Sağlık 06 Eylül 2021 - 05:55:32

Ebola Virüsü Nedir, Ne Demek? Ebola Virüsü Hakkında Bilgi

Ebola Virüsü Nedir, Ne Demek? Ebola Virüsü Hakkında Bilgi

Avrupa ve ABD'de ortaya çıkan ebola virüsü, hızlı bir şekilde yayılarak tüm dünyayı tehdit ederken kanamalı ateşe sebep olan virüs türlerinden birisidir.

Ebola Virüsü Nedir, Ne Demek?

Ebola virüsü, tıp alanında kısaca EVH olarak isimlendirilmektedir. Bu virüs, insanlarda aniden çıkan viral kanamalı ateşlere sebep olmaktadır. Hastalar, bir anda yüksek bir ateş ile karşı karşıya kalırken bunu kanamalar takip etmeye başlamaktadır. Oldukça ağır ilerleyen bir virüs olmasına rağmen son derece ölümcüldür. Özellikle belirli bir ülkede ya da kıtada salgın hastalık olarak görülmeye başlarsa bu durumda ölüm oranı %90 seviyelerine kadar ulaşabilmektedir. Bu hastalık ilk defa 1976 senesinde Ebola Nehri'nin yakınlarında teşhis edilmiş ve bu sebeple de virüse bu nehrin adı verilmiştir.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bu virüsün insan vücuduna nasıl bulaştığı konusunda tam olarak bir veri bulunmamaktadır. Ancak yapılan araştırmalar ve deneyler, bu virüsün hayvanlardan insanlara bulaştığını gözler önüne sermektedir. Afrika kıtasında bulunan goril, yarasa, maymun ve şempanze ölülerinde yapılan araştırmalarda une rastlanmıştır. Bu virüs, hayvan vücudundan insanlara çok kolay bir şekilde geçebilir. Hayvanların vücutlarında oluşan çatlaklardan ya da vücut salgılarından rahatlıkla insanlara bulaşmaktadır. İnsanlar arasında ise bulaşma ihtimali daha yüksektir. İnsanların vücut salgıları, kanı ya da organları ile yakın bir temas halinde olmak ebola virüsünün bulaşmasını sağlayabilir.

Ebola Virüsü Tanısı Nasıl Konur?

İnsanlarda yüksek ateş ve kanamanın başlaması durumunda hemen belirli testler uygulanmaya başlar. Bu testlerde EVH virüsünün teşhis edilmesinden çok diğer hastalıklara sahip olunup olunmadığı incelenmektedir. İnsanlarda uygulanan testler ile birlikte insanların tifo, sıtma, kolera, şigelloz ya da hepatit gibi bu belirtileri ortaya çıkaran hastalıkların olup olmadığı kontrol edilir. Eğer bu hastalıkların hiçbiri bulunmuyorsa insanlar ebola virüsü tehdidi içerisinde sayılmaktadır. Bunun sonrasında insanların kanına belirli antikorlar salınarak bu virüsün varlığı kontrol edilmektedir. Eğer kandaki belirli değerlerde artış meydana gelirse bu durum kandaki EVH varlığını işaret etmektedir.

Ebola Virüsü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ebola virüsünün bulaştığı insanlar için özgün bir tedavi yöntemi hala bulunamamıştır. Ancak bu konuda belirli çalışmalardan son derece iyi verim alınmıştır. Bu virüsün vücudunda görülmesi sonrasında insanla karantina altına alınmaktadır. Bunun hemen ardından düzenli olarak ilaç tedavisi uygulanmaya başlar. Virüsün vücuda olan etkilerinin ortadan kaldırılmasında kullanılan ilaçlar 48 saat içerisinde etki etmeye başlayacaktır. Bu sebeple de erken teşhis çok büyük önem taşır. İlaç tedavisine başlanan kişilerin büyük bir kısmında iyileşmeler gözlemlenirken ilaç kullanımına rağmen hayatını kaybeden hastalar da bulunmaktadır. Bu sebeple de her ihtimalin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Tüm dünyayı tehdit etmeye başlayan ebola virüsü, ülkemizde de bir paniğe sebep olurken tedavisinde atılan adımlar ile birlikte belirli oranda sorun ortadan kaldırılmıştır.

  • ebola virüsü
  • ebola virüsü nedir
  • ebola virüsü nasıl bulaşır
Yorumlar
Dilara Seçkin Ebola virüsü hastalığı nasıl ortaya çıkıyor tam bilmiyorum ama bulaşıcı olup olmaması beni endişelendiriyor. Bu hastalıktan korunmak için nasıl bir yöntem uygulanması gerekiyor? Belirtilerinin yaşanması durumunda hemen tedaviye mi başlanması gerekiyor? cevapla
yorum yaz
En Sağlıklı Diyet Hangisidir? En İyi Diyet Listesi Nedir?