Kuşburnu çayı tarifi nedir? Nasıl yapılır? Zayıflatırmı? Ne işe yarar?
Sağlık

Kuşburnu Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Ne İşe Yarar?

29 Kasım 2017 - 00:24:09

Kuşburnu çayı, içerisinde zengin vitamin ve mineraller bulunan kuşburnu meyvesinden yapılmaktadır. Üşütme ve soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalık için faydalı olan bir çaydır.

Kuşburnu Çayı Tarifi Nedir?

Birçok etkisi ve faydalı olan kuşburnu çayı nasıl yapılır sorusu son yıllarda sık sorulmaya başlandı. Bu bitki çayının yapılışı kolaydır. Öncelikle su kaynatılır. Kaynayan suya iki çay kaşığı kuşburnu ilave edilir. Bu ölçü bir bardak içindir. Sonrasında çay demlenmeye bırakılır. On beş ila yirmi dakika aralığında dinlendirilmesi yeterlidir. Güvenilir olan bu çay bazı yerlerde kaynatılarak tüketilir. Fakat bu şekildeki tarifi pek önerilmez. C vitaminin azalmaması için kaynayan suya çayın eklenmesi daha sağlıklıdır.

Kuşburnu Çayı Zayıflatır mı?

Kuşburnu çayı zayıflatırmı diye merak eden kişiler bu çayın hem kilo verme konusunda hem de sağlık üzerinde sayısız etkisi mevcut olduğunu gözlemleyebilmektedir. Bu çayın tarifini çoğu kişi bilmeyebilir. Bu çayın yapılışı kuşburnu bitkisinde bulunan meyveden elde edilir. Bu çayın asıl yeri İran olarak tanımlanır. Kuşburnu bitkisinin çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu bitki çayının aktif olarak kullanımı eski Roma'ya dayanmaktadır. Kuşburnu bitkisinin sağlığa çok çeşitli faydaları olduğu için eskiden bu yana tedavi edici doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Kuşburnu yaygın olarak çay şeklinde tüketilir.

Kuşburnu Çayı Ne İşe Yarar?

  • Kuşburnu çayı ne işe yarar diye araştırıldığında mineral, fiber ve vitamin açışından oldukça zengin olduğu ve sağlık açısında faydalı gözlemlenmektedir. İçerisinde K, C, A, E, B; D vitaminleri bulunur. C vitamini açısından zengin olan çay kış aylarının vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Soğuk algınlığı, nezle ve grip için çok faydalı olan bu çay bu hastalık sürecinin kolay atlatılmasını sağlar.
  • Bu çay askorbik, sitrik ve malik asiti içinde barındırır. Ayrıca pektin açısından da oldukça zengin bir bitkidir. Bunun yanı sıra silikon, kalsiyum, sodyum, demir, magnezyum, fosfor ve çinko gibi mineral ve vitaminleri içerir.
  • Bu çayın tarifi bilindiği zaman bu çay sık bir şekilde tüketilebilir ve hastalıklara karşı vücudun korunması sağlanabilir. Yaşlanmayı geciktiren bu çay doku bozulmalarında muazzam bir iyileştirici olarak karşımıza çıkar. Antioksidan içeriği oldukça yoğun olan bu çayın organlarda bulunan hastalıklar ve o bölgelerdeki yırtılmaları onardığı söylenebilir.
Kuşburnu Çayı Ne İşe Yarar?

Bu çayın bağışıklığı kuvvetlendirme özelliği bulunmaktadır. Hayat koşturmacası arasında stres ve gerginlik kişilerin hayatına dahil olur. Stres üzerinde büyük bir etkisi olan bu bitki çayının Budist tapınaklarından yogadan önce tüketildiği gözlemlenmektedir. Ruhu ziyadesi ile dinginleştiren ve sakinleştiren bu çayın depresyon rahatsızlığı geçiren kişiler tarafından içilmesi tavsiye edilir. Özellikle sınava girecek olan öğrenciler bu doğal çayı tüketerek sakinleşebilirler. Kuşburnu çayı faydaları arasında cildin esneklik kazanması vardır. Bu çay sayesinde cildin gerginliği ortadan kaldırılarak esnek bir cilde sahip olunur. Bu şekilde cildin yaşlanması gecikir. Ayrıca cilde nemlendirme özelliği kazandırmaktadır. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kuru cilt yerini nemli bir cilde bırakır. Hem cilt hem de vücuttaki organlar için oldukça yararlı bir çaydır.

Yorumlar
Gülseren uysal 29 Kasım 2017 - 00:34:09 Kuşburnu çayı kalori değeri nedir? Zayıflamak için bu çaydan içmek istiyorum kilo vermeme yardımcı olur mu? Genelde bu meyvelerin marmelatını yapardım ben ama çayının çok faydalı olduğunu duyunca içmek istedim.cevapla
Sevil Töre 27 Eylül 2018 - 11:48:21 Kuşburnu çayının faydaları arasında saça sağlamış olduğu yararlar da bulunuyor. İçerisinde c vitamini var bu özelliği sayesinde birçok hastalığa da iyi geliyor. Toplaması çok zahmetli daha önce köyde toplamıştım. Ama çayın tadını çok beğeniyorum gerçekten.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: