Sağlık 26 Kasım 2021 - 15:27:08

Sigarayı Bırakma Yolları

Sigarayı Bırakma Yolları

Sigarayı bırakmanın yolları günümüzde oldukça çeşitli hale gelmiştir. Bu yöntemlerle sigaradan kurtulabilir ve daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

Sigara Nelere Yol Açar?

Sigara içerisinde zararlı maddeler bulundurmasına ve sağlığı tehdit etmesine rağmen birçok kişi tarafından yoğun olarak tüketilmektedir. Her yıl binlerce insanın ölümüne neden olan bu zararı maddenin kullanımı her geçen gün artmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya üzerinde akciğer kanserinden ölen kişilerin birçoğunun bu hastalığa yakalanma nedeni sigara kullanımıdır.

Sigara Bağımlılık Yapar mı?

Sigaranın içerisinde bulunan nikotin hem fiziksel hem de psikolojik olarak bağımlılık yapıcı bir özelliğe sahiptir. Asıl olarak sigara içmeyi tetikleyen ve başlamaya neden de olan da bu maddedir. Bazı kişiler nikotini düşük sigaraları tercih etmektedir. Bu kesinlikle doğru bir davranış değildir. Çünkü vücut her zaman alıştığı nikotinden daha fazlasını arzulayacaktır. Bu da bağımlılığınızı arttırarak sigarayı bırakmanızı zorlaştıracaktır. Yıllardır bu alışkanlıktan kurtulmak istemiş fakat başarısız olmuş olabilirsiniz. Ama hiçbir zaman bu son denemeniz olmasın. Sigarayı bırakma yolları sizlere yardımcı olacaktır.

Sigara Nasıl Bırakılır? Sigaradan Nasıl Kurtuluruz?

Sigarayı bırakma yolları arasında öncelikli amacınız inanmaktır. Kendinizi buna alıştırın ve sigarayı bırakmak istediğinizi öncelikle kendinize kabul ettirin. Bu aşamada daha önce sigara içen ve bırakan kişilerde yardım alabilirsiniz. Bu kişilerin deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Yakın çevrenizden destek alın ve en önemlisi bir uzmana danışınız. Sigaranın zararlarını maddeler haline yazmanız ve nelere yol açacağını bilmeniz bırakma konusunda size yardımcı olabilir. Gün içerisinde yoğun olarak sigara tüketmiş olduğunuz saatlerde farklı uğraşlar edinmeyi deneyiniz. Bu sayede başka işlerle uğraşarak sigaradan uzaklaşabilirsiniz. Sigaranın zararları konusunda ne kadar bilinçli olursanız bırakmanız o kadar kolay olur.

Sigara Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

  • Günümüzde sigara bırakma yolları ve yöntemleri oldukça fazladır. Sizle için sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak yöntemleri şu şekilde sıraladık:
  • Meditasyon yapmak sigara bırakma konusunda son zamanlarda oldukça işe yarayan bir rahatlama yöntemidir. Sigara içme alışkanlığını sona erdirme ve farkındalık yaratma konusunda oldukça başarılı bir öneri olmuştur.
  • Yapılan araştırmalara göre sigarayı bırakmak isteyenlerin birçoğunun bu sürece pazartesi günü başlamaktadır. Bu zararlı maddeden kurtulmak için hafta başı bırakma kararı almanız sizler için etkili bir yöntem olabilir. Birçok kişinin sigara bırakmak için pazartesi günleri internet üzerinden araştırma yaptığı saptanmıştır.
  • Düzenli olarak egzersiz yapmak sigara bırakma konusunda sizlere yardımcı olabilmektedir. Spor yaptığınızda vücudunuzda serotonin ve dopamin salgılarının arttığı gözlemlenmektedir. Bu salgılar nikotin isteğini azaltıcı etkilere sahiptirler. Spor yaparak hem vaktinizi değerlendirebilir hem de sigara alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmanın Yolları Nelerdir?

Sigara kokusunu beyninizde kötü kokularla eşleştirmeniz sigarayı daha az çekici hale getirebilir. Yapılan birtakım araştırmalar göre beyinde davranışsal değişim olarak adlandırılan eğilim bir maddeyi kötü koku ile bağdaştırdığınızda direkt olarak bu maddeden tiksinmenize etki etmektedir. Bu durum uyku sırasında da etkili olabilmektedir. Eskiden sigaranın bağımlısı olan ve hatta tiryaki olarak adlandırılan kişileri izleyin ve deneyimlerinden faydalanın. Bu tarz kişilerin tavsiyeleri sigara bırakma konusunda oldukça etkili olmaktadır. Sigara içen kişilerin birçoğu bunu stresten kurtulmak için yaptığını belirtmektedir. Yoga tarzı rahatlama yöntemleri ile stresinizi atarak sigaradan uzaklaşabilirsiniz. Bu yöntemler ile stresten uzaklaşmış olursunuz ve böylece sigaraya olan eğiliminiz azalmaya başlar. Sigarayı bırakmak için sizleri cesaretlendiren kişilerle konuşun ve bu insanlarla iletişim halinde olarak destek almayı unutmayınız. Ayrıca bu tarz kişiyi cesaretlendiren ve mesaj atan programlar da bulunmaktadır. Bu tarz şeylerden yararlanarak bırakanlar, diğer kişilere göre daha başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalıyız?

Bu süreçte mutlaka doğal beslenmeye dikkat ediniz. Sebzeler ve meyveler bu süreçte sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Bu tarz atıştırmalar sigara içen kişileri tütünsüz bir hayata alıştırma konusunda yardımcı olmaktadır. Ağırlık çalışmak ve ağırlık kaldırmak sigara bırakma başarısını yaklaşık olarak 2 kat arttırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu eylem oldukça etkili sonuçlar sağlamaktadır. Ağırlık çalışarak daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Sigara bırakmak için geliştirilen terapilerden yararlanmanız sizler için faydalı olacaktır. Bu terapiler vücudunuza farklı yollardan nikotin salgılayarak ihtiyacı karşılamaktadır. Böylece sigara bırakma konusunda daha başarılı hale gelebilirsiniz. Çeşitli sakızlar ve nikotin bantları bu terapi yöntemlerine örnek olarak gösterilebilir. Yakınlarınızı ve çevrenizdeki insanların sağlığını düşünün. Yapılan araştırmalara göre sigara sadece size değil çevrenize de zarar veriyor. Sigara kullanarak yakın çevrenizin de kanser olma ve farklı hastalıklara yakalanma riskini arttırmış oluyorsunuz. Bu sigarayı bırakma konusunda etkili bir düşünde olmaktadır.

Sigarayı Bırakmanın En Kolay Yolu Nedir?

Çeşitli danışma hatları sigara bırakma konusunda sizlere destek olmaktadır. Grup ya da bireysel olarak bu tarz hizmetlerden yararlanarak sigara bırakma şansınızı arttırabilirsiniz. Sigara bırakmayı ertelemek oldukça faydasız bir durumdur. Sigarayı bir anda bırakmak daha etkili bir çözüm olacaktır. Genel olarak bırakan kişiler bu kararı bir anda aldıklarını ve bir anda bıraktıklarını dile getirmektedirler. Bu süreçte yeni hobiler edinmek ve faydalı alışkanlıklar kazanmak bırakmanıza yardımcı olacak aktiviteler arasında yer almaktadır. Keyifli zaman geçirebileceğiniz şeylerle ilgilenmeniz tavsiye edilmektedir. Hipnoz yöntemi sigara bırakma konusunda kesin sonuçlar ve çözümler getirmese debu yöntemin birçok kişi tarafından kullanıldığı ve etkili sonuçlar elde edildiği bilinmektedir. Sigarayı neden bırakmak istediğinizi not edin ve bunu sıkça hatırlayın. Sebeplerinizi bir yere yazın ve arada sırada bunları olarak okuyunuz. Sigarayı bırakma yolları arasındaki en önemli etmen düşüncedir. Sigarayı düşünmeyi bırakmanız gerekmektedir. Aklınızdan bu düşünceyi çıkardığınızda bırakmanız daha kolay hale gelmektedir. Bu düşünceyi bastırabildiğinizde sigara bırakma şansınız daha da artar.

Sigaranın Zararları Nelerdir? Nelere Sebep Olur?

Sigara içmek size pozitif şeyler değil negatif şeyler kazandırır. Sigara içen kişilerin genel olarak kötü koktuğu söylenmektedir. Bu sizi rahatsız etmese bile içmeyen kişiler için çabuk fark edilebilir bir durumdur. Dişler üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Dişleriniz istediğiniz gibi beyaz durmaz ve gün geçtikçe daha da sarı bir hal alır. Çocuklarınız sigara kokusundan dolayı sizlere yaklaşmak istemeyebilir. Sigara içen kişilerde öksürük, nefes daralması gibi birçok sağlık problemi ortaya çıkmaktadır. Bu problemler ilerleyen zamanlarda koah ve akciğer kanseri gibi çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Tüm bunların yanında uyku problemlerine de yol açmaktadır. Sağlıklı nefes alamadığınızdan geceleri uyanabilir ve uykunuzu alamayabilirsiniz. Sigaranın kişiler üzerindeki bir diğer olumsuz etkisi ise erken yaşlanmaya neden olmasıdır. Cildin erken kırışmasına ve zamanla soluk gözükmesine neden olmaktadır. Sigarayı bırakma yolları sayesinde sigara içemeye son verebilirsiniz. Çeşitli yöntemleri deneyerek kendinizi bu zararlı etmeden uzaklaştırabilir ve kurtarabilirsiniz.

Sigarayı Bırakmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Sigara bırakma yolları sayesinde bu zararlı maddenin etkilerin kurtulabilir ve daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz. Sigaranın zararları vücudunuzu ele geçirmeden ve hayatınızı bitirmeden siz ondan kurtulun. Unutmayın sigara içmenin ölümcül birçok sonucu bulunmaktadır. Hem çevrenizin hem de sizin sağlığınız için bu zararlı maddeyi hayatınızdan çıkarmak en özverili adım olacaktır. Her şey sizinle başlar ve sizinle biter. İstemek başarmanın yarısıdır sözüne nazaran sigarayı bırakmayı gerçekten isteyerek ve buna inanarak bırakabilirsiniz...

  • sigarayı bırakma yolları
  • sigara bağımlılık yapar mı
Yorumlar
Nurbanu Gültekin Sigarayı bırakma yöntemler ve teknikleri nelerdir? Yıllardır sigara içiyorum ve zararlarının hepsini görüyorum. Gerçekten bırakmak istiyorum ama başaramıyorum. Sigarayı bırakmak için ne yapmam gerekiyor? Kesin çözüm ve bıraktıran yöntemler var mı? cevapla
Merve Sert Sigarayı bıraktıktan sonra vücuttan ne tür değişimler oluyor? Ciğerlerin temizlenmesi ne kadar vakit alıyor? Ben artık içmek istemiyorum bırakmak istiyorum. Sigarayı bırakmak için ne yapabilirim? Bunun için yöntemler nelerdir? cevapla
yorum yaz
Lahana Suyu Diyeti Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?