketilebilir. Kayısı, gün kurusu, kuru incir, kuru üzüm, siyah üzüm, yumurta, somon balığı gibi besinler süt yapan yiyecekler arasında yer almaktadır.

Arpa, ceviz, badem ve sarımsak da kadınlarda sütü arttıran gıdalar olarak sıralanmaktadır. Bu gıdalar arasında badem ve ceviz direkt olarak tüketilebilirken arpa ve sarımsağın yemeklere katılması şeklinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu gıdaları düzenli olarak hayatlarına sokan bayanların süt konusunda hiçbir sorunu ortaya çıkmamaktadır.

Süt Yapan Çaylar Nelerdir?

Kadınlarda süt yapan ve miktarını artıran içeceklerin başında su geliyor. Her gün düzenli olarak su tüketimi bayanların süt miktarını çok ciddi biçimde artırırken vücuda çok sayıda ekstra fayda da gösteriyor. Bunun yanı sıra süt yapan bitkiler ve bunlardan elde edilen bitki çayları da oldukça etkili olabiliyor.

Rezene çayı bu aşamada havuç ile aynı etkiyi gösterirken süt miktarında çok ciddi bir biçimde artış meydana getiriyor. bu doğal çay aynı zamanda bebeğin sakinleşmesi için de etkilidir. Nane ve ısırgan otunun birleştirilerek kaynatılması da aynı şekilde sütün artmasını sağlar. Kuşburnu, yeşil çay, kayısı da çayı emzirme döneminde içilen çaylar arasında yer alır.

Bunun yanı sıra dereotu da kadınlarda süt miktarını arttıran ürünler arasında yer alıyor. Dereotunu direkt olarak tüketirken salatalara katabilen kadınlar kaynatarak çayını da hazırlayabilir. Bu yöntemle birlikte süt miktarları istenen düzeylere gelirken bebeklerin en güzel şekilde beslenmesi ve sağlıklı gelişimi de desteklenir.

Anne Sütünü Arttıran Meyveler Nelerdir?

Emzirme döneminde dut, incir, hurma, kuru incir, kuru kayısı, armut, elma gibi meyvelerin tüketilmesi sütün artması için etkili olmaktadır. Aynı zamanda bu meyvelerden komposto hazırlanarak da tüketim sağlanabilir. İster tek ister birkaç meyveden hazırlanan kompostolar sütün artması için oldukça etkilidir.

Anne Sütünün Önemi Nedir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan anne sütü bebekler için en iyi besleyici gıdadır. Anne sütü emen çocuklar, düzenli kilo alarak daha sağlıklı bir gelişim gerçekleştirmektedir. Bazı annelerin sütü yetersiz kalabilir ve bu durumu sütü arttıran besinler ya da tarifler ile giderebilirler.

Bağışıklık sisteminin gelişmesini ve bebeğin hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlayan anne sütü, aynı zamanda astım ve alerji gibi hastalıkların oluşmasını da engelleyebilmektedir. Anne sütü demir bakımından zengindir ve bu sayede bebeklerde anemiyi önlemektedir.

Bebeğin sindirim, solunum gibi vücudundaki her türlü sistemin sağlıklı gelişmesi için anne sütü önemlidir. Anne sütünün faydaları ile bebeğinizin daha sağlıklı büyüyebileceğini unutmayınız. Eğer sütünüz az ise kesin çözüm için bu süt arttıran doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu konuda uzman doktor desteği almanız da gerekmektedir.

  • süt yapan besinler
  • anne sütünü arttıran meyveler
  • anne sütünü arttıran çaylar
  • anne sütü nasıl artar
Yorumlar
Gülten Bozkurt Doğum yapalı 1o gün oldu bebeğim emmeye çok istekli ama sütüm biraz az gibi sanki. Arttırmak için ne yapmam gerekiyor? Hangi yiyecekler sütün artmasını sağlar? Günde yaklaşık 2 litre su tüketiyorum zaten ama başka ne içip yemeliyim? cevapla
Dilek Yelis Bebeğim henüz 5 aylık olmadı ek besine geçmediğimiz için sadece benim sütümle besleniyor. Son birkaç haftadır sütümde biraz azalma olduğunda karnı doysun diye mama veriyorum. Sütü arttıran şeyler nelerdir? Neler yersem sütüm daha fazla olur? cevapla
yorum yaz
Emzirme Kalkanı Nedir, Ne İşe Yarar? Göğüs Kalkanı Nasıl Kullanılır?