Sağlık02 Kasım 2020 - 21:03:18

Menopoz Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Menopoz Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kadınların hayatlarında adet döngüleri çok önemli bir yer tutar. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan bu dönemler kadınları etkileyen dönemlerdir. Menopoz adet döngüsünün yavaş yavaşa sona ermesi durumudur.

Menopoz Nedir, Ne Demek?

Adet görmenin kadınlarda gecikmesinin ya da oluşmamaya başlamasının çok sayıda sebebi vardır. 1 sene boyunca adet görmeme durumu menopoz olarak tanımlanır. Bu durumda kadınlardaki östrojen salgısı azalmaya başlayacaktır. Yaşanan bu azalma da artık adet oluşumu için yeterli seviyede östrojen olmamasına sebep olur. Bazı kadınlarda bu durum adet gecikmeleri ile başlarken bazı kadınlarda direkt olarak kesilebilir. Östrojen salgısının tamamen bitmesi ile birlikte adet dönemi sonların ve kadınlar bu dönemden sonra tekrar adet görmezler.

Menopozun Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Menopozun en önemli belirtisi adet kanamalarının artık görülmemeye başlamasıdır. Bu durum kadınlarda gebelik ya da menopoz işaretidir. Bu aşamada bayanların cinsel ilişki düzeyleri bu konuda bilgi sahibi olmalarını sağlamaktadır. Geceleri terleme ve herhangi bir dış etmen olmadan sıcak basması da menopozun en fazla görülen etkileridir. Genel olarak bu durum östrojen hormonlarının salgılanmasının kesilmesi sebebiyle oluşmaktadır. Belirli zaman aralıklarıyla yaşanan çarpıntılar ve uyku düzeninin bozulmaya başlaması da menopoz etkileri arasında gösterilir. Normal şartlara göre bayanlar çok daha az ya da çok daha fazla uymaya başlarsa bu durum menopoz etkisi olarak görülmektedir.

Menopozda Ruh Hali Nasıl Olur?

Kadınların adet dönemlerinde olan ruh hali değişimleri menopoza girilmesi ile kendisini daha fazla göstermeye başlayabilir. Sürekli olarak bayanların sinirli olması, depresyonda kalması ya da unutkanlık yaşamasının sebebi olarak menopoz gösterilmektedir. Bu durum bazı bayanların zihinsel fonksiyonlarında yavaşlama olarak da ortaya çıkmaktadır. Cilt daha kuru bir hal alırken saçlarda kırılmalar ve dökülmeler başlamaktadır. Bu dönemin daha iyi geçirilmesi için bayanlar ilaç tedavisi kullanabilirken sonrasında vücudun bu etkilere alışması ile birlikte ilaçların kullanımı kesilir. Östrojen hormonunun azalması ile birlikte cinsel isteksizlik de sıklıkla görülen bir durumdur. Bunun yanı sıra bazı bayanlarda eskisine göre daha ağrılı bir cinsel ilişki durumu da ortaya çıkmaktadır. Tüm bu belirtiler menopozun göstergesi olurken farklı sebepleri içeriyor da olabilir. Bu durumda kişilerin doktorlara görünmesi en doğru tercihtir.

Menopoz Nasıl Geciktirilir? Nasıl Önlenir?

Menopoz döneminde ne önemli etmenler genetik yatkınlıktır. Bu aşamada ailedeki diğer kadınların hangi dönemlerde menopoza girdikleri yeni bireyler üzerinde de etkili olur. Bunun yanı sıra ülkelere göre de menopoz yaşları değişmektedir. Ülkemizde bu yaş genel olarak 45-47 yaş arasıdır. Bu aşamada 30'lu yaşlarında menopoza giren bayanlar için erken, 50 yaşından sonra menopoza giren bayanlar için geç menopoz kavramı kullanılabilir. Bu sürecin geciktirilmesi için kilonun sürekli dengeli kalması, sigara ve alkol kullanımın kesilmesi, stresli bir hayattan uzak kalınması ve kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde menopoz dönemi birkaç sene geciktirilebilir.

Yorumlar
Yasemin AltındalMenopoz etkileri nelerdir? Nasıl olur? Ben 48 yaşındayım ve sanırım menopoza giriyorum. Aşırı terliyorum ve bi anda çok üşüyorum. Yaklaşık olarak 2 aydır adet görmüyorum bu ay doktora gitmeyi planlıyorum. Belirtileri var gibi ama emin olamıyorum.cevapla
Neriman DüzgünMenopoz belirtileri hangi yaşlarda görülür? Erkenden böyle bir durum yaşamamak için nasıl bir önlem almak gerekiyor? Bunun diyeti de varmış sanırım. 45 yaşındayım ama henüz belirtileri yok. Düzenli adet görüyorum.cevapla
yorum yaz
Tetanoz Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır?