Yaşam 28 Kasım 2021 - 06:51:11

Ağdadan Sonra Kabarma ve Kaşıntı

Ağdadan Sonra Kabarma ve Kaşıntı

Ağda ile istenmeyen tüylerden kurtulmak en çok uygulanan epilasyon yöntemlerinden biridir. Fakat bu yöntem ile tüyleri kökünden alabildiğimiz için ağdadan sonra kabarma ve yanı sıra tahriş meydana gelebilmektedir.

Ağdadan Sonra Kabarma Neden Olur?

Yapışkan bir madde olan ağda, sürüldüğü zaman cilde ve tüylere yapışarak çekilmesini sağlar. Eğer cildiniz hassassa bu işlem sonrasında kabarmalar meydana gelmektedir. Çünkü ağda ile tüyleri kökünden çektiğinizde gözenekler açılmış olacaktır. Evde kolayca uygulanabilen bu epilasyon yöntemi ciltteki ölü hücrelerin de giderilmesinde etkili olduğu için çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Ağda yaptıktan sonra meydana gelen kabarmalar genel olarak kıl köklerinin uyarılması sonucunda gerçekleşir. Aslında belli bir süre sonra kendiliğinden geçmetekdir. Fakat hızlı bir şekilde kabarmaları gidermek için bazı bitkisel yöntemler uygulanabilmektedir.

Cildi beyaz tenli ve hassas olan kişilerde ağda sonrası kabarma oldukça sık görülmektedir. Çünkü ağda tüyleri alırken aynı zamanda deriye de yapıştığı için tahriş sonrasında kabarma oluşmaktadır. Birçok kişi ağda sonrası kabarma nasıl geçer diye merak ederken bunu önlemek için geliştirilmiş bazı bitkisel yöntemler çözüm olarak sunulmaktadır.

Ağdadan Sonra Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Ağda yaptıktan sonra meydana gelen kaşıntının sebebi tahriş olan cilttir. Eğer ki tüyler sertse ve kökleri sağlamsa tahriş olmaması imkansız bir hal alır. Çünkü bunlar daha çok kıl şeklindedir ve hızlı bir şekilde çekildikleri zaman ciltte kızarma ve bunun sonrasında kaşıntı gibi durumlar meydana getirir. Bu sırada kaşımak ise tahrişi daha fazla arttıracağı için kesinlikle önerilmemelidir. Bunun yerine kaşıntının giderilmesi ve tahrişin önlenmesi için yöntemler tercih edilmelidir.

Ağda Yaptıktan Sonra Kabarma Nasıl Geçer?

Vücudun pürüzsüz olmasını sağlayan ağdayı uygularken zamanlamalara dikkat etmelisiniz. Regl öncesinde ve sonrasında birkaç gün süreyle ağda yapılmamalıdır. Vücut bu dönemde hassas olduğu için daha fazla acı hissedilmektedir. Kabarmaların önlenmesi için dikkat edilmesi gereken bir başka nokta tüy uzunluğudur. Çok uzun ya da çok kısa tüyler daha fazla acının oluşmasına neden olmaktadır. Ağda yaptıktan sonra yatıştırıcı ve besleyici özelliği bulunan yağları kullanınız. Bunlar kabarmaların azalmasına yardımcı olmaktadır. Eğer çok hassas bir cildiniz varsa 24 saat boyunca sıcak su ile temas etmeyiniz. Çünkü sıcak su bakteri üretimini ve kabarmaları daha da arttırabilir.

Ağdadan Sonra Kaşıntı, Sivilce ve Kabarma İçin Ne Yapmalı?

Vücudunuzun herhangi bir bölgesine ağda yaptıktan sonra kızarıklık, kabarma ve cilt tahrişine bağlı olarak sivilce gibi etkiler meydana geldiğinde bazı bitkisel yöntemler ile bunların üstesinden gelebilirsiniz. Karbonat maskesi evde kolayca uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. 1 kase yoğurt ile 1 yemek kaşığı miktarında karbonatı karıştırınız. Krem sürer gibi ağda yaptığınız bölgeye sürünüz. Kızarıklıkların iyileşmesine etkili olan bu doğal maske aynı zamanda sivilce oluşumunu da engellemektedir. Yoğurt cildi besleyip yeniler ve karbonatta sivilce oluşumunu önler.

Ağdadan sonra evde uygulayabileceğiniz bir başka maske aloe vera uygulamasıdır. Nemlendirici özelliği bulunan aloe vera ağdadan sonra kaşıntı, kabarma ve sivilce gibi tahriş kaynaklı oluşumların önüne geçmektedir. Eğer ki sizler de ağdadan sonra ciltte tahriş gibi durumlar yaşıyorsanız bu doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • ağda yaptıktan sonra kabarma
  • ağdadan sonra kabarma neden olur
  • ağdadan sonra kaşıntı nedenleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Dibek Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?