Yaşam 06 Eylül 2021 - 13:36:16

Mangal Nasıl Yakılır? Mangal Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mangal Nasıl Yakılır? Mangal Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte herkes mangalını alıp yeşil alanlara koşarken çok tecrübeli olmayan kişilerde mangal nasıl yakılır sorusu akıllara gelmektedir.

Mangal Nasıl Yakılır? Nasıl Yapılır?

Ailesi ya da arkadaşları ile birlikte pikniğe giden kişiler, eğer pikniğin muhteşem geçmesini istiyorlarsa mangallarını da yanında götürmelidir. Mangal, pikniklerin olmazsa olmaz etmenlerinden birisi olurken kullanımının da bilinmesi gerekmektedir. Mangal yakma işleminin yapılması için kişilerin mangal kömürlerini almış olması gerekirken bunun yanında tutuşturmak adına belirli malzemelerin de tercih edilmesi gerekmektedir. Çıra ve kozalak kullanımı en doğru hamle olurken bu malzemelerin belirli oranda tutuşmasının ardından mangal kömürleri teker teker ateşin üzerine bırakılmaya başlanır. Kömürlerin de tutuşmasının ardından daha yüksek miktarda kömür atılarak mangal yakılmış olur.

Mangal Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İyi bir şekilde mangal yakmanın püf noktalarının ilki kaliteli malzeme kullanılmaktadır. İlk etapta mangalın son derece doğru seçilmesi gerekir. Gereğinden büyük ya da gereğinden küçük mangal kullanımı işlemi daha zor bir hale getirecektir. Bunun yanı sıra mangal kömürünün kalitesi de çok büyük önem taşımaktadır. Eğer kişiler kaliteli bir mangal kömürü alırlarsa kömürler hem daha kolay tutuşacak hem de daha uzun süre canlı kalacaktır. Ayrıca kişilerin rüzgarı ve mangalın konumunu da iyi bir şekilde ayarlaması gerekir. Aksi halde hem rüzgar alamadığından mangal yanmayabilir hem de dumanının tamamı piknik masasının üzerine doğru gidebilir.

Mangalı Tutuşturma Aşaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Mangalın ilk tutuşturulma aşaması çok büyük önem taşımaktadır. Eğer bu dönem, kusursuz bir şekilde gerçekleştirilirse sonraki aşamalar çok daha rahat geçecektir. İlk olarak tutuşturmak adına çıra ya da kozalak toplanması gerekmektedir. Bu malzemelerin tutuşturulmasında gazete kağıdı kullanılabilmektedir ancak gazete kağıdı etrafa dağılacak ve kısa süreli bir ateş ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple de son dönemde özel jeller kullanılmaktadır. Fiyat olarak son derece uygun düzeyde olan tutuşturucu jeller kozalar ve çıraların üzerine dökülerek bu malzemeler yakılmalıdır. Belirli bir süre rüzgara maruz kaldıklarında hızlı bir şekilde yanmaya başlayan malzemelerin üzerine kömürler bırakılırsa mangal tutuşturulmuş olur.

Mangal Mömürü Nasıl Seçilmelidir?

Genel olarak mangal yapmaya karar veren kişiler, mangal kömürlerini de marketlerden ya da et aldıkları şarküterilerden almaktadır. Mangal kömürlerinin gelişi güzel bir şekilde alınması çok doğru bir tercih olmayacaktır. Mangal kömürünün kalitesi direkt olarak mangalın kalitesini de etkileyecektir. Bu aşamada yakınlarda kömür üreticileri varsa direkt olarak bu yerlerden mangal kömürü alınabilmektedir. Eğer bu seçenek bulunmuyorsa kişilerin büyük ebatlarda mangal kömürü içeren ve toz miktarı az olan mangal kömürü markalarına yönelmesi gerekmektedir. Mangal nasıl yakılır sorusunun cevabını bilen kişiler, pikniklerinin son derece keyifli bir hale gelmesini sağlarken muhteşem bir şekilde beslenebileceklerdir.

  • mangal
  • mangal nasıl yapılır
  • mangal nasıl yakılır
Yorumlar
Ferda Yıldız Mangal kömürü ve fiyatları bu sene biraz artış göstermiş gibi geldi bana. Her sene yaz aylarında mangal keyfi yapmak hemen hemen herkese zevkli gelir. Bunların farklı çeşitleri de var. Farklı birtakım modelleri var. cevapla
yorum yaz
1 Ayda 10 Kilo Nasıl Verilir?