Sağlık 22 Eylül 2021 - 07:28:21

Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Hangi Ayda Yapılır? Aşure Tarifi ve Malzemeleri

Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Hangi Ayda Yapılır? Aşure Tarifi ve Malzemeleri

Aşure günü, Muharrem ayının 10.günüdür ve İslam dini açısından bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilir.

Aşure Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Aşure yapmak için gerekli olan birtakım malzemeler vardır. Bunlar:

 • 1 su bardağı miktarında İncir
 • 1 su bardağı kadar nohut
 • 1 su bardağı kuru fasulye
 • 1 su bardağı miktarında kuru Üzüm
 • 1 su bardağı kuru kayısı
 • 2 su bardağı kadar buğday
 • Yarım su bardağı fıstık
 • 4 su bardağı ölçeğinde şeker
 • 1 yemek kaşığı miktarında karanfil
 • 10 - 15 bardak içme suyu

Yukarıda saymış olduğumuz malzemelerin yanında ayrıca süslemek için de kuş üzümü ceviz, antep fıstığı, tarçın ve nar taneleri gerekmektedir.

Aşure Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Aşure yapmak için öncelikle fasulye, nohut, buğday ve üzümleri bir kapta 1 gece öncesinden ıslatınız. Ertesi gün buğdayı süzün vebir tencerenin içerisine 15 su bardağı su ile koyup kaynatınız. Buğdayın taneleri yumuşayana kadar yani yaklaşık 4.5 saat kaynatınız. Bu sırada nohutu ve fasulyeyi süzüp ayrı kaba koyunuz. Buğdaylar un çorbası kıvamını aldığında içerisinde nohutu ve fasulyeleri ekleyiniz. Sonrasında iyice kaynatınız. Bu işlemin ardından içerisine fıstık, üzüm, karanfil ve 4 parçaya bölünmüş kuru kayısıları atınız. Bu şekilde de bir süre kaynattıktan sonra içerisine şekeri ilave ediniz. Şekeri kattıktan sonra yaklaşık olarak 20 dakika daha kaynatınız ve ardında incirleri atınız. Çok az bir süre daha kaynadıktan sonra altını kapatınız. Daha sonra aşureleri kaselere koyunuz. Soğuyunca üzerinde süsleme için saymış olduğumuz malzemeleri koyunuz. Aşureler bu şekilde servise hazır hale gelmiş olacaktır.

Aşure Hangi Ayda Yapılır?

Birçok kişinin severek yediği aşure Muharrem ayında yapılmaktadır. Hatta Muharrem ayının 10.günü aşure günü olarak kabul edilmektedir. Bu günün İslam dini açısından önemi oldukça büyüktür. Müslümanlar arasında bu gün içerisinde aşureler yapılır ve dağıtılır. Tadı oldukça lezzetli olan aşure beraberinde dini açıdan birçok şeyi simgelemektedir. Aşure günü tutulan oruç ve yapılan ibadetler oldukça faziletli olarak kabul edilmiştir.

Aşure Gününün Önemi ve Dindeki Yeri Nedir?

Allahü teala birçok duayı bu gün kabul etmiştir. Bolluğu ve bereketi temsil eden Aşure günü aynı zamanda ibadetler edilerek geçirilmesi gereken bir gündür. Muharrem ayı Kur'an-ı Kerim'de bahsedilen en önemli 4 aydan biridir. Hatta bu ayın ilk günü oruç tutmak bütün bir sene oruç tutmak gibi kabul edilmiştir. Yapılan ibadetlerin her biri oldukça faziletlidir. Kerbela vakasının bu ay içerisinde gerçekleşmiş olması bu ayda yapılan duaları ve ibadetlerin daha faziletli olmasını sağlamıştır.

Aşurenin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunan aşurenin faydaları oldukça fazladır. İçerisinde hem tahıl hem de meyve bulunan aşure vücuda enerji vermektedir. Özellikle çocuklar için oldukça yararlıdır. Şöyle ki çocuklar gelişim çağında çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Aşure bu süreçteki enerji desteğini desteklemektedir. Aşurenin içerisinde demir, kalsiyum, sodyum ve fosfor yanı sıra B2, B1, C, A vitaminleri de bulunmaktadır. Aynı zamanda E vitamini grubu da bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde özellikle kalp hastaları için oldukça faydalı olmaktadır. İçerisinde bulunan bitkisel proteinler zihin yorgunluğuna, cilt lekelerine iyi gelir. Ayrıca emziren annelerin aşure yemesi sütün artmasına yardımcı olmaktadır.

Aşurenin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Aşure aslında oldukça faydalı bir yiyecektir. Fakat kalorisi biraz yüksek olduğu için kilolu kişilerin biraz dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Diyet yapan ve kolay kilo alan kişiler yarım kase miktarında tüketmelidir. Ayrıca şeker hastaları da kontrollü ve az miktarda tüketmelidir.

 • aşure
 • aşure nasıl yapılır
 • aşure yapmak
 • aşure hangi ayda yapılır
 • aşurenin faydaları
 • aşurenin zararları
Yorumlar
Zehra Biçer Aşure en sevdiğim yiyecekler biri ve her muharrem ayında mutlaka yapıp dağıtırım. Zaten tarifi de çok kolay. Aşure günü sadece bu yiyeceği yapmak değil aynı zamanda bazı ibadetlerinde yapılması gerekiyor. Çünkü dini açıdan çok önemli bir günü teşkil ediyor. cevapla
yorum yaz
Çok Uyumanın Zararları ve Nedenleri Nelerdir? Nasıl Engellenir?