Dil kanseri nedir? Öldürür mü? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi
Sağlık

Dil Kanseri Nedir? Öldürür mü? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

06 Eylül 2018 - 02:03:11

İnsanlar tarafından çık fazla bilinmiyor olsa da oral kanser ya da dil kanseri en yaygın görülen kanser türlerinden birisidir.

Dil Kanseri Nedir? Öldürür mü?

Kanser, yaşadığımız dönemin en önemli rahatsızlıklarının başında gelirken müdahale edilemediği takdirde birçok insanın yaşamını kaybetmesine sebep oluyor. Vücudun birçok farklı bölgesinde ortaya çıkabilen kanserler, genel olarak bulundukları bölgeye göre isimlendirilirken dil kanseri de bu tarz kanserlerden birisi olarak gösteriliyor. Dil kanseri, vücut için zararlı olan kötü huylu tümörlerin dilde gelişmesi durumuna verilen isimdir. Bu durumda hemen ortaya çıkan kitlenin incelenmeye başlaması ve sonrasında yazılan raporlara göre hareket edilerek müdahaleye başlanması gerekmektedir. Aksi halde ölümcül sonuçlar rahatlıkla ortaya çıkar.

Dil Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Bu kanser türünde insanların genetik yatkınlıkları oldukça önemlidir. Eğer aile geçmişinde dil kanseri teşhisi konmuş bir kişi varsa, sonradan gelen insanların da bu hastalığa yakalanma riskleri daha yüksek seviyededir. Bunun dışında günlük yaşantıdaki şartlar da insanların dil kanseri olmasına sebep olabilmektedir. Bu etmenlerin başında sigara kullanımı gelir. Sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddelerin dile nüfus etmesi ile birlikte burada tümör oluşumu başlamaktadır. Benzer bir durum yüksek seviyede alkol kullanımı ile de ortaya çıkmaktadır. Son olarak çok ağır diyetlerin düzenli olarak uygulanmaya başlaması ile birlikte bağışıklık sistemi yavaşlar ve virüsler direkt olarak dil gibi açıkta bulunan organlara nüfus edebilir. Bu da bir risk faktörü oluşturmaktadır.

Dil Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtilerinin ilk sırasında dil ülseri olarak isimlendirilen rahatsızlık gelmektedir. Dil ülseri olarak isimlendirilen rahatsızlık, son derece ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur. Buna ek olarak yemekleri çiğnerken ya da yutarken çok yüksek seviyede ağrıların ortaya çıkması da belirtiler arasında yer almaktadır. Ancak bu belirti bazı durumlarda basit bir boğaz enfeksiyonunun belirtisi de olabileceğinden tek başına yeterli görülmez. Dilde lekelenmelerin başlaması, dil kanserinin belirli bir seviyeye geldiğini işaret ederken bu lekelenmeleri şiddetli bir ağız kokusu takip etmektedir. Son aşamada ise dilde sürekli olarak kanamalar ortaya çıkmaktadır.

Dil Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanlarda dil kanseri teşhisinin ortaya çıkmasının ardından tedavi seçenekleri değerlendirilmeye başlanmaktadır. İlk olarak kemoterapi seçeneği masaya yatırılır. Özellikle erken teşhis durumu söz konusu ise insanlar ilaç tedavisi ile hastalığı yenebilirler. Bunun yanı sıra radyoterapi ile birlikte kanserli hücrelere müdahale de edilebilmektedir. Bunların yanında standart cerrahi müdahalenin uygulanması ile birlikte dilde yer alan tümör alınarak vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Tüm seçeneklerde amaç tümörlerin tamamen ortadan kaldırılması olurken cerrahlar ve hastanın kendisi bu tedaviler arasından seçimi beraber yapmaktadır. İnsanlarda daha sık görülmeye başlayan dil kanseri konusunda hemen kontrollerin yaptırılması ve gerekirse tedaviye başlanması gerekmektedir.

Yorumlar
Gizem Çakıl 06 Eylül 2018 - 02:13:11 Dil kanseri tedavisi için ameliyat mı gerekiyor? Bu hastalığı daha önce çok duymamıştım. Bir yakınımın başına geldiği için biliyorum. Nedenleri hakkında çok fazla bilgim yok ama teşhisi konulduktan sonra hemen tedaviye başlanıyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: