Ihlamur çayı nasıl hazırlanır? Kaynatılırmı? Faydaları nelerdir?
Sağlık

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır? Kaynatılırmı? Faydaları Nelerdir?

27 Kasım 2017 - 16:26:42

Ihlamur çayı sağlığa çeşitli faydaları bulunan kaynatılması, hazırlanışı kolay olan bir bitki çayıdır.

aronya çayı

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Türkiye'de revaçta olan siyah çay oldukça fazla tüketilmektedir. Fakat insanlar siyah çay içmek yerine ıhlamur gibi bitkileri tüketerek sağlıklı bir şekilde beslenmeyi tercih edebilirler. Bu sayede stres ve sinirden kurtulmak kolay bir hale gelir. Birçok kişi ıhlamur çayı kaynatılırmı nasıl yapılır sorusunu araştırmaktadir. Bu bitki çayının hazırlanması çok kolaydır. Öncelikle suyu kaynatın. Kaynamış olan suyun için 1 çay kaşığı kadar ıhlamur ekleyin ve on dakika demlenmeye bırakın. Demlenen çayı süzerek servis edebilirsiniz. Ayrıca 1 çağ kaşığı ıhlamur ölçüsü bir bardak için geçerlidir.

Ihlamur Çayı Ne İşe Yarar?

Ihlamur çeşitli kültürlerde kış aylarında ateşi düşürmek ve grip rahatsızlığı için tercih edilir. Birçok hastalığın kurtarıcısı olan ıhlamur ülkemizde de sıkça kullanılır. Ihlamur çayı öksürüğe iyi gelir mi sorusu araştırıldığında bu bitki çayının boğaz ağrısı ve öksürük için çözüm yarattığı aynı zamanda buharının da burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olduğu görülmektedir. Soğuk algınlığı gibi hastalıklarınaynı zamanda sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Gerginlik ve stresi azaltan çayın uyku sürecine faydası olduğu belirtilmektedir. Uyku problemi çeken, hayatın stresinden yorulmuş, sinirli olan birçok kişi bu bitki çayını içebilir. Doğal içerikli bir çay olduğundan kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon hastalığı olan kişiler bu çaydan tüketebilmektedirler. Limonun C vitamin oranı oldukça yüksek olduğu için bu bitki çayıyla beraber içildiği zaman bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Ihlamur Nasıl Yetişir? Nasıl Toplanır?

Ihlamur Avrupa'da yüzyıllardan bu yana birçok hastalığın tedavisinde doğal bir tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Tilia ismindeki ıhlamur ağacından ıhlamur elde edilmektedir. Oldukça hızlı büyüyen ıhlamur ağacı on beş ila yirmi beş metreye kadar uzayabilmektedir. Ihlamurun sarı ve beyaz renkli olan çiçekleri birçok hastalık sürecinde kullanılır. Bu çiçekler bahar mevsiminde açmakta, toplanmakta ve kurutulmaktadır. Çiçeklerin büyüme ölçüsü beş ila on santim uzunluğundadır. Ihlamur ağacının kabuğu yumuşak ve gri renktedir.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kışın yaşanan hastalıklar için terlemeyi sağlamaktadır.
  • Grip, nezle gibi hastalıklarda yükselen ateşi düşürmek ile görevlidir.
  • Öksürüğü azaltır ve düzenli kullanıldığı taktirde tamamen ortadan kaldırır.
  • Ihlamur çayının grip ve nezle hastalığının geçme sürecini hızlandırma özelliği vardır.
Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir?

Kaygı, stres ve sinirleri yatıştırma, azaltma özelliği bulunmaktadır. İshali tedavi eder. Boğaz ağrılarını yok etmektedir. Sindirim sisteminin sağlıklı ve dengeli çalışmasına destek olmaktadır. Ayrıca hazımsızlık sorumları için tüketilir. Bu bitki çayının faydaları arasında damar sertliğini çözme özelliği de bulunmaktadır. Kaşıntılı olan deri hastalıkları ve cilt kremleri için kullanılan ıhlamur çiçeği belirtilerin hafifletilmesinde etkili bir bitkidir. Bazı kozmetik firmaları selülit kremlerinde ıhlamuru sıkça kullanmaktadırlar. Ihlamur çayı idrar söktürücü olduğu gibi safra kesesi ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu çayın faydaları ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve bu araştırmalar sonucunda ıhlamurun kas kasılmalarını azalttığı ifade edilmiştir.

aronya çayı

Yorumlar
nagihan Küçük 27 Kasım 2017 - 16:39:47 Ihlamur çayı bebeklere verilir mi? Çocuğum 1 yaşında ve çok öksürüyor. İlaç kullanmasını istemiyorum. Bu tarz bitkisel yöntemlerin bir zararı olur mu? Öksürüğe iyi gelir mi ne kadar içmek gerekiyor? Soğuk algınlığı için işe yarar mı?cevapla
Safiye Saruhan 27 Eylül 2018 - 10:28:45 Ihlamur çayı kalorisi düşük ve tarifi çok kolay. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı için limon ve bal ile içmek çok faydalı oluyor. İçerisinde birazda zencefil koyarsanız bağışıklığa çok iyi gelir. Kısa sürede toparlar. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı