Sağlık 05 Eylül 2021 - 19:12:46

Atardamar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Atardamar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Kollarda ve bacaklarda kanın taşınması ile görevli olan atardamarlarda kanın normal debide akmaması durumu, atardamar tıkanıklığı olarak isimlendirilmektedir.

Atardamar Tıkanıklığı Nedir, Ne Demek?

İnsan vücudunda kanın tüm organlara taşınmasında damarlar çok büyük bir rol oynar. Özellikle toplardamar ve atardamar olarak isimlendirilen ana damarlar direkt olarak kalbe bağlanırken insan sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. Atardamar tıkanıklığı probleminde atardamarın normalin dışında bir yapıya bürünmesi söz konusu olmaktadır. Bazen damarın kireçlenmesi, bazen sertleşmesi, bazen de damarın daralmaya başlaması tıp alanında atardamar tıkanıklığı olarak isimlendirilmektedir. Son derece sinsi ve yavaş ilerleyen hastalıklardan birisi olan bu tıkanıklık çok geç fark edilirse kişiler bacaklarını ya da kollarını dahi kaybedebilmektedir.

Atardamar Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Atardamar tıkanıklığının belirtileri, ortaya çıktığı bölgeye göre farklılık göstermektedir. Araştırmalara göre erkeklerde daha sık görülen bu hastalığın en sevdiği bölge bacaklardır. Bu sebeple de belirtilerin büyük bir kısmı bacaklarda kendisini göstermektedir. Standart yürüme temposunda insanların bacakları belirli oranda kana ihtiyaç duyuyor. Ancak tıkanıklık olması durumunda bu kanın bacaklara aktarılamaması sonucunda ciddi ağrılar başlıyor ve insanlar yürümeye devam edemeyecek hale geliyorlar. Bu ağrılar kişilerin dinlenmesi ile geçebiliyor olsa da hastalık ilerledikçe daha kısa mesafelerde kendisini göstermeye başlıyor. Ayakların aniden soğuması, ısınamaması ya da bacaklardaki kılların dökülmesi tipik bir atardamar tıkanıklığının belirtileri arasında yer alıyor.

Atardamar Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

İnsanlarda damar tıkanıklığına sebep olan durumların başında şeker hastalığı ve kolesterol geliyor. Eğer insanların bu rahatsızlıkları varsa ve kanlarındaki şeker ve yağ oranları yüksekse bu durumda tıkanmalar çok daha kısa süre içerisinde gerçekleşebiliyor. Bunun yanı sıra sigara kullanımı da insanlarda damar tıkanıklığının başlıca sebepleri arasında yer alıyor. İnsanların sigara tüketimi ile birlikte zararlı maddeler damarlarda birikirken bu durum tıkanmaları tetikliyor. Fazla kiloların bulunması da insanlarda damar tıkanıklığına sebep olan etmenlerden birisi olarak gösterilebiliyor. Buna ek olarak yeteri kadar egzersiz yapılmıyorsa insanlar atardamar tıkanıklığı durumu ile karşı karşıya kalırken en kısa sürede tedavisine başlanmak zorunda oluyor.

Atardamar Tıkanıklığı Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Atardamar tıkanıklığının tedavi edilmesinde ilk olarak hastalığa neden olan etmenlerin hayatın içerisinde atılması gerekiyor. Bu etmenler bir kenara bırakıldığı takdirde tedaviye başlanıp sonuç alınması da mümkün oluyor. Olumsuz etmenleri ortadan kaldıran kişiler ilaç tedavisine başlarken bu sayede damarlardaki tıkanıkların ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Ancak istenen verim alınamaması durumunda kişilere cerrahi müdahale önerisi sunuluyor. Damar tıkanıklığının açılması için gerçekleştirilen ameliyatlar "Bypass" adıyla gerçekleştirilirken kişilerin damarlarının içerisinde yer alan tıkanıklıklar, damarlardaki daralmalar ya da sertleşmeler bu yöntem ile ortadan kaldırılabiliyor. Sonuçlarının çok ciddi olması sebebiyle insanların belirli sürelerde damar tıkanıklıklarını kontrol ettirmesi ve gerekirse müdahalelerin yapılması gerekiyor.

  • atardamar tıkanıklığı
  • atardamar tıkanıklığı nedir
  • atardamar tıkanıklığının belirtileri
Yorumlar
Nedim Bilgin Atardamar tıkanıklığı için bitkisel çözümler araştırdım ama hangisi daha iyi gelir bilemedim. Sanırım ameliyatının olmam gerekecek. Boynumda belirtileri vardır doktora gittiğimde ameliyat dedi. Tedavisi için farklı yollar var mı araştırdım ama sanırım benimki baya ciddi. cevapla
yorum yaz
Tarçınlı Su Zayıflatır mı? Neye İyi Gelir? Kaynatmadan İçilir mi?