Yüzdeki yağ bezeleri nasıl gider?
Sağlık

Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Gider?

22 Eylül 2018 - 11:19:26

Yüzde oluşan yağ bezeleri; genellikle iyi huylu olarak bilinen, kötü kolesterolün yükselmesi ya birtakım genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelen kistlerdir.

Yüzde Yağ Bezesi Neden Çıkar? Neden Olur?

Genel olarak 15 ve 20 yaşlarından sonra meydana gelen yağ bezeleri, deri altında oluşan zararsız epidermal kistler olarak adlandırılmaktadır. Yüz bölgesinde ve genellikle göz çevresinde oluşan bu bezelerin farklı oluşum nedenleri bulunmaktadır. Şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlığı, genetik faktörler ve kötü kolesterol seviyesi bu bezelerin oluşumuna neden olabilecek bazı etkenler arasındadır. Özellikle bu tarz hastalıklara sahip olan 40-50 yaş aralığındaki kişilerde bezeler oldukça göze çarpmaktadır. Bu bezeler genel olarak sarı, beyaz ya da cildin kendi renginde olurlar. Ağrı yapmazlar ve zararları yoktur. Birtakım tedavi yöntemleri ile yok edilebilirler.

Yüzdeki Yağ Bezesi Nasıl Geçer? Nasıl Gider?

Yağ bezeleri yüz bölgesinde genel olarak göz çevresinde görülmektedir. Bu yüzden tedavisi dikkatli bir şekilde gerçekleşmelidir. Bu bezelerin geçmesi için evde uygulanacak basit yöntemlerin yanında lazer gibi operasyonlar da uygulanmaktadır. Yüzdeki yağ bezelerinin geçmesi için öncelikle oluşum nedeninin saptanması gerekmektedir. Tedavi bu doğrultuda başlamalı ve devam etmelidir. Genelde küçük yağ bezeleri evde uygulanan yöntemlerle geçerken büyükleri için mutlaka uzman bir doktora gitmek gerekmektedir.

Yüzdeki Yağ Bezesine Bitkisel Çözüm Önerileri

Çay ağacı yağı yağ bezeleri için uygulanabilecek doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Hem sivilceler hem de yap bezeleri için faydalı olan bu yağı gün içerisinde 2-3 kere uygulayabilirsiniz. Uygulama öncesinde su ile seyreltmeniz faydalı olacaktır. Bu yağ sayesinde deri üzerindeki bakteriler ölür ve bezeler daha kısa süre içerisinde iyileşir. Bitkisel bir başka yöntem ise aloe vera yağıdır. Bu yağ anti bakteriyel özelliği sayesinde yağ bezelerini küçültür ve kısa sürede yok eder. Yağ bezelerine doğal çözüm sağlayacak bir başka yöntem ise hintyağıdır. Hintyağını yağ bezelerinin üzerine sürmek kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bir parça pamuğun üzerinde 3-4 damla damlatıp sürebilirsiniz. Ardından sıcak bir havluyu bezelerin üzerine koyarak etkisini arttırabilirsiniz. Bunu günde birkaç kere uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki Yağ Bezeleri İçin Evde Uygulanacak Yöntemler

Buhar yöntemi evde uygulayabileceğiniz en etkili uygulamalarda biridir. Isı, nem ve buhar yağ bezelerinin içinin daha kısa bir süre içerisinde boşalmasını sağlar. Bunu sağlamak için sık sık duş alabilir ya da bir havluyu sıcak bir suyla ıslatıp sıkarak yüzünüze kompres yapabilirsiniz. Bu yöntemi gün içerisinde birkaç kere uygulayabilirsiniz. Evinizde bulunan sirke ile de yağ bezelerini küçültebilir hatta yok edebilirsiniz. Sirkeyi ufak bir beze sürünüz ve ardından bezenin üzerinde kapatınız. Üstüne bir yara bandı yapıştırınız. Birkaç gün bekledikten sonra bu bandı çıkartabilirsiniz. Eğer beze göze çok yakın bir yerde ise bu uygulamayı yapmak göze zarar verebilir. Evde uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise bal uygulamasıdır. 1 çay kaşığı yağı bi1 çay kaşığı buğday unu ile birlikte merhem kıvamına gelene kadar karıştırınız. Bu karışımı bir beze sürüp daha sonra bezi yağ bezesinin üzerine koyunuz. 1 gece beklettikten sonra gözle görülür bir fark olduğunu görebilirsiniz.

Yüzdeki Yağ Bezesi İltihabı Nasıl Olur? Yağ Bezesi Sıkmak Zararlı Mıdır?

Yağ bezelerini sıkmak ve patlatmak yüzde yara izinin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenler yağ bezesi tamamen yumuşamadıysa eğer sıkmayınız. Hatta bezenin kendi kendine geçmesini beklemeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Yağ bezesinin içerisinde iltihap oluşabilir ve bu durum daha da ileri gidebilir. Öncelikle eğer beze büyüyorsa ve içerisinde irin varsa, rengi kırmızıya dönük ve ağrı yapıyorsa mutlaka bir doktora gidiniz. Yüzdeki yağ bezesi ameliyat yönetimi ile de geçebilir. Bu nedenle bezeye nasıl bir tedavi uygulanacağına uzman doktorun karar vermesi gerekmektedir.

Yorumlar
Aleyna Şimşek 22 Eylül 2018 - 11:29:26 Yüzdeki yağ bezesini sıkmak bunları geçirmiyor aksine daha da artmasına neden oluyor. Ben bunlar için doktora gittiğimde bazı ilaçlar verdi geçti ve kesinlikle sıkmamam konusunda uyardı. Şuan cildim temiz ve herhangi bir problemi yok.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: