Sağlık 22 Nisan 2021 - 11:41:40

Haşlanmış Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları ve Kullananlar

Haşlanmış Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları ve Kullananlar

Doğal antibiyotik etkisi gösteren haşlanmış sarımsak, sağlık için pek çok faydası bulunan bir besindir. Haşlanmış sarımsak kürü, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda içerisinde yer alan organosülfür sayesinde kanser ve kalp hastalıklarının önlenmesi şeklinde etkiler meydana getirmektedir.

Haşlanmış Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır?

Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan haşlanmış sarımsak kürü, aynı zamanda iltihap giderici etkiye sahiptir. Bu doğal kürü hazırlamak için kaynar suyun içerisine sarımsakların suyunun çıkması için soyarak atmanız yeterlidir. Bu şekilde sarımsaklar kaynar su ile haşlanmış olacaktır. Bir avuç kadar sarımsağın dış kabuğunu soyunuz. Sonrasında 1 su bardağı miktarındaki içme suyunu cezveye koyup kaynatınız. Ardından bu suyun içerisine sarımsakları ekleyiniz. Yaklaşık olarak 10 dakika içerisinde sarımsaklar haşlanarak suyunu salmış olacaktır. Bu şekilde elde ettiğiniz kürü süzerek tüketebilirsiniz. Bu tarif aynı zamanda limon ve zebcefil ile zenginleştirilebilmektedir.

Haşlanmış Sarımsak Kürünün Faydaları Nelerdir?

Antienflamatuar ve antibakteriyel etkisi bulunan haşlanmış sarımsak kürünün faydaları oldukça fazladır. Bunları şu şekilde maddelemek mümkündür:

 • İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde antioksidan etki meydana getirmektedir. Sarımsağın içerisinde yer alan fosfor, potasyum, kükürt, çinko, orta miktarda selenyum, A ve C vitaminleri ile az miktarda da kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B kompleks vitaminleri aynı zamanda elde edilen kürün içerisinde de bulunmaktadır.
 • Haşlanmış limon sarımsak kürü C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin düzenlenmesini sağlar. Bununla birlikte kolajen yapımını düzenler ve doku onarımı meydana getirir. Demir emilimi sağlar.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Özellikle pişirilip yendiği zaman antibiyotik etkisi sayesinde bu tarz hastalıkların daha kolay iyileşmesine katkı sağlar. Astım tedavisinde etkili olduğu belirtilmektedir.
 • Yapılan araştırmalara göre haşlanmış sarımsak tüketimi bağırsak, mide, prostat, meme kanseri, gırtlak, kanseri gibi hastalıkların önlenmesi konusunda etkili olabilmektedir.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesini ağlayan bu doğal kür, prebiyotik lif içermektedir. Böylece bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını artırır.
 • Kısırlığa karşı etkilidir.
 • Kolesterol seviyesini düzenleyerek, damarların tıkanmasını önler. Bu özelliği sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Vücutta biriken ağır metallerin atılmasına destek olur.
 • Hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur ve ömrünün uzamasına destek olur.

Saç sağlığının korunması, sivilcelerin giderilmesi, böcek ısırıklarının iyileştirilmesi, dış kulak iltihabının çözümü gibi pek çok amaç için kullanılan haşlanmış sarımsak kürü aynı zamanda zayıflama konusunda da yardımcı olabilmektedir.

Haşlanmış Sarımsak Kürü Kullananlar ve Yorumlar

Günümüzde tıp her ne kadar gelişmiş olsa da alternatif yöntemler önemini kaybetmemektedir. Haşlanmış sarımsak kürü kullananlar, bu besinin pek çok özelliğinden faydalanabilmektedir. Yorumlara bakıldığı zaman bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıklara karşı savunma sistemini geliştirmek için pek çok kişi tarafından tercih edildiğini görmekteyiz. Çiğ olarak tüketilen sarımsak toz halinde ya da haşlanmış kür şeklinde tüketilebilmektedir. Her nasıl tüketilirse tüketilsin etkileri oldukça fazladır.

 • haşlanmış sarımsak kürü
 • haşlanmış sarımsak kürü nasıl yapılır
 • haşlanmış sarımsak kürü faydaları
 • haşlanmış sarımsak kürü kullananlar
 • haşlanmış limon sarımsak kürü
Yorumlar
Mine koç Hayırlı günler haşlanmış sarımsak kürsünü ben sabahları bitkisel ilaç kullanıyorum ondan sonra yesem bi zararı olur mu? cevapla
yorum yaz
Ayak Kokusu Neden Kaynaklanır? Ayak Kokusunu Ne Giderir?