Sağlık 28 Kasım 2021 - 21:34:00

Kombu (Kombucha) Çayı

Kombu (Kombucha) Çayı

Kombu çayı kilo verme konusunda ve daha birçok alanda faydası olan kombucha mantarı ile yapılan bir çaydır.

Kombu Çayı Nedir, Ne Demek?

Bu çayın en belirgin özelliği kombucha olarak ifade edilen mantardır. Bu çay kombucha mantar çeşidi ile hazırlanır. Bu çay kombucha mantarının özelliği ile bilinmektedir diyebiliriz. Son senelerde yeni bir şekilde ismi geçen kombucha çayının tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. İlk olarak bu çay Doğu Asya'da yapılmaya başlamıştır. Sonrasında diğer ülkelere yayılmıştır. Faydalı maya ve bakterilerden meydana gelen çay zaman içerisinde popüler bir hale gelmiştir. Kombucha mantarı besleyici özelliği bulunan yoğun kıvamlı bir sıvı içerisinde bekletilmektedir. İçeriğinde çay ve şeker bulunan bu sıvının içerisinde gelişimini tamamlar. Yapılışı ile ilgili diğer çaylardan farklı olan kombucha çayı çoğu kişi tarafından tüketilmektedir.

Kombu Çayı Faydaları Nelerdir?

  • Farklı içeriğe sahip olan kombu çayı faydaları arasında birçok özellik bulunmaktadır. Bu çayın faydalarından biri yağ yakımı sürecini hızlandırması ve kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Yıllar içinde artan kilo, birçok insanın ortak sorunudur. Kombucha çayı özellikle kilo vermek isteyen kişiler tarafından fazlaca tercih edilmektedir.
  • Vücudun farklı yerlerinde iltihaplar oluşur. Bu iltihapların tedavi edilme sürecine yardım eden kombo çayı süreci hızlandırmaktadır.
  • Vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
  • Kan dolaşımı düzenler. Bunun yanı sıra tansiyon hastaları bu çayı kullanmaktadırlar. Çünkü yüksek tansiyonu normal seviyeye indirmektedir.

Kombucha Çayı Neye İyi Gelir?

Damar veya kalp hastalıkları gibi tehlikeli olasılıkların uzaklaşmasını sağlar. Ayrıca bu tarz hastalıkların negatif etkilerini azaltmaktadır. Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Çoğu kişinin yaşadığı bitkinlik, yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar için kombucha çayı tüketilir. Bu çay bu gibi problemler karşısında kişilere enerji vermektedir. Sağlıklı saçlara kavuşulmasını, saçların daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. Cilde sürüldüğü zaman anti aging etkisi gösterir. Yaşlanma süresini yavaşlatır. Genç bir cilde sahip olmayı sağlar. Kombucha çayının faydaları çok fazladır. Bir diğer faydası ise kan dolaşımını düzenlemesidir.

Kombu Çayı Yapımı, Kullanımı ve Fiyatı

Kombu çayı yapımı için malzemeler şu şekilde sıralanır; üç çağ bardağı toz şeker, üç litre kadar su, kombucha mayası, yirmi beş ila otuz gram arası yeşil çay veya siyah çay olmalıdır. Su kaynatılır ve içerisine şeker atılır. Şekerle beraber beş dakika kaynatılır ve tencere ateşten alınır. Çaylar eklenir on beş dakika dinlendirilir. Sonra çaylar alınır ve cam kaba boşaltılır. Kültür yıkanır ve çaya eklenir. Çayın ağzı açılır ve üzerine bez kapatılır. Lastik geçirilerek bezin sağlamca kalması sağlanır. Kombu çayı fiyatı satılan mecralarda değişkenlik gösterebilir. Kombu çayı eczane veya internet sitelerinde satışa sunulmaktadır. Kombu çayı kullanımı ve fiyatı hakkında bilgi almak için bu mecraları inceleyebilirsiniz.

  • kombu çayı nedir
  • kombu çayı faydaları
  • kombu çayı yapımı
  • kombu çayı fiyatı
  • kombu çayı kullanımı
Yorumlar
Güldemet Şenova Kombucha çayı tarifi nedir? Kombu çayı nasıl demlenir? Kullananlar faydaları hakkında oldukça güzel yorum yapmışlar. Ben daha çok zayıflatıcı etkisinden yararlanmak için kullanmak istiyorum. İşe yarar mı nasıl tüketmem gerekiyor? cevapla
mavili kapi Şekeri, litre başına 60 gr koyun. Yoksa fazla olur :) Sevgiler cevapla
yorum yaz
Paçuli Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı