Hamile kalmanın yolları ve püf noktaları nelerdir?
Sağlık

Hamile Kalmanın Yolları ve Püf Noktaları Nelerdir?

02 Kasım 2017 - 18:13:16

Kadınların hamile kalması için yalnızca korunmasız cinsel ilişki yeterli olmayabilir. Bu aşamada birçok etmenin bir araya gelmesi ve vücudun buna en iyi şekilde tepki göstermesi gerekmektedir.

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Birtakım atılacak adımlar ile birlikte cinsel ilişki sonrasına hamile kalma olasılığı daha yüksek miktarlara çekilebilir. Bazı çiftler 1 yıl boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişki yaşamalarına rağmen hamile kalamazlar. Bu durumlarda özel yöntemler kullanılarak ihtimaller maksimum düzeye çıkarılabilir. Hala bayanlar hamile kalmakta sorun yaşıyorlarsa bu durumda tedavi için doktorlarına görünmeleri çok doğru bir karar olacaktır. Bu durumda sorun belirlenerek önlemler alınabilmektedir.

Cinsel İlişkide En Uygun Zaman

Çiftlerin ilişki dönemlerinin iyi ayarlamaları oldukça önemlidir. Özellikle bayanların yumurtlama dönemlerinde girilen cinsel ilişki çok daha iyi sonuçlar verebilir. Bu aşamada bayanların adet gördükleri günden sonraki 11. ve 16. Günlerinin arasını kapsayan dönem yumurtlama dönemi olarak nitelendirilir. Bu dönemde korunmasız cinsel ilişki yaşandığında hamile kalma ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Bunun yanı sıra düzenli olarak cinsel ilişki yaşamak da gebelik üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.

Hamile Kalmak İçin Cinsellik Nasıl Olmalı?

Haftada 2 ya da 3 defa cinsel ilişki yaşanması hamilelik ihtimalini arttırır. Aynı gün yaşanan bir defadan çok cinsel ilişki ise bu şansı arttırmamaktadır. Sperm hücreleri yumurta hücrelerine ulaşarak burada 3 gün yaşamaktadır. Aynı gün daha fazla cinsel ilişki yaşanması erkeklerde spermin azalmasına ve verimin düşmesine sebep olabilir. Cinsel ilişki anında erkeklerin sperm hücrelerini kadın yumurta hücreleri ile buluşması için bıraktığı anın uzatılması oldukça önemlidir. Çiftlerin bu anda hemen birbirlerinden ayrılmaları çok fazla önerilmez. Belirli bir süre daha birleşme halinde kalarak çiftler sperm hücrelerinin yumurta hücrelerine ulaşma ihtimallerini daha fazla kuvvetlendirebilmektedir.

Hamileliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Gebelik için çaba sarf eden çiftlerin sigara ve alkolden uzak durması çok önemlidir. Sigara ve alkol, erkeklerde sperm sayısında azalmaya sebep olmaktadır. Bu durum da yumurta hücresine ulaşacak olan sperm hücrelerinin ulaşma ihtimali daha düşük olacaktır. Hamilelik bu sebeple olumsuz etkilenir. Cinsel ilişki, belirli bir düzen içerisinde gerçekleşmesine rağmen hamilelik gerçekleşmeyebilir. Bu durumda çiftlerin stres yapmaması ve düzenli bir biçimde cinsel ilişkiye girmeye devam etmeleri gerekmektedir. Hamileliği engelleyen belirli sorunlar olabilir ancak şans da bu durumun içerisinde yer alan bir etmendir. Bu sebeple çiftlerin stres yapmaması ve üzülmemesi gerekir. Gebelik amacıyla girilen düzenli cinsel ilişki döneminin doktor kontrolünde ilerlemesi de oldukça büyük katkı sağlar. Doktorlar hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan çiftleri hamilelik için daha hazır bir hale getirebilmektedir. Doktor tarafından yapılan testler ve verdiği öneriler ile birlikte hamilelik daha kolay bir şekilde gerçekleşir ve çiftler hayatlarına çok büyük bir anlam katmış olurlar.

Yorumlar
Sıla Sever 02 Kasım 2017 - 18:23:16 Hamile kalmak için ne yapmalı nasıl beslenmeli? Eşimle çocuk istiyoruz deniyoruz ama pek sonuç vermiyor. Doktor herhangi bir problem olmadığını söyledi. Hamile kalmanın yolları nedir acaba? Stres gibi faktörler engeller mi?cevapla
Seçil Özselgin 12 Eylül 2018 - 11:45:31 Hamile kalmak için cinsel ilişkiden sonra ne yapmak gerekiyor? Ne kadar yatmak gerekiyor? Eşimle çocuk sahibi olmak istiyoruz. Yaklaşık 1 aydır deniyoruz. Doktor herhangi bir problem yok hamile kalabilirsin dedi. Başka birşey yapmak gerekiyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: