Vanilya çayı nasıl demlenir? Nasıl yapılır? Faydaları ve zararları
Sağlık

Vanilya Çayı Nasıl Demlenir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

26 Kasım 2017 - 12:36:46

Vanilya çayı zayıflatma etkisi ve birçok faydası bulunan doğal bir bitki çayıdır. Hoş aroması ve zengin içeriği sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Vanilya Çayı Nedir? Zayıflatır mı?

Bu çay Güney Afrika'da yetişmektedir. Bu bölgede yetişen rooibos bitkisinde bulunan vanilya parçalarıyla harmanlanan bu bitkiden elde edilmektedir. Bu çayın soğuk veya sıcak içilmesi kişinin tercihiyle ilgilidir. Tadı lezzetli olan bu çay birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Zayıflatma etkisi bulunan çayın birçok kullanıcısı vardır. Kullanıcıların fazla olmasının nedeni çayın sağlığa faydalı ve lezzetli bir tada sahip olmasıdır. Kırmızı çay olarak da adlandırılan bu çayın kokusu ve tat olarak aroması güzeldir. Kendine özgü bir lezzeti olan vanilya çayı faydaları bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde son dönemde bu çay insanlar arasında popüler bir hale gelmiştir.

Vanilya Çayının Faydaları Nelerdir?

Kırmızı çayın çerisinde C vitamini yoğun bir orandadır. Hatta limonla kıyaslandığında bu çayda c vitamininin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Demir eksilikği anemisine yararı bulunmaktadır. Baklagiller ailesinden olması ile meşhur bir çayıdır. Egzama, haricen, dermatit ve infüzyon gibi rahatsızlıklarda tedavi edicidir. Yaşlanmayı geciktiren bir çay olarak ifade edilir. Zihinsel gerilik gibi hastalıklarda faydalıdır. Metabolizmaya düzen getiren çaylardan en önemlisidir. Kanserli hücrelerin meydana gelmesini engelleyen etkileri mevcuttur.

Vanilya Çayı Neye İyi Gelir?

  • Sakinleştirme özelliğine sahiptir.
  • Tansiyonu düşürme özelliğini içerisine barındırdığı için çoğu tansiyon hastası bu çayı tüketmektedir.
  • Obez insanların çoğu kırmızı çayı zayıflamak için tüketmektedir.
  • Yüksek ateşi düşürmektedir.
  • Deri hastalığının meydana gelme olasılığını en az seviyeye indirmektedir.
Vanilya Çayı Nasıl Demlenir?

Çeşitli rahatsızlığa sahip olan veya zayıflamak için bu çayı tüketen kişiler vanilya çayı nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmek istemektedirler. Kırmızı çayın lezzetli olması için cam ya da porselen çaydanlıklarda demlenmesi önerilmektedir. Öncelikle 1 tatlı kaşığı kırmızı çay demliğe atılır ve iki yüz elli ml kadar kaynamış su üzerine eklenir. Çayın demlenmesi için tavsiye edilen zaman dilimi otuz dakika olarak ifade edilmektedir. Çay demlendikten sonra kırmızı bir renge dönüşür ve etrafa hoş bir koku yayar. Açık çay içmeyi tercih eden kişiler demlenme zamanını on dakika azaltabilir. Çayın lezzetini daha kaliteli bir hale getirmek isteyen kişiler çayın üzerine su yerine süt ekleyebilir. Ayrıyeten meyve parçacıkları eklemek de çayın lezzetini arttırır.

Vanilya Çayı Nasıl İçilir?

Bu çay sıcak tüketilebildiği gibi soğuk bir şekilde tüketilebilir. Çay demlendikten sonra artan çayı gün içerisinde içebilir veya buzdolabına kaldırarak soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz. Çeşitli hastalığa sahip olan hastaların bu çayı içmeden önce hekim tarafından sağlık kontrolünden geçmeleri tavsiye edilir. Vanilya çayı zararları bulunmamaktadır. Herhangi bir yan etkiye karşı sağlığı riske atmak yerine doktora giderek bu çayı tüketmek en garantili yoldur.

Yorumlar
Seçil Özverir 26 Kasım 2017 - 12:46:46 Vanilya çayı kalorisi nedir? Kilo vermeye yardımcı olduğunu duymuştum onun için kullanmak istiyorum. Satın almak için ne yapmam gerekiyor nerede satılır? Zararları var mı? Kullananlar memnun kalıyor mu bu çaydan?cevapla
Burçak Özen 27 Kasım 2017 - 09:33:32 Vanilya çayı nasıl içilir? Nerede bulabilirim? Birçok faydası olduğu için denemek istiyorum ama tadı nasıl acaba? Ofiste arkadaşlar içerken duydum adını zayıflatıyor dediler ama ne kadar etkili oluyor bilmiyorum tabiki. Zayıflamak için nasıl kullanılır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: