Sağlık 29 Aralık 2021 - 11:13:23

Hamile Kalmanın Yolları ve Püf Noktaları Nelerdir?

Hamile Kalmanın Yolları ve Püf Noktaları Nelerdir?

Hamile kalmanın yolları; asıl olarak düzenli ve korumasız cinsel ilişki olurken, bunun yanı sıra bazı püf noktalar ile de kolaylaştırılabilir ve daha mümkün hale gelebilir.

Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, kolay hamile kalma yollarını uygulayarak, kısa süre içerisinde sonuç alabilirler. Bazı çiftler 1 yıl boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişki yaşamalarına rağmen hamile kalma sonucu meydana gelmez. Bu durumlarda özel yöntemler kullanılarak ihtimaller maksimum düzeye çıkarılabilir.

Düzenli olarak cinsel ilişki yaşamak, hamile kalmak için en önemli etkendir. Ne kadar fazla ilişkiye girerseniz hamile kalma ihtimaliniz o kadar artacaktır. Sperm yaklaşık olarak 5 gün vücutta canlı kalabilmektedir. Düzenli seks hayatı sayesinde yumurtlama döneminde gebeliğin meydana gelmesi ihtimali artar. Özellikle ovülasyon dönemlerinde mutlaka cinsel ilişki sağlanmalıdır.

Hamile Kalmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Beslenmeye dikkat etmek gebelik konusunda oldukça önemli bir etkendir. Günlük hayatta kafein alımını azaltmaya özen gösteriniz. Yapılan araştırmalara göre kafein gebelik ihtimalini yaklaşık olarak %50 oranda düşürmektedir. Ayrıca ağır diyetler yapmak yerine düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösteriniz.

Sperm kalitesi için erkeğin yumurtalıklarının etrafı serin olmalıdır. Erkekler bol ve vücuda oturmaya iç çamaşırları tercih etmelidir. Kıyafetlerin dar olmamasına özen göstermelidir. Bununla birlikte iç ve sigara bırakılmalı ya da ciddi oranda azaltılmalıdır. Sperm hareketlerini ve kalitesini düşüren sigara, gebelik ihtimalini düşürmektedir.

Bu dönemler besin çeşitliliğinin artması önemlidir. Zinc v E vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Hücre yenilenmesi sağlayan bu iki vitamin, sperm kalitesini artırmaktadır. Testosteron ve sperm sayısının artması için selenyum ve C vitaminini de önemlidir. Hamile kalmak için beslenme listesinde bunların olması gerekir. Av D vitaminleri ile ise cinsel isteğin artmasını sağlayabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Bebek isteyen çiftlerin ilişki dönemlerinin iyi ayarlamaları oldukça önemlidir. Özellikle kadınlar yumurtlama dönemlerinde girilen cinsel ilişki çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Uzman bir doktora danışarak cinsel ilişki için en uygun zaman hakkında bilgi almanız faydalı olur.

Genel olarak bu aşamada kadınların adet gördükleri günden sonraki 11. ve 16. Günlerinin arasını kapsayan dönem yumurtlama dönemi olarak nitelendirilir. Bu dönemde korunmasız cinsel ilişki yaşandığında hamile kalma ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Bunun yanı sıra düzenli olarak cinsel ilişki yaşamak da gebelik üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.

Hamilelik İçin İlişki Sıklığı Nasıl Olmalı?

Haftada 2 ya da 3 defa cinsel ilişki yaşanması hamilelik ihtimalini arttırır. Aynı gün yaşanan bir defadan çok cinsel ilişki ise bu şansı arttırmamaktadır. Sperm hücreleri yumurta hücrelerine ulaşarak burada 3 gün yaşamaktadır. Aynı gün daha fazla cinsel ilişki yaşanması erkeklerde spermin azalmasına ve verimin düşmesine sebep olabilir.

Cinsel ilişki anında erkeklerin sperm hücrelerini kadın yumurta hücreleri ile buluşması için bıraktığı anın uzatılması oldukça önemlidir. Çiftlerin bu anda hemen birbirlerinden ayrılmaları çok fazla önerilmez. Belirli bir süre daha birleşme halinde kalarak çiftler sperm hücrelerinin yumurta hücrelerine ulaşma ihtimallerini daha fazla kuvvetlendirebilmektedir.

Gebe Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Eğer hamile kalmak istiyorum diyorsanız, beslenmeye dikkat etmeli, sigara ve alkolden uzak durmalı ve aynı zamanda gereksiz ilaç kullanımını sınırlandırmalısınız. Özellikle ağrı kesici kullanımını mümkün olduğunda sınırlandırınız.

Cinsel ilişki, belirli bir düzen içerisinde gerçekleşmesine rağmen hamilelik gerçekleşmeyebilir. Bu durumda çiftlerin stres yapmaması ve düzenli bir biçimde cinsel ilişkiye girmeye devam etmeleri gerekmektedir. Hamileliği engelleyen belirli sorunlar olabilir. Bundan dolayı kontrollere gidiniz ve gebeliği engelleyen problemler konusunda doktora danışınız.

Gebelik amacıyla girilen düzenli cinsel ilişki döneminin doktor kontrolünde ilerlemesi de oldukça büyük katkı sağlar. Doktorlar hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan çiftleri gebelik için daha hazır bir hale getirebilmektedir. Doktor tarafından yapılan testler ve verdiği öneriler ile birlikte hamile kalma günleri saptanır ve gebelik daha kolay gerçekleşir.

  • hamile kalmanın yolları
  • hamile kalmanın püf noktaları
  • hamile kalmak için ne yapmalı
  • cinsel ilişkide en uygun zaman
Yorumlar
Sıla Sever Hamile kalmak için ne yapmalı nasıl beslenmeli? Eşimle çocuk istiyoruz deniyoruz ama pek sonuç vermiyor. Doktor herhangi bir problem olmadığını söyledi. Hamile kalmanın yolları nedir acaba? Stres gibi faktörler engeller mi? cevapla
Seçil Özselgin Hamile kalmak için cinsel ilişkiden sonra ne yapmak gerekiyor? Ne kadar yatmak gerekiyor? Eşimle çocuk sahibi olmak istiyoruz. Yaklaşık 1 aydır deniyoruz. Doktor herhangi bir problem yok hamile kalabilirsin dedi. Başka birşey yapmak gerekiyor mu? cevapla
yorum yaz
Atardamar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı