Yaşam 30 Ağustos 2021 - 08:51:27

Glikolik Asit Peeling Nedir? Faydaları, Yaptıranlar ve Kullananlar

Glikolik Asit Peeling Nedir? Faydaları, Yaptıranlar ve Kullananlar

Glikolik asit peeling; cilt kırışıklarının giderilmesini ve sarkma problemlerinin önlenmesini sağlayan, cilde rahatlıkla uygulanabilen bir bakım yöntemidir.

Glikolik Asit Peeling Nedir?

Sadece yaşlanma belirtilerinin görüldüğü ciltlere uygulanan glikolik asit peeling, kimyasal peeling olarak tanımlanmaktadır. Cildin doğal yapısını güçlendirmek için uygulanan bu peeling genel olarak yüz bölgesi için uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra cildin farklı bölgelerinde yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen lekelerin giderilmesi konusunda da etkili olmaktadır. Özellikle bu durum daha çok el bölgesindeki lekeler için uygun kabul edilmektedir. Güneş nedeniyle meydana gelen lekelerin giderilmesi ve aynı zamanda güneş kaynaklı kırışıklıkların önlenmesi, iyileştirilmesi, cildin pürüzsüz hale getirilmesi için faydalı olmaktadır.

Kırışıklıkların derinliğini azaltan ve yaşlanma belirtilerinin giderilmesini sağlayan glikolik asit peeling, cildin üst tabakasında biriken ölü hücrelerin giderilmesini, cilt lekelerinin iyileştirilmesini, gözeneklerin açılmasını ve kırışıklıkların yok edilmesini sağlamaktadır. Gözeneklerin açılmasını sağlayarak toplanan yağ ve toz gibi birikintilerin temizlenmesini sağlamaktadır. Glikolik asit uygulaması ile cildin üst tabakası soyulur ve yenilenir. Bu da cildin daha temiz, canlı ve sağlıklı olmasını sağlar. Leke ve kırışıklıkların yok edilmesi konusundaki etkileri bu uygulamanın cilde olan faydalarını gözler önüne sermektedir.

Glikolik Asit Peelingin Faydaları Nelerdir?

Cildin sıkılaşmasını sağlayarak kırışıklıkların giderilmesi, sarkmaların önlenmesi gibi etkiler meydana getiren glikolik asit, yaşlanma belirtilerinin giderilmesi konusunda etkili olan bir bakım yöntemidir. Faydaları cilt tazeliğinin kazanılması ve bunun korunmasını sağlamaya yöneliktir. Özellikle güneşten zarar görmüş, yağlı ve leke oluşumuna eğimli bir cildiniz varsa, bu yöntem sayesinde taze bir cilde sahip olabilirsiniz.

Her cilt tipi için uygun olan glikolik asit peeling hücre yenilenmesinin artmasına yardımcı olurken, ölü hücrelerin temizlenmesine ve cildin saflığını bozan etmenlerin giderilmesine yardımcı olur. Cilt yüzeyinde yağı ve kiri temizler. cildin kurumasını ve pul pul dökülmesini önleyen bu cilt bakım yöntemi, aynı zamanda gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşumunun önlenmesine destek olur. sivilce sorunlarının giderilmesini sağlar ve aynı zamanda ciltte gerekli nem dengesinin oluşmasına destek olur. Sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının önlenmesi, giderilmesi konusunda etkili olur.

Glikolik Asit Peeling Yan Etkileri Var mı?

Öncellikle belirtmek gerekir ki bu cilt bakım yöntemi yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen kırışıkların giderilmesi için uygulanmaktadır. Asıl kullanım amacı budur. Evde uygulanması çok fazla tavsiye edilmemektedir. Genel olarak uzmanlar tarafından uygulanması önerilmektedir. Kolajen üretimine katkısı bulunmayan bu yöntem aynı zamanda kılcal damarların görünümünde de azalma meydana getirmemektedir. Eğer ki kırışıklık, leke problemi söz konusu ise cilt uzmanına danışarak uygulamadan faydalanabilirsiniz. Ciltte bir yara ya da cilt rahatsızlığı varsa ve birtakım ilaçların kullanımı söz konusu ise bu peeling yapılmamaktadır.

Glikolik Asit Peeling Yaptıranlar ve Kullananlar

İçeriğinde glikolik asit bulunan ürünlerin kullanılmasının yanı sıra bu peeling uzman kişiler tarafından cilde uygulanmaktadır. Glikolik asit peeling cilt bakım yöntemini yaptıranlar, kırışıklarının derinleşmesini engellemesi ve güneş lekelerinin giderilmesi gibi pek çok etkisinin olduğunu belirtmektedir. Bu uygulama öncesinde bronzlaştırıcı krem kullanılmamalı, A vitamini desteği sağlanmamalı ve yüze maske yapmak serum sürmek gibi uygulamalarda uzak durulması gerektiği belirtilmektedir.

  • glikolik asit peeling
  • glikolik asit peeling nedir
  • glikolik asit peelingin faydaları
  • glikolik asit peeling yan etkileri
  • glikolik asit peeling yaptıranlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kemer Takmak Beli İnceltir mi?