Güneş çarpmasına ne iyi gelir? Belirtileri nelerdir?
Sağlık

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir?

06 Eylül 2018 - 09:45:47

Güneşin altında çok fazla kalınmasının ardından vücut ısısını düzenleyen mekanizmada sorunların ortaya çıkması durumuna güneş çarpması denir.

Güneş Çarpması Nedir, Ne Demek?

Güneş ışınları öğlen saatlerinde dik bir açıyla yeryüzüne düşmeye başlar. Bu durumda etkileri çok daha yüksek seviyede olacaktır. Eğer insanlar bu süre boyunca dışarıda korunmasız bir şekilde kalırlarsa güneş ışınları vücut ısılarını kontrol eden mekanizmaya zarar verir. İnsanların bu sorun ile karşı karşıya kalması da güneş çarpması olarak isimlendirilmektedir. Çocuklarda çok daha sık görülen bir rahatsızlıktır ancak tüm yaş gruplarını tehdit edebilir. Özellikle rüzgarsız bir gün söz konusu ise güneş çarpmasının oluşma riski de ciddi biçimde artış göstermektedir. İnsanların yeteri kadar sıvı kaybedememesi vücut ısısını dengelemede sorunlara yol açarken bu rahatsızlık ortaya çıkar.

Güneş Çarpmasının Nedenleri Nelerdir?

Güneş çarpmasının ortaya çıkmasındaki en büyük sebepler çok yüksek sıcaklıklara uzun süre maruz kalmaktadır. Ülkemizin güney ve batı kıyıları tropikal iklimlere sahipken yaz aylarında sıcaklıklar çok yüksek düzeylere çıkabilmektedir. Eğer insanlar bu bölgelerde öğle saatlerinde dışarıda çok fazla kalırlarsa güneş çarpması sorununu yaşayabilirler. Bu bölgelerde çalışan kişiler, gündüz saatlerinde de dışarıda kalmak zorunda olurlarsa çok ciddi bir risk altında kalacaklardır. Bu sebeple de engellemek adına adımların atılması çok büyük önem taşır. Bunlara ek olarak terleme de kişilerin vücut ısısını etkileyen etmenlerden birisidir. Eğer belirli bir sebepten dolayı terleme engellenirse bu durumda da güneş çarpması durumu söz konusu olabilmektedir.

Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Güneş çarpması olan kişilerdeki ilk belirti yüksek düzeydeki ateştir. Bunun yanı sıra cildin kuruması, terlemenin olmaması ve buna ek olarak ağrılı bir cilt yapısı ortaya çıkmaktadır. İlk aşamada müdahale edilmezse insanlarda baş ağrısı başlar ve ağrıyı bulantı takip eder. Kusma ve baş dönmesi ile birlikte belirtiler ilerlemeye ve büyümeye başlamaktadır. Sonrasında kaslarda kramplar oluşmaya başlar ve ileri yaşlardaki kişilerde çarpıntı belirtisi ortaya çıkmaktadır. Birçok kişide uykuya eğilim gözlemlenmektedir. Herhangi bir müdahale olmamasının yanında güneş ışınlarına maruz kalınmaya devam edilirse insanlar komaya dahi girebilmektedir.

Güneş Çarpmasına Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığın tedavisinde evde uygulanabilecek olan yöntemler oldukça etkili olmaktadır. İlk olarak kişilerin soğuk bir duş alması son derece etkili olur. Bu şekilde vücut ısısı daha mantıklı düzeylere çekilebilmektedir. Bunun yanında alınan besinler de rahatsızlığın belirtilerinin engellenmesinde etkili olabilir. 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 bardak su, biraz tuz ve kimyon kullanımı ile hazırlanan karışın insanların kendilerini çok daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra soğan suyunun da hatalığa olumlu etkileri olacaktır. Çocuklarda ve yaşlılarda sıklıkla görülebilen güneş çarpması sorunlarında kısa süre içerisinde müdahale edilmesi ve vücut ısısının dengelenmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Özlem Denk 06 Eylül 2018 - 09:55:47 Güneş çarpması sonucu ishal gibi problemlerin ortaya çıkması zaten kaçınılmaz oluyor. Daha önce birkaç kere başıma geldi ve serum takılmıştı. Güneş ışınlarının dik olduğu vakitlerde dışarıda olmak zorundaysanız mutlaka bir şapka takın derim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: