Sağlık 22 Nisan 2021 - 08:50:08

Hayıt Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hayıt Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Hayıt suyu; çok eski zamanlardan bu yana alternatif tıp alanında kullanılmış, kadın hastalıkları başta olmak üzere pek çok cilt problemi ve farklı pek çok sağlık sorunu için şifa etkisi meydana getiren, bitkisel bir kürdür.

Hayıt Suyu Nedir? Ne İşe Yarar?

Milattan önce 450'li yıllara kadar uzanan bir geçmişi olan hayıt suyu, doğal vitamin özelliği sayesinde hastalıkların iyileştirilmesi ve yaraların tedavi edilmesinde kullanılmıştır. Günümüzde de alternatif tıp için oldukça şifalı bitkiler arasında yerini almaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlayan hayıt bitkisi, doğurganlığın artırılmasını destekler. Hormonların dengelenmesine yardımcı olur. Bağırsak parazitlerinin temizlenmesine katkı sağlar. Kanserin önlenmesi konusunda etkili olurken aynı zamanda karaciğer sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Hayıt Suyunun Faydaları Nelerdir?

Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan hayıt suyu hamile kalmak için kullanılan kürlerden biridir. Genel anlamda faydalarını sıralayacak olursak eğer;

 • Kadın hastalıklarının iyileştirilmesi için etkilidir. Kadınlarda sık sık meydana gelen hormon bozukluklarını gidermektedir. Adet döngüsündeki düzensizliklerin giderilmesi için etkilidir. Bununla birlikte adet öncesi görülen depresyon, kramp ve göğüs ağrısı problemlerinin hafiflemesi ve hatta zamanla tamamen ortadan kaldırılması için etkilidir. Adeta doğal bir ilaç görevi üstlenmektedir.
 • Hayıt suyu gebelik oluşumunun olasılığını artırma konusunda etkilidir. Ayrıca anne adayları tükettiği zaman hem sütün hem de sütün vitamin ve mineral değerlerinin artmasına yardımcı olur. Süt eksikliğinin giderilmesi konusunda etkilidir.
 • Kalp sağlığını koruma ve kalp problemlerini giderme konusunda faydalıdır. Ritim bozukluklarının engellenmesini sağlarken, sağlıklı kan akışı da meydana getirmektedir.
 • Yüksek ateş ve baş ağrısı problemlerinin hafifletilmesi ve giderilmesi için etkilidir. Migren ya da sinüzit nedeniyle başınız ağrıyorsa bu bitki suyundan yararlanabilirsiniz.
 • Depresyona karşı oldukça etkili olan hayıt tohumu insanın hafiflemesine ve sinirlerinin yatışmasına yardımcı olur. Bu depresyonu hem önleyici hem de giderici etki meydana getirir.
 • Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar sonucunda gelişen yüksek ateş problemlerini önlemektedir. Ayrıca bu hastalıkların tedavisinde de kullanılır.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunan hayıt suyu, düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ödem ve şişkinliklerin giderilmesine etki eder. Bu etkisi sayesinde aynı zamanda vücuttaki parazitlerin giderilmesini de sağlar.
 • Ter bezlerinin daha doğru ve dengeli çalışmasını sağlar. Böylece aşırı terlemeye bağlı olarak görülen sıvı kaybını önler.
 • Zehirli hayvan sokmasında panzehir olarak kullanılabilmektedir.
 • Cilt sağlığı için etkilidir. Özellikler yağlı cilde sahip olan kişilerde görülen siyah nokta ve sivilce problemlerinin giderilmesini sağlar. Anti-aging etkisi vardır.
 • Hazımsızlığı gideren bu doğal kür, sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasına destek olmaktadır. Sindirim fonksiyonlarını düzenler ve bağırsak florasını düzenler.

Hayıt suyunun kadınlara faydalarına baktığımızda rahim duvarının güçlenmesi ve düşük riskinin azalması şeklindedir. Ayrıca kadınlardaki gebe kalma hormonunu artırdığı de belirtilmektedir. Bunlara ek olarak menopoz dönemi için de faydaları bulunmaktadır. Bu dönemin daha rahat atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Hayıt Suyu Nasıl Kullanılır? Ne Zaman İçilir?

Evde basit bir şekilde hayıt suyu tarifi uygulamak için öncelikle yarım çorba kaşığı hayıt tohumunu hafif bir şekilde eziniz. 1.5 bardak kaynar suyun içerisine bu tohumları ekleyiniz. Sonrasında 5-10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Sonrasında süzünüz. Ilık hale geldiğinde içebilirsiniz. Hayıt suyu aç karnına mı içilir diye baktığımızda yemeklerden önce ya da 1-2 saat sonra tüketilebilir.

Hayıt Suyu ile Hamile Kalanlar Var mı?

Öncelikler belirtmek gerekir ki hayıt suyu hamile kalmayı destekleyici etkidedir. Gebelik için mutlaka uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Hayıt suyu hamile kalmak için nasıl kullanılır diye bakacak olursak aç karnına aynı şekilde içebilirsiniz. Gebelik gerçekleştiği zaman ise doktora danışarak devam etmelisiniz.

Hayıt Suyunun Zararları Var mı? Nerede Satılır?

Genel olarak hayıt suyu içenler herhangi bir yan etki ile karşılaşmadıklarını belirtmektedir. Fakat aşırı bir şekilde kullanılması mide bulantısı, adet kanamasında artış oluşturabilir. Ayrıca alerjik bünyelerde kızarıklık oluşturabilir. Sağlık açısından pek çok faydası bulunan bu doğal kürü dilerseniz gebe kalma sürecinde destekleyici olarak dilerseniz de sağlık problemlerine çözüm olacak şekilde tüketebilirsiniz. Evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi hazır olarak da alabilirsiniz. Hayıt suyu fiyatı çok yüksek değildir ve pek çok yerde satışı yapılmaktadır.

 • hayıt suyu
 • hayıt suyu nedir
 • hayıt suyunun faydaları
 • hayıt suyu hamile kalmak için
 • hayıt suyu gebelik
 • hayıt suyunun kadınlara faydaları
 • hayıt suyu nasıl kullanılır
 • hayıt suyu aç karnına mı içilir
 • hayıt suyu ile hamile kalanlar
 • hayıt suyu hamile kalmak için nasıl kullanılır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Rokanın Faydaları ve Zararları