Saç döneği neden olur? Ne zaman olur? Nasıl geçer?
Yaşam

Saç Döneği Neden Olur? Ne Zaman Olur? Nasıl Geçer?

24 Nisan 2018 - 01:10:27

Saç gülü olarak da adlandırılan saç döneği, daha çok erkeklerin kafa bölgesinde oluşan bir durumdur.

Saç Döneği Neden Olur? Nasıl Ortaya Çıkar?

Saç gülü doğuştan gelen bir durumdur. Sonradan oluşan ya da ortaya çıkan bir olgu değildir. Saç döneği kafanın birçok yerinde oluşabilmektedir. Çocuk henüz anne karnındayken saç köklerinin ters dönmesi ya da saç köklerinde meydana gelen herhangi bir problem bunun oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum asıl olarak genetiktir. Ailede birinde saç gülü varsa çocukta da oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle saç gülünün sonradan oluşma nedeni diye bir durum söz konusu değildir. Eğer bir kişinin saç döneği varsa bu henüz anne karnında oluşmuş birşeydir.

Saç Döneği Nasıl Geçer? Nasıl Yok Edilir?

Saç döneği olan birçok kişi bu durumdan kurtulmak için saçlarını kazıtmaktadırlar. Fakat bu durum kesin bir çözüm olarak kabul görmemektedir. Saç uzamaya başladığında saç gülü tekrardan ortaya çıkmaktadır. Saç gülü hem erkek çocuklarında hem de kız çocuklarında meydana gelebilmektedir. Fakat kıza çocuklarının saçları genel olarak uzun olduğunda bu durum çok fazla ortaya çıkmamaktadır. Erkek çocuklarında saçlar kısa olduğunda daha belirgin olmaktadır. Çocuk 2-3 yaşında geldiği zaman eğer saç gülü çok derin bir şekilde değilse zamanla kendiliğinden gidebilir. Bu durum genellikle kafatasının ön bölgesinde bulunur. Genel olarak saçlar kazıtılarak engellenmeye çalışılsa da bazı kişiler saçlarını uzatarak bu bölgenin kapatılmasına yardımcı olmaktadır. Tamamen genetik yapıyla alakalı olduğu için engellenmesi çok fazla mümkün değildir. Çünkü çocuk henüz anne karnındayken bu durum meydana gelmektedir.

Saç Döneği Ne Zaman Oluşur? Nasıl Oluşur?

Genel olarak kafatasının ön kısmında görülen bu durum hem kız hem de erkek çocuklarında henüz anne karnındayken oluşan bir durumdur. Büyük olasılıkla genetik olan bu durum daha çok erkek çocuklarında meydana gelmektedir. Kendiliğinde geçebildiği gibi tamamen kalıcı da olabilmektedir. Saçlar uzadığı zaman genel olarak bu durum ortadan kalkmaktadır. Bunun yanı sıra saç kazıtma gibi yöntemler aksine bu durumu kökünden çözmek için yeterli değildir. Fakat birtakım operasyonlar ile bu durum çözüme kavuşturulabilmektedir.

Saç Gülüne Çözüm Yöntemleri Nelerdir? Kesin Çözümü Var mı?

Saç döneri olarak da bilinen bu durum için birtakım çözüm önerileri bulunmaktadır. Bunlardan birincisi saç gülü olan bölge için saç ekimi yapılmasıdır. Bu uygulama sonrasında saç gülünün görünümü kapanabilmektedir. Başka bir yöntem ise uzmanlar tarafından yapılan ufak çaplı operasyonlardır. Eğer saç döneği henüz oluşmamışsa ve sadece belirti halindeyse saç tersine doğru alıştırmak bu durumun geçmesi için bir çözüm olabilmektedir. Günümüzde birçok insan bulunan bu durum aslında çok sorun yaratmamaktadır. Görüntü olarak rahatsız olan kişiler bahsetmiş olduğumuz çözüm önerileri ile bu durumu ortadan kaldırabilirler.

Yorumlar
Fatma Yöntem 24 Nisan 2018 - 09:56:01 Oğlum ilk doğduğunda kafasında saç döneri vardı. Zamanla bu geçti şuan yok diyebilirim. Bende de varmış ilk doğduğumda büyük ihtimal o yüzden oldu onda da:) çok büyütülecek birşey değil saç uzadığı zaman genelde kayboluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: