Sağlık

Kış Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Hazırlanır? Günde Kaç Defa İçilir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

28 Kasım 2017 - 18:43:25
Kış çayı tarifi nedir? Nasıl hazırlanır? Günde kaç defa içilir? Ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Soğuk havalarda sıkça tüketilen kış çayı, bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak üşütme ve doğuk algınlığı gibi hastalıklara hem önleyici hem de tedavi edici etkiler sunmaktadır.

Kış Çayı Malzemeleri Nedir?

Bu çayın kış aylarında içilmesi hastalıkların engellenmesi adına önem teşkil eder. Bu yüzden kış çayı nasıl hazırlanır sorusunu bilmek beraberinde birçok yardımcı unsur getirir. Bu bitki çayının yapılabilmesi için belirli malzemeler gereklidir. Bahsedilen malzemeler baharat dükkanlarında veya aktarlardan kolayca alınabilir. Malzemeleri şöyle sıralanır; iki yemek kaşığı kuşburnu, bir yemek kaşığı adaçayı, dört ila beş adet karanfil, iki ila üç yemek kaşığı ıhlamur, bir adet tarçın, beş ila altı adet papatya, bir yemek kaşığı hibisküs, iki tane zencefil, yarım elma kabuğu ve üç adet okaliptüs yaprağı temin edilir.

Kış Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir?

Malzemeler alındıktan sonra malzemelerin tamamı karıştırılmalıdır. Bu sırada suyun kaynatılması önerilir. Kaynayan suyun bir bardak ölçüsüne bir tatlı kaşığı karıştırılan malzemeler ilave edilir. Yapılacak çay kadar ölçü belirlenebilir. Karıştırılan malzemelerin beş dakika demlenmesi beklenir. Demlenen çay süzülerek servis edilir. Tercihe göre limon veya bal eklenebilir. Kış çayı günde kaç defa içilir diye merak edenler için bu bitki çayının en fazla 3 defa tüketilmesinin önerildiğini belirtmek isteriz.

Kış Çayı Ne İşe Yarar?

Soğuyan havalarda hayat kurtaran bu bitki çayı kış mevsiminin baş tacıdır. Bu çay zaman içerisinde iyice yerini sağlamlaştırmaya başladı. Bu çayın tarifini bilmek kış aylarında kişilere yardımcı olur ve birçok hastalıktan korur. Bundan dolayı bu çayının tarifini bilmek çeşitli avantajları da beraberinde getirir. Kış aylarında nezle ve grip gibi hastalıklara yakalanma olasılığı oldukça fazladır. Bu yüzden kış aylarında meydana gelen hastalıklara yakalanmadan önce bu bitki çayını içmek gerekir. Kış çayı vücudun dirençli ve enerjik olmasını sağlandığı için özellikle hastalıklardan önce içilmesi tavsiye edilir. Hastalıklardan önce içildiği zaman hali hazırdaki hastalıkların engellenmesi yüksek bir olasılık olacaktır.

Kış Çayının Faydaları Nelerdir?
  • Çeşitli bitkilerin bir araya gelmesi ile meydana gelen kış çayı faydaları oldukça fazladır. İçerisinde yararlı bitkiler olduğu için kış hastalıklardan vücudu koruma özelliği vardır. Hastalıkları önleme etkisi bulunan bu çayın günde kaç defa içilmesi gerektiği insanlar tarafından merak konusu haline gelmiştir.
  • Bu çayın en belirgin faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu sayede kişi hastalıklara kolay bir şekilde yakalanmaz.
  • Kış aylarında sıkça rastlanılan nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için bu bitki çayı çok faydalıdır. Bu hastalıkların geçme sürecini hızlandırır. Kişi hastalığa yakalanmadan önce bu çayı içerse hastalığa yakalanma riski oldukça azalır.
Kış Çayı Ne İşe Yarar?

Karın bölgesinde meydana gelen ağrılar ortadan kaldırılır. Dikkat dağınıklığı, konsantre olamama ve unutkanlık gibi rahatsızlıklar için etkili bir tedavi edicidir. Halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk gibi problemler yaşayan kişiler bu çayı içebilir. Ayrıca içerisindeki bitkilerden dolayı depresyon ve strese de iyi gelmektedir. Kış çayı vücut üzerinde koruyucu etki yaratmaktadır. Havaların soğumasıyla birlikte günde en fazla 3 bardak olmak üzere tüketilmesi önerilmektedir. Böylece hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici etkiler sağlamaktadır.

Yorumlar
Gökşen çelik 28 Kasım 2017 - 18:53:25 Kış çayı içeriği nedir? Hangi bitkiler kullanılarak yapılmaktadır? Ben genelde hazır olarak alıyordum ama bu sefer kendim hazırlamak istiyorum. Geçen sene gripten bu çay sayesinde korundum. Bu sene de tüketmeyi düşünüyorum.cevapla
Yasemin Süer 27 Eylül 2018 - 11:34:33 Kış çayı bitkilerinin birçok çeşidi var. İçerisinde çok fazla bitki olduğu için atom etkisi gibi oluyor. Kışın vücudun bağışıklığı düşüyor o yüzden bitki çayları koruyucu nitelik yaratıyor. Bu çayın içerisinde zaten yok yok olduğu için çok faydalı oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: